Sporx Extra Arama Logo

Erman Toroğlu: "VAR'ın başında eyyamın kralını yapıyorlar"
22

"VAR'IN BAŞINDA EYYAMIN KRALINI YAPIYORLAR"

Fotomaç gazetesi köşe yazarı Erman Toroğlu, Türk futbolunun gündemini değerlendirdi. İşte Erman Toroğlu'nun yorumları...

21

"KAPTANLAR, GEMİLERİ BATAKLIĞA SOKTU"

Fenerbahçe, Beşiktaş, Galatasaray için Türk futbolunun amiral gemileri dediler. Kaptanlar gemileri bataklığa soktu. Yapılan transferlerin hatalı olduğunu, çok para verildiğini söyledim. Yorumlarım bazı yöneticlere ters geldi.

20

"YAVAŞ YAVAŞ AKILLANMAYA BAŞLADILAR"

Dört büyük takım yavaş yavaş akıllanmaya başladılar ama tam değil... Hala kaşıntı var. Bakınız, bir futbolcuyu sahada oynatmak istiyorsanız "Ben seni döverim, sana ceza veririm, seni tek ayaküstünde durdururum" gibi tehditlerle oynatamazsınız. Neyle oynatırsınız?

19

"O FUTBOLCUYA YAKIN AYARDA BİRİ..."

O futbolcuya yakın ayarda bir ismi kulübede tutarsanız o oyuncu zaman zaman kulübeye bakar. "Ben formdan düşer oynayamazsam, bu da benim yerime girerse ben bir daha forma yüzü göremem." Şimdi bu misali niye verdim?

18

"ŞİMDİKİ VAR'I BEN YAPTIM"

Yıllardır oynatalım Uğurcum diye şimdiki VAR'ı ben yaptım. Çalıştığım Digitürk'te yapılan transferlerin son derece hatalı olduğunu, yaşlı ve içi geçmiş futbolculara çok büyük paralar verildiğini, aslında bu paraların futbolculara değil, büyük kısmının yöneticilere ve aracılara gittiğini söylüyordum. Bu yorumlarım o zamanki yöneticilere ters geldi.

17

"KOVUN DEDİLER, BENİ KOVDULAR"

Dediler ki, "Biz kulüpler olarak Digitürk'e para kazandırıyoruz, sizin yorumcunuz bizi kötülüyor, bunu kovun." Kovdular. Aziz Yıldırım ile birlikte Ertan Özerdem toplantı yaptılar birlikte. Erman Toroğlu gidecek, Türk futbolu kurtulacak. Ne oldu, hep terse geldik, Türk futbolu batağa girdi.

16

"EN KESTİRME YOL, HAKEM"

Şimdi bunları size niye hatırlatıyorum? Hala daha saçma sapan transferlerle bu takımların düzeleceğini, şampiyon olunacağını, kamuoyuna anlatıyorlar bazıları... En kestirme yol da çıkış kalmadığı için hakem diyorlardı hala...

15

"BAŞAKŞEHİR İKİ SENE ŞAMPİYON OLSUN..."

Tamam, hakemlerin belli bir payı var, aşağıda onu da yazacağım ama esas olan ne biliyor musunuz beyler? Çok basit... Başakşehir üst üste iki sene şampiyon olsun, federasyondan ve UEFA'dan başarı primlerini götürsün, bakın o büyükleri yerden zor kazıyacaksınız.Yani bu dört büyük takımın ıslahı aşağılardan bir takımın sağlam basa basa gelip şampiyon olması ve bunu devam ettirmesidir.

14

"TÜRK FUTBOLU BİR BAŞKA OLACAK"

Göreceksiniz, o günden sonra da Türk futbolu bir başka olacaktır. Yıllardır Fenerbahçe, Beşiktaş, Galatasaray için Türk futbolunun amiral gemileri dediler.

13

"BANKALARDAN YARDIM DİLENİYORLAR"

O amiral gemilerindeki kaptanlar arkadakilerle beraber götürdüler, bataklığa soktular. Şimdi bankalardan yardım dileniyorlar. Takımların borçlarına bakıyorsunuz, dört büyüklerin borcu, borç tamamının yüzde 86'sı... Alın size amiral gemileri! Nereye sokarsanız sokun. Amiraller battı!

12

"VAR'IN BAŞINDA EYYAMIN KRALI"

Sahada eyyam yapan hakemler VAR'ın başına geçtiklerinde eyyam yapmazlar mı? Kralını yapıyorlar. Bakınız, 6-2'lik bir Antalya- Beşiktaş maçı seyrettik. Güzel goller oldu, tamam. Kalite sıfır...

11

"HAKEM EKSİ 10, VAR EKSİ 10"

Hakem eksi 10! VAR eksi 10! Öyle pozisyonlar var ki benim kafamda kalan, ne yönetmen uyanıp o pozisyonu birkaç açıdan gösteriyor (belki de yayıncı kuruluş mücadelede büyük takımlar kalsın diye kasıtlı göstermiyor, günahları boynuna). Bakınız, Beşiktaş hücum ediyor ve korner kazanıyor.

10

"ÇOK RAHAT SARI DİYE YORUM YAPARIM"

Atılan kornere geriden gelen Vida kafa vurmaya çalışıyor. Vuramıyor, topu kaleci alıyor, degaj yapmaya çalışıyor. Vida topun önüne atlıyor ve degajı yaptırmıyor. Burada 5 dakika duralım. Vida'nın sarı kartı var. Bu pozisyonu ben yukarıdaki bir kameradan seyredebilsem, yani kalecinin hücumcu arkadaşı rakiple teke tek mi kalmış, yanında oyuncu var mı onu görebilsem çok rahat sarı mı diye yorum yaparım.

9

"APTAL BİR OYUNCU DEĞİL"

Çünkü sarı olsa kırmızı olacak. Bana onu göstermiyorlar. Şöyle bir yorum yapabilirsiniz, Vida aptal bir oyuncu değil... Demek ki geride bir tehlike gördü ki kaleciye o degajı yaptırmadı ama hakem olarak faraziyelerle, acabalarla karar veremezsiniz. Elinizde kesin deliller yani görüntüler olmalı. Bülent Yıldırım'ın bu maçta 3-4 olayı daha var ama tekrara gelmedi. Bakınız beyler... Fırat Aydınus, Bülent Yıldırım, Özgür Yankaya gibi isimlerle bu ligi yürütmek zor.

8

"FIRAT AYDINUS, ŞEYTAN 10 ÜZERİNDEN 10"

Mesela yanlış değerlendirmeyin. Fırat Aydınus hakemlik için en iyi kumaş... Bence bir ama kafasındaki şeytan 10 üzerinden 10. Bülent Yıldırım hakem kalitesi olarak 10 üzerinden 6 ama kafasındaki şeytan 10 üzerinden 10. Özgür Yankaya... Hakem kalitesi olarak 10 üzerinden 3, kafasındaki şeytan olarak 6. Bu çocuğun kapasitesi bu kadar, kabiliyeti bu kadar, o yüzden şeytanı bile fazla kullanamıyor.

7

"KOCAMAN TELEVİZYON KOYDULAR"

Bunlar benim görüşüm, kimseyi bağlamaz. Bilmiyorum, size anlatabiliyor muyum? Bir daha söylüyorum beyler, "Hakem de hata yapar, "Hakem de insandır" devri bitti. Artık makine var. Kimse hikaye anlatmasın. Kocaman televizyonu koydular gözlerinin önüne... Daha bu gözünüze gözünüze sokulan şeyleri halledemiyorsanız o zaman bırakın yenileri gelsin. En azından bunlar genç, yaparlar diyelim.

6

"BEYAZLAR 10, SİYAHLAR 11 KİŞİ"

Evvelsi gün Galatasaray-Hatay maçını izledim. Türkiye'yi tanımayan birisi olsam yurt dışında yaşasam ve o maçın seyrine denk gelsem dakika da 55-60 olsa beyazlar için derim ki, "Helal olsun", siyahlar için de derim ki, "Siyahlar da baya zayıfmış." Sonra derim ki beyaz takım herhalde fazla... Ondan sonra takımları bir sayarım, Allah Allah, beyazlar 10 kişi, siyahlar 11 kişi.

5

"VAR'LARIN SAĞI SOLU OYNAMAZSA..."

Şöyle bir kafamı sallarım, herhalde büyük bir takımla küçük bir takım oynuyor diye anlarım. Bunlar kendilerini her yerde büyük görüyorlar ama o yasal dikdörtgene girince o büyüklük kalmıyor arkadaş... Hele VAR'ların da sağı solu oynamazsa bundan sonra hiç kalmayacak. Eski çamlar bardak oldu da ondan.