Sporx Extra Arama Logo

Cumhurbaşkanı'ndan açıklamalar
11
YENİ KARARLAR AÇIKLANDI
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrası koronavirüsle mücadelede alınan yeni kararları açıkladı. İşte Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamaları...
10
İLLERİN RİSK DURUMU

Düşük Risk - Mavi
Orta Risk - Sarı
Yüksek Risk - Turuncu
Çok Yüksek Risk - Kırmızı

Risk değerlendirme haritasına göre, İstanbul ve İzmir yüksek riskli (turuncu), Ankara orta riskli (sarı) kategoride yer aldı.

Güncel haritaya göre İstanbul;

Kafe ve restoranlar saat 07.00 ile 19.00 arası açık
Pazar günü sokağa çıkma yasağı var.
Cumartesi günü sokağa çıkma yasağı yok
Halı saha, yüzme havuzu gibi yerler kapalı

9
AŞILAMA RAKAMI: 9 MİLYON

Tedbir almamızdan yaklaşık 1 yıl gekti. 18 Mart 2020'de yaptığımız toplantının ardından ortak akılla, kapsamlı tedbirler aldık. Aldığımız tedbirlerden etkilenenler için ilave paketler oluşturduk. Salgın nedeniyle işi bozulan ve geliri azalan vatandaşlarımız olmuştur. Kendilerini desteklemeye çalıştık ve çalışıyoruz. Türkiye'de kaos ikliminin oluşmasına imkan vermedim. Örnek alınan bir ülke konumundayız. 9 milyonu bulan aşılama sayısıyla, nüfüsunun %10'unu aşılayan dünyada ilk 5 ülkeden biridir.

8
NORMALLEŞMEYİ BAŞLATIYORUZ

Bugün itibariyle normalleşme sürecini başlatıyoruz. Tedbirlerin sıkılaştırması veya gevşetilmesi salgın nedeniyledir.

7
İKİ HAFTADA BİR GÜNCELLEME
81 vilayetimizde düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli olarak illerimizi ayırdık. Her 2 haftada bir normalleşme uygulaması güncellenecek.
6
SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI...
Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması düşük ve orta riskli illerde tamamen kaldırıldı. Ülkemizin tamamında süren 21:00 - 05:00 arası sokağa çıkma yasağı devam edecek. Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması yüksek ve çok yüksek riskli illerde bir müddet daha pazar günü devam edecek.
5
RESTAURANT VE KAFELER
"Restoran, lokanta, kafeterya gibi yerler çok yüksek riskli iller dışında faaliyetini 07.00-19.00 arasında yüzde 50 kapasiteyle sürdürebilecek"
4
OKULLARIN DURUMU
"Okullar, Türkiye genelindeki tüm okul öncesi eğitim kurumlarında, ilkokullarda, 8. ve 12. sınıflarda eğitim-öğretime açılacaktır. Düşük ve orta riskli illerde ilaveten ortaokullar ve liseler dahil diğer kademelerde eğitim-öğretime başlanacaktır. Yüksek ve çok yüksek riskli illerimizde genel uygulamanın dışında sadece liselerdeki yüz yüze sınavlar yapılacaktır."
3
KAMUDA ÇALIŞMA SAATLERİ
"Kamunun çalışma saatleri tüm Türkiye'de normale döndürülecek, ihtiyaç halinde valilikler farklı düzenlemeler yapabilecektir."
2
HALI SAHALAR
"Halı sahalar düşük ve orta riskli illerde açılacaktır."
1
İŞTE İLLERİN DURUMU

Başkan Erdoğan: "Lokanta, kafe, restoran vb. yerler çok yüksek riskli iller dışında sabah 7 ile akşam 19:00 arasında yüzde 50 kapasitesiyle sürdürebilecek."