Sporx Extra Arama Logo

Rıdvan Dilmen'den Galatasaray - Fenerbahçe yorumu
12
DİLMEN'İN DERBİ YORUMU
Rıdvan Dilmen, Galatasaray ile Fenerbahçe arasındaki dev derbi öncesinde NTV ekranlarında öngörülerini anlattı ve iki takımın muhtemel 11'leri üzerinden değerlendirmelerde bulundu.
11
GELENLER BU MAÇI KONUŞUR
Galatasaray - Fenerbahçe maçlarının tarihine baktım. Televizyonların dahi olmadığı dönemlerde dahi dostluğun güzel yönleri var ama kavga da var. Bu maçlarda oyuncuların bakışları, dikkat edin, Falcao da, Gustavo da gelse, Galatasaray ise Fenerbahçe'yi konuşur, Fenerbahçe ise Galatasaray'ı konuşur.
10
MOTİVASYONA GEREK YOK
Veteran maçlarında piknik yaparız biz ama maç başladığında dostluk kalmaz, veteran maçlarında bile kırmızı kartlar havada uçuşur. Şu anda Fatih Hoca da, Ersun hoca da, oyunculara motivasyon için bir şey yapmaz, yapmasına da gerek yoktur.
9
"OYNANACAK EN İYİ MAÇ"
Malatya maçında Fatih hocanın rotasyon yapmasının nedeni Fenerbahçe maçıdır. Ben mesela anlatırken, Galatasaray maçlarını farklı anlatırım. Tarih okuduğumuz zaman, 14 seyirci ile oynanmış derbi de, 70 bin seyirci ile oynanmış derbi de vardır. Galatasaray - Fenerbahçe maçları, bir oyuncunun oynayabileceği en iyi maçlardır. Ben Galatasaray maçlarını 1 hafta öncesinden itibaren yaşardım ve bir an önce oynamak isterdim. İyi, kötü anılarımız oldu.
8
"OYUNCUNUN BAKIŞI BAŞKADIR"
Belhanda mesela, oynamak istiyorsa, Fatih Terim de oynatmayı düşünüyorsa, bunun birinci nedeni Fenerbahçe maçı olmasıdır. Isla oynamak istiyorsa, bu maçı Galatasaray maçı olarak düşünüyor olmasıdır. Oyuncuların bu maça bakışı başkadır. Teknik direktörlerin işi takımı, rakibi analiz etmek ve oyun içinde müdahale etmektir. Malatya'daki Galatasaray da, Alanya'daki Fenerbahçe de olmayacaktır. Bu kez başka faktörler geliyor.
7
"SAVUNMAYI BİLMİYORLAR"
Fenerbahçe yeni bir kadroyla oynuyor. Takımın tamamına yakını, hatta Dirar da kendi mevkisinde oynamadığı için, muhtemel 11 yeni bir Fenerbahçe. Galatasaray birbiriyle oynamış oyunculardan kurulu bir takım. Belhanda, Nagatomo, Marcao, Luyindama, Mariano, Muslera, Feghouli geçen senenin oyuncuları ama iki takımın da ortak bir yönü var, savunma yapmayı bilmiyorlar, yiyorlar golü.
6
"%40 İLE EV SAHİBİ FAVORİDİR"
Fenerbahçe bol pozisyonuna giriyor ama bir gerçek de var ki, iki takım arasında 3 sezondur kazanan yok. İstatistiği koyarlarsa, ev sahibi takımlar, eğer şampiyonluğa oynarlarsa, Fenerbahçe kendi evinde ezici gözükse de, Galatasaray'ın da kendi sahasında fazla mağlubiyeti yok. %40 ev sahibi favoridir ev sahibi olduğunda.
5
"MUHAKKAK OYNAR ÖMER"
Ben iki oyuncunun oynayıp oynamayacağını merak ediyorum. Fenerbahçe'de Isla oynarsa, takımın 2-3 mevkiisi birden değişecek. Ozan bu formuyla kesin oynayacak, orta sahaya kayacak. Galatasaray'ın son 2 deplasmanındaki en iyi oyuncusu Ömer, ben muhakkak oynatacağını düşünüyorum hocanın.
4
"OLMAZSA OLMAZ ÖMER"
Belhanda'nın oynaması, Ömer'i sol bek oynatır, Belhanda'nın olmaması, Ömer'i orta saha oynatır. Şu Galatasaray'da hocanın formayı önce Ömer'e vereceğini düşünüyorum. Hocanın olmazsa olmaz oyuncularından bir tanesi. Fenerbahçe'de Isla, Galatasaray'da Belhanda'nın durumu birçok oyuncunun yerini değiştirecek.
3
"ÇOK HEYECANLI MAÇ"
Lemina fizik olarak iyi durumda değil. Çok heyecanlı maç olacak. Pazar günü kalktığımızda hayat devam edecek, yüzlerce maç gibi bir maç daha oynanmış olacak. Ne ilk, ne de son maç Galatasaray ile Fenerbahçe arasındaki.
2
"MURIQI'Yİ ALIRIM"
Falcao'yu mu alırsın, Muriqi'yi mi alırsın diye sorular soruluyor. 95 doğumlu Falcao olsa, hemen alırdım. Falcao önemli bir markadır ama 86 doğumlu Falcao'yu mu, 95 doğumlu Muriqi'yi mi dersek, maliyetine de bakarak hemen Muriqi'yi alırım. Farklı oyuncu karakterleri ama iki oyuncu da kulüpleri için değerli oyuncular.
1
"CEZA ALAN STADA GİREMESİN"
Ali Koç, Fatih Terim için sicil falan demişti, ben cezanın kaldırılmasını doğru bulmuyorum. Çok önemli bir çağrıda bulunuyorum. Geçenlerde Nihat bey ile karşılaştım. Türkiye Futbol Federasyonu ilk toplantıda şu kararı almalı. Mustafa Cengiz, Ali Koç, Fikret bey, kim olursa olsun, yöneticilere ceza vermeyin. Diyelim ceza verdiniz, Tahkim de onayladı, stada giremiyor mu? Gider locada izler. Sadece protokolde oturamaz. Bu tüzük değişikliği ile, ceza alan maçı evinde seyretsin, ceza aldığını hissetsin. Mustafa bey maça gelmesin ceza alıyorsa, o hazzı almasın. Ali bey zaten locada izliyor maçları.