Arama Logo

Önder Özen: "Fenerbahçe, Arjantin gibi"
14
ÖNDER ÖZEN'İN SÖZLERİ
Önder Özen, Fenerbahçe'nin Hatayspor'u deplasmanda 2-1 yendiği mücadeleyi NTV ekranlarında değerlendirdi. İşte Özen'in dikkat çeken sözleri...
13
"BU MAÇ BÖYLE OYNANIR"
Fenerbahçe, en azından 60 dakikasını doğru oynadığı maçın son yarım saatinde sıkıntı çekse de haklı bir galibiyet aldı. Maçın böyle oynanmasını da doğru buluyorum, bazıları yadırgayabilir böyle mi oynanır diye. Bu maçı kazansa lider olacak, camiayı yakınlaştıracaktı, bu bakımdan doğru buldum.
12
"ORTADA KIM AKILLICA"
Kadrolar geldiğinde Szalai ortada, Novak solda, Kim sağda oynar diye düşünmüştüm. Diouf ligin iyi stoperlerinden ve fiziksel bir durumu var. O sebeple, onu fiziksel olarak karşılayabilmek için Kim'i ortaya aldı, akıllıca. Oyunu da Szalai'den kurayım dedi, o konuda özel olduğunu düşünüyorum, ligimizin en iyilerinden bir tanesi.
11
"LALE DEVRİNİ YAŞIYOR"
2-1 olduktan sonra, Fenerbahçe maçın sonunu zor bitirdi ki epey pozisyona girdi. Serdar Dursun'un 2 net pozisyonu var, Valencia'nın var, Crespo'nun yetişemediği bir top va,r yetişse şaşırırdık gerçi biraz. Crespo lale devrini yaşıyor, ailesi kaydediyordur, harici bellek, DVD formayı, VHS falan hepsine kaydediyordur, ailesi de iftihar ediyordur.
10
"GUSTAVO AZ OYNADI"
Top rakipteyken Fenerbahçe arkadaki 5'liyi zincir şeklinde oynattı. Akıllıcadır bir tarafıyla. Önlerinde de Gustavo, stoperlerin önünden asla ayrılmadı. Gustavo'nun topla çok işi olmadı ama stoperlerin önünü çok iyi kapattı, ilk devre çok az topla oynamasının nedeni de buydu. Rossi ve Berisha beki karşıladı, öndeki 3'lü dönerek oynadı.
9
"ARJANTİN'İN 3-3-3-1 MODELİ"
Top Fenerbahçe'ye geçtiğinde, 3-3-1-3 oynandı. Arjantin'in 3-3-3-1'inin değişik modeli. 3 stoper daraldılar, iki bek çizgiye çıktı, Gustavo da önlerinde kaldı. Hatay takımı, savunmadan hücuma çok hızlı gidebilen, 7-8 saniye sonra santra olabilecek pozisyonlar yaratıyorlar, kimi zaman da atıyorlar. Böyle bir takıma karşı oynuyorsanız, topu geri kazanma süresi üzerine oynamanıza gerek yok. Kadıköy'de arkadakiler kazanma süresine, öndekiler bitirmeye oynarlar. Bugün öndeki Rossi, Valencia, Berisha bitirmeye oynadı, arkada Mert Hakan dışındakiler tampon olarak kaldı. 60 dakika çok iyi götürdüler işi, Pereira'nın bu tercihini Hatay deplasmanı özelinde çok doğru buluyorum. Bu olurdu, bu oldu.
8
"HER ŞEYE BAKTILAR"
Rakiple alakalı A'dan Z'ye her şeye bakmışlar. Szalai, Kim, Novak'ı atın sahaya, herkes Novak'ı sola, Kim'i sağa koyacaktır. Sol ayaklı stoperi sağa koyması, Diouf ile başa çıkacak oyuncunun Kim olmasıyla alakalıydı. Ferdi'yi, bu disipline uyduğundan dolayı ayakta alkışlıyorum, Muhammed'i alkışlıyorum. Normalde bu oyuncular bek değil, hücum oyuncusu. Bu oyun disiplini, taktik sadakat çok gerekli işlerdi.
7
"TAKTİK GELİŞTİRME ANTRENÖRÜ"
Yıllar evvel Aragones zamanında taktik geliştirme uzmanı geldi Fenerbahçe'ye. Bu işin en iyilerinden bir tanesidir, daha sonra Roberto Carlos ile Sivas'ta çalıştı. O sadece hücum taktikleri üzerine çalışırdı. Öyle bir noktaya geldi ki kulüpler, işi daha spesifik uzman hale gelmiş kişilere verme durumu var. Pereira'nın ekibinde taktik geliştirme antrenörü vardır, taçlara, duran top setleriner bakıyordur. Bu hafta özelinde söylüyorum, iyi planlanmış bir maçtı, Pereira'nın bu hafta antrenörlük puanı çok yüksek.
6
"BU ARA HARİKA GÜNLERDE DEĞİL"
Altay normalde bu golü yemez. Reaksiyonları çok kısadır. Ayağının dibine gelse affı var, koltuk altı için affı var, uzanabileceği en yakın yere gitti, temas da etti ama Altay bu ara harika günlerinde değil, en iyi günlerinde değil.
5
"KIM KUSURSUZ OYNADI"
Novak idare etti, 1-2 tane kritik iş yaptı, hücum tarafı hiç yok, bir de golü attı. Kim bugün kusursuz oynadı. Ligin sertlik, bu fizikle çabukluk, kısa mesafedeki çabukluğundan bahsediyorum, fiziksel temas, temaslı oyunlar... Gerçekten sağlam oyuncu, topla da maceraperest değil. Bu sezonun önemli kazancı. Fenerbahçe'nin hep iyi ikilileri oldu, Lugano - Edu, Luciano - Servet, Alves - Egemen...
4
"60 DAKİKA HARİKA"
Gustavo 60 dakikayı harika oynadı, topla çok işi olmadı, eliyle koluyla da takımı iyi yönetti, iyi kaptanlık yaptı. Mert Hakan biraz kendine oynadı gibi, skora ilk kapılan o oldu, ilk koşa koşa giden o oldu.
3
"BARISHA VE ROSSI İDARE ETTİ"
Berisha idare etti, katkısı vardı hücumda. Valencia maçın adamı, müthiş oynadı, müthiş etkili, ligin de belki en etkili hücum silahı. Rossi idare etti, attığı taş kadar ürküttüğü kuş olmayabilir ama çabuk ve kıvrak olduğu için penaltı falan da yaptırabilir.
2
"FENERBAHÇE SEVİYESİNDE DEĞİL"
Crespo kesinlikle ve kesinlikle Fenerbahçe seviyesinde değil, bunu biliyorum, değil.
1
İRFAN CAN, MESUT, PELKAS

İrfan Can, Başakşehir döneminde 6 numaranın yanında oynadı, son derece de başarılı oynadı. Mesut ile ilgili bazen öyle şeyler duyuyorum ki sanki Londra'da yüksek lisans yapan bir oyuncuydu, geldi burada savunma yapmaz! Yapmayın ya, bunlar oyuncu. Pelkas da sanki Yunan turist gibi anlatılıyor savunma anlamında.