Arama Logo
SENİN İÇİN SEÇTİĞİMİZ

Jesus'tan Beşiktaş derbisinde Batshuayi kararı!

Fenerbahçe, Beşiktaş derbisinde prese dayalı hücum aksiyonlarını uygularken, savunma önlemlerini de artıracak. Ezeli rakiplerinin son üç maçını yardımcılarına statta izleten Jorge Jesus özellikle geçişlerde orta saha ve defansta boşluk vermemek için güçlü bir yapı oluşturacak.
8
JESUS'UN DERBİ PLANI

Beşiktaş’la pazar günü deplasmanda karşılaşacak Fenerbahçe’de derbi mesaisi haftalar öncesinden başladı. Teknik Direktör Jorge Jesus’un talimatı doğrultusunda yardımcıları gerekli analizleri yaptı ve siyah- beyazlıların güçlü, zayıf yönleri tespit edildi.

7
PLANINI HAZIRLADI

Son üç hafta rakibin maçları statta izlendi. Buna göre bir plan ortaya çıkarıldı. Salı gününden itibaren de bu planın saha çalışmalarına geçildi. Sarı-lacivertli takım oyunu her zaman rakip sahada oynamayı amaçlıyor. Rakiplerini kendi yarı sahasından çıkarmadan maçı koparacak sonucu almayı hedefliyor.

6
DINAMO KIEV REFERENSI

Özellikle iç sahada taraftarının da desteği ile bu baskı rakipler için boğucu oluyor. Deplasmanda da benzer bir hedef ve plan olsa da savunma önlemleri ve geri dönüşler konusunda sarı-lacivertliler daha dikkatli ve hassas davranıyor. Bu durum akıllara golsüz biten ilk Dinamo Kiev maçını getiriyor. Sarı-lacivertlilerde Arao, takım savunmaya geçerken stoperler arasına girmiş ve önde İsmail ile güçlü bir savunma yapısı oluşturulmuştu.

5
SAVUNMA STRATEJİSİ

Maçın ardından da Jesus, “Fenerbahçe kolay gol yemeyecek” ifadelerini kullanmıştı. Her ne kadar takımın ofansif gücü üzerinden övgü ve yorumlar yapılsa da sarı-lacivertlilerin savunması da bir o kadar güçlü. Alanı savunan ve rakibi kalitesi, fizik gücü ve taraftar desteği ile yarı sahasına hapseden Fenerbahçe, rakipleri buradan çıktığında sıkıntılar da yaşadı. Adana Demirspor maçı buna örnek olacak karşılaşmalardan biriydi.

4
BOŞLUK VERİLMEYECEK

Rennes maçında da savunma arkasına atılan toplarda defans çabuk geri koşamadı. Kaleci Altay’ın da zamanında çıkmaması iki gol yenmesine sebep oldu. Jorge Jesus, Beşiktaş derbisinde tüm bunların önüne geçmek için ilk Dinamo Kiev maçında olduğu gibi gerek orta saha gerekse de savunma arkasında çok az boşluk bırakarak kazanmayı hedefliyor. Beşiktaş hücuma çıktığında Fenerbahçe savunmadaki yerini almayı ve tüm hatları kapatmayı amaçlıyor.

3
BATSHUAYI, SAVUNMAYI YIPRATACAK

Fenerbahçe Teknik Direktörü Jorge Jesus, Beşitaş derbisinde santrfor pozisyonu için önemli bir tercihte bulunacak. Portekizli hoca, Michy Batshuayi ve Joao Pedro arasında bir karar verecek. Birbirinden farklı tipte iki oyuncu arasındaki seçim belki de maçın kaderini belirleyecek kararlardan olacak. Geçen sezon Beşiktaş forması giyen Batshuayi, savunmayı fazlasıyla yıpratan, rakibin oyun kurmasını engelleyen ve savunmadan rahat çıkmasına izin vermeyen bir yapıya sahip. Pedro ise daha fazla ceza sahası içindeki bitiriciliği ile öne çıkıyor.

2
BATSHUAYI BAŞLAYACAK, PEDRO BİTİRECEK

Bu yüzden Batshuayi ile derbiye başlayıp, Pedro ile maçın bitirilmesi yüksek ihtimal görünüyor. Gelen ilk bilgiler de buna işaret ediyor.

1
BİRİ YORACAK, DİĞERİ BİTİRECEK

Maça evinde baskılı başlamak isteyecek olan siyah-beyazlıların savunmada yaşadığı sıkıntıları önde baskıyla daha da arttırıp, geriden gelecek hücum oyuncuların fırsatları değerlendirmesi söz konusu olabilecek. Bu durum gerçekleşmese bile Batshuayi’nin rakibi yıpratması ve sonradan oyuna girecek Pedro’nun yorgun savunmaya karşı bitirici özelliklerini kullanması ve sonuç alması derbinin en önemli planları arasında yer alıyor.