Sporx Extra Arama Logo

Fatih Altaylı'dan şampiyonluk yorumu!
15

ALTAYLI'DAN DEĞERLENDİRME

Fatih Altaylı, Habertürk TV'de yayınlanan Spor Saati adlı programda spor gündemini değerlendirdi.
14

BAŞAKŞEHİR'İN İKRAMI OLDU

Mayıslar bizimdir zaten. Şampiyon olmamıza ihtimal vermiyordum, kimi zaman totem de vardı söylemlerimde... Galatasaray mı şampiyon oldu, Başakşehir mi kaybetti? Ligin bitimine haftalar kala, Galatasaray'a çok iyi çelmeler takılmışken 8 puan öndeyken şampiyonluğu vermek, Başakşehir'in ikramı oldu.
13

BÖYLECE G.SARAY KAZANDI

Puan farkıyla öndeydi, çok bilmiş bir hocası vardı, arkasında Türkiye'deki bütün güçler maddi manevi neredeyse birleşmişti. O yüzden Başakşehir şampiyonluğu kaybetti. Böylece Galatasaray kazandı, çünkü Beşiktaş bazı hatalar yaptı. Fenerbahçe de düşmekten kurtulmaya oynadı.
12

ABDURRAHİM ALBAYRAK OLMASA...

Geçen sene ve bu senedeki şampiyonlukların yüzde 40'ı Fatih Terim'dir. Yüzde 30'u futbol takımıdır. Yüzde 30'u da Abdurrahim Albayrak'tır. Terim, Galatasaray'da 11. sezonunu geçiriyor, 8 şampiyonluğu var. Albayrak'ın 6. sezonunda 6. şampiyonluğu... Bu bir şans meselesi değil. Bir Galatasaraylı olarak Abdurrahim'i çok seviyorum. Niye dersen bugün Abdurrahim Albayrak, bu yönetimde olmasaydı Galatasaray ne geçen sene ne de bu sene şampiyon olamazdı.
11

BAŞKAN BİR ŞEY VERMİYOR

Abdurrahim Albayrak'ı yönetime girmeye ben ikna ettim, girme niyeti yoktu çünkü. Ben Abdurrahim'in Galatasaray'a katabileceklerini bildiğim için rica ettim, o da kırmadı sağ olsun girdi. Başkan sen ben o başka biri olsaydı, Abdurrahim orada olsaydı Galatasaray zaten bu sonucu elde ederdi. Çünkü mali sorunları tek başına yüklendi. Galatasaray'a sağlamış olduğu parayı kendi isterse söyler ben söylemeyeceğim. Ama başkanın sağlamış olduğu kasa kolaylığının en az 30-40-50 mislidir. Çünkü başkanın herhangi bir şey verdiği yok, vermesi de şart değil. Eleştiri olarak söylemiyorum.
10

ALBAYRAK'I ALKIŞLAMALARI LAZIM

Albayrak'ın sağladığı kasa kolaylığı olmasaydı, geçen sene de bu sene de takımı tutamazlardı. Diğer taraftan kulübün iç işlerinde önemli işler yaptı. Futbolcuların motivasyonu, Fatih Terim'in kendini konfor içerisinde hissetmesini de sağladı. Çünkü Fatih hoca sürekli olarak ilgi, alaka, rahatlık alanı sağlanması, sorunların büyütülmeden halledilmesi konusunda talepkar bir hoca. 'Şu da çözülsün artık' dediği noktasında çözülmesini ister. Albayrak da bunları çözdü.Yani Galatasaraylılar birini alkışlayacaklarsa başkanı değil, Abdurrahim Albayrak'ı alkışlamaları lazım.

9

TERİM BAŞARISIZ OLMUŞTU

Fatih Terim, Galatasaray'da Albayrak'sız dönemlerde de çalıştı ve başarısız oldu. Ben Albayrak'la birlikte çalıştığım için neler katabileceğini biliyorum. Ünal Aysal yönetiminde de olması için ciddi bir şekilde devreye girme ihtiyacı hissetmiştim. Keza bu dönem de. Fatih Terim'in kıymetini asla yadsımıyorum, onun bir büyüsü var. Galatasaray bir şekilde kazanmayı biliyor ama... Albayrak'ın yaptığını herhangi bir Galatasaray yöneticisinin yapma ihtimali sıfırdır! Hiçbirimiz yapamayız, ben de yapamam. Biz Abdurrahim'i yönetime girmeden önce de tanıyoruz, amatör branşlarla uğraşırken de böyleydi, seviyor bu işi, heyecanı.
8

İLK YARI KORKU VARDI

Futbol açısından da sporseverlik açısından da tatlı bir maç izlemedim. Saha içi ve saha dışında yaşananlardan dolayı keyif aldığımı söyleyemem. İki yönlü düşünmek lazım, sanki Galatasaray ilk yarıyı deplasmanda oynadı ve 1-0 kaybetti, ikinci yarıyı da evinde 2-0 kazandı gibi bir durum var. İlk yarı büyük bir gerilim içerisinde, çaresiz, saha içerisinde oyun kurmaktan aciz, heyecan içerisinde korkuyla sahaya çıkan bir Galatasaray vardı.
7

KİMSENİN KAÇTIĞI YOK

Bazı görüntüler var. Başakşehir kulübesinden, Galatasaray kulübesine doğru bir şey söyleniyor ve Fatih Terim sinirlenerek oraya gidiyor. Sonrasında çok net küfürler var havada uçuşan. Fatih Terim, Robinho'nun üzerine yürüyor, Adebayor geliyor... Tatsız bir şey oluyor. Kimsenin kaçtığı yok. Hakemin zaafiyet gösterdiğini düşünüyorum, hakem kimseye bir şey de yapamıyor, olayı çözemiyor. Sonra da olaylar yatışıyor.

6

G.SARAY ATIYOR, İPTAL EDİLİYOR

İkinci yarıya çıkıyor Galatasaray, Terim akılcı değişiklik yapıyor. Başka bir oyun tarzına girişiyor Galatasaray, doğru bir hamle oldu. Devamında rakiple değil hakemle karşı karşıya geldiği anlar başladı. Galatasaray atıyor, hakem iptal ediyor. Galatasaray atıyor, hakem iptal ediyor... İkinci golde hakeme bravo demek lazım, fark üç santimetre sanırım. Ama Galatasaray kazanmak için ne gerekiyorsa yapacaktı. Hakem bir golü daha iptal etse bir tane daha atacaktı.
5

ORTALIĞI KARIŞTIRDI

İkinci yarıda da çok ilginç şeyler oldu. Belhanda'nın bana sorarsan çok net kartlık faulü var. Bana sorarsan sabahtan akşama kadar sarı kartlık hareket. Bana orada garip gelen şu: Faule maruz kalan Mahmut efendice kalktı ancak kulübeden Belhanda'nın üzerine bir saldırı başladı. İlk başlatan da Orhan Ak. Futbolculuğunda agresifliği yoktu. Bir süre de Galatasaray'da oynamış bir oyuncu. Plaket de aldı. Orhan Ak fitili verdi ve ortalık karıştı.
4

TERİM ARTIK BUNLARI YAPMAMALI

Kim var kim yok tribüne yollandı, bence doğruydu da. Şunu da söylemem lazım... Fatih Terim'le tanıştığımda Galatasaray Lisesi'nde öğrenciydim, en az 40 senelik bir ahbaplığımız var. Zaman zaman gerilimli zaman zaman sevgi dolu... Fatih hoca 65 yaşına geldi. Türkiye Futbol Direktörlüğü yapmış, Milli Takım'da, Galatasaray'da, Milan'da Fiorentina'da görev yapmış bir hoca. Türkiye'nin en kariyerli teknik direktörü. Saha içerisinde oralara koştura koştura neden gidiyorsun? İlkinde tahrik oldun ama ikincide bırak abi. Elbette ki futbolcularına 'Ben de sizin kadar gövdemi koyuyorum' demek için yapıyor ama bunun da bir limiti var. Abarttığınız zaman tadı kaçıyor. Fatih Terim artık herkesin abisi, bunları yapmaması lazım
3

SEN MADEM EDEPLİYDİN...

Abdullah Avcı'nın Fatih Terim için "Delikanlı adam devam eder" açıklamasını değerlendiren Altaylı, "Sen madem edepliydin, senin oyuncuların Rize'de adam dövdü. Sen ne yaptın onlara? Ertesi hafta maça koydun mu koymadın mı? Kulüp takımda banko oynamayan cezalandırdı, diğerlerine bir şey olmadı. Hocalarının ağzından bir şey çıktı mı?
2

LAFIN KALMAMIŞTIR AVCI

Eski hakemlerimizden Selçuk Dereli de yazdı... Ne yazdı 'Geçtiğimiz sezon Adem Büyük'e tokat at. Yetmedi gırtlak sıkan oyuncunu kadro dışı bırakmadı, burada ahkam kes..." Ben Galatasaray fanatiğim hadi, o da mı? Bunlar hep yaşandı. Abdullah Avcı sen daha racon kesecek kıvama gelmedin. Maç çıkışında gazetecilere saldıran serserileri korursan, rakip oyuncuya tokat atarsan söyleyecek lafın kalmamıştır!
1

GALATASARAY KOLLANDI MI?

Galatasaray'ın teknik direktörü 10 maç, başkanı 150 gün, ikinci başkanı bilmemkaç gün, yardımcı antrenörleri bilmem kaç maç... Bu mu kollanmak? Galatasaray hakemden şikayet ettiği zaman 17 kulüp bir araya gelerek 'Hakemlerimiz iyidir' dedi imza attı... Galatasaray şampiyonluğu hakemlerle almadı, hep aynı şeyi söyledim. Galatasaray şampiyonluğu Başakşehir'in kötülüğünden aldı. Başakşehir doğru dürüst takım olsaydı, hocası hoca olsaydı, Avrupa'nın en yaşlı takımı olmasaydı; hakemler, Galatasaray'ı kollasaydı da şampiyon olurdu