Sporx Extra Arama Logo

Çağlar Söyüncü: "İkinci Van Dijk, yeni Bonucci"
14
ÇAĞLAR SÖYÜNCÜ: İKİNCİ VAN DIJK, YENİ BONUCCI

Türkiye'nin yeni kahramanı Çağlar Söyüncü, Rusya spor basınının da dikkatini çekti ve hakkında detaylı bir analiz yapıldı. "İkinci Van Dijk, yeni Bonucci" başlığıyla verilen Çağlar Söyüncü analizi şu şekilde:

13
PREMIER LİG'İN EN İYİ PERFORMANS GÖSTERENİ

"Çağlar Söyüncü, henüz 23 yaşında ancak şimdiden Premier Lig'in en iyilerinden bir tanesi. Griezmann, Giroud ve Matuidi gibi yıldızlarla dolu Fransa'ya karşı önemli bir sınav verecek. Türk stoper, Leicester'da başarılı bir performans sergiliyor. İngiltere Premier Lig'in ilk haftalarında gösterdiği performansla dikkatleri çekti. İstatistiklere göre Çağlar Söyüncü, tüm ligin en iyi performans gösteren stoperi. Ne kadar iyi olduğunu anlamanızın zamanı geldi.

12
YAVAŞ YAVAŞ, TÜRK LOKUMU GİBİ

Çağlar, İngiltere'ye Almanya'dan geldi. Almanya'da 2 yıl geçirmişti. Çağlar, bu dönemde hayatının en zorlu dönemlerini geçirdi. EURO2016'ya giden Türk Milli Takımı'na dahil olamadı. Şampiyona öncesi yaşadığı sakatlıkla büyük bir fırsat kaçırdı. Ancak, hayatı yavaş yavaş Türk lokumları gibi tatlı hale geldi.

11
YAZLARI ARPAÇAY'A GİDİYORDU

Çağlar Söyüncü, ailesiyle birlikte Anadolu'nun en büyük şehirlerinden biri olan İzmir'de büyüdü. Ailesi, evin bütçesini karşılamakta güçlük çekiyordu, zorlukla para kazanıyorlardı. Yaz aylarında Ermenistan sınırında bulunan Kar'ın Arpaçay ilçesindeki dedesini ziyaret etti. Burada, tarımla uğraşan ailesine yardımcı oluyordu. "Her açıdan farklı insanlardı. Oradayken sürekli olarak gözlerimi kapatıp geleceği düşünürdüm."

10
ARPAÇAY'DA BAŞINA GELEN OLAY

Çağlar Söyüncü'nün uzun yolculuğu, birçok zorlu anlar yaşadı. Bunlardan biri de Arpaçay'da gerçekleşti. Dedesinin evinden futbol oynamak için gittiği park arasında yerel çeteler tarafından saldırıya uğradı. Çağlar, o an karşı kaldırımda bir kız çocuğu gördüğünü hatırlıyor. "Sarışın"ın bir sonraki hatırası ise hastanede gözlerini açması. Çağlar'a oradaki yerel hastanede omurgasında çok kötü bir çatlak olduğu teşhisi kondu.

9
BİR DAHA FUTBOL OYNAMASI BİLE ZORDU

Çağlar, 13 yaşına kadar futbol oynamadı. Sadece parklarda ve boş alanlarda futbol oynuyordu. Bir antrenörden futbola dair ders almamıştı. Bu da bir sürpriz değildi. Çünkü, İzmir'de çok az insana bu fırsat geliyordu. 13 yaşında Bucaspor altyapısına girdi. Oradan 2 yıl sonra Altınordu'ya geçti. Ancak, burada karşısına bir sorun çıktı. Yüzlerce kilometre ötede yaşadığı omurga sorunu, burada karşısına çıktı. Bir daha futbol oynaması bile zordu ve hatta normal bir şekilde yaşam sürmesi bile...

8
17 YAŞINDA AMA 30 YAŞINDAKİ GİBİ

"Sarışın" lakabı Çağlar'ı takip etti. Gereken tedavileri olan Çağlar Söyüncü, tekrar futbola hayatına devam etti. Çağlar, 17 yaşında oynarken bile 30 yaşında bir oyuncu gibi olgundu.

7
"GERÇEKLİKLE BAĞIMI YİTİRMİŞTİM"

Çağlar Söyüncü, ilk profesyonel yılında oynadığı ligin en iyi savunmacısıydı. 18 yaşına girer girmez Türk Milli Takımı'na çağrıldı. Efsanevi Fatih Terim onu fark etmişti. Çağlar Söyüncü, o günü şöyle anlatıyor: "Buna inanamamıştım. Gerçek olamayacağını düşündüm. Gerçeklikle bağımı yitirmiştim o an için."

6
ALT LİGDEN MİLLİ TAKIMA: BİR İLK

Çağlar Söyüncü, zirveye çıkmaya hazırken yolunu bir kez daha sakatlık kesti. 6 ay boyunca futbol oynayamadı. O günleri şöyle anlatıyor: "O an tüm kötü düşünceler aklımdaydı. Hayatımın bittiğini düşünüyordum. Ancak, her şey olması gerektiği gibi oldu. Ciddi bir sakatlıktı. Fakat, düzeldi." Çağlar Söyüncü, Altınordu'dan milli takıma seçilen 78 yıl sonra ilk oyuncu, İzmir'den seçilen 37 yıl sonra ilk oyuncu ve majör bir ligde oynamadan seçilen tarihteki ilk oyuncu oldu.

5
TERİM'İN TAVSİYESİYLE BUNDESLIGA

20 yaşındaki Çağlar, transferden çekiniyordu. Ancak, Terim'in tavsiyesiyle transfer oldu. Bundesliga'ya transferinin iyi olacağı, kendisini güçlendireceği yönündeki öğütler sonrası Freiburg'a gitti. Christian Streich ile birlikte kendini geliştirdi.

4
STREICH: "YENİ CARLES PUYOL"

Çağlar, oyununa başka bir boyut katmıştı. Leonardo Bonucci gibi paslar atabiliyordu artık. Streich ise çağlar Söyüncü'yü liderliği ve savunmadaki başarısı nedeniyle 'Yeni Carles Puyol' olarak tanımlıyordu.

3
POCHETTINO'YU KABUL ETMEDİ

Bundesliga'daki ilk sezonunda milli takımın düzenli bir üyesi oldu. 2 yıl sonra İngiltere'ye transfer oldu, dünyanın en iyi ligine. Aslında, Çağlar'ın elinde 2 teklif vardı. Bir tanesi Tottenham'dandı, Mauricio Pochettino onu istiyordu. Ancak, oynama garantisi yoktu. Çağlar, Tottenham'ı reddetti.

2
ÇAĞLAR'I VAN DIJK İLE KIYASLIYORLAR

Bir diğer teklifse Leicester'den gelmişti. Premier Lig'de şampiyonluk yaşamış Leicester'da çok yaşlanan Wes Morgan ve Robert Huth vardı. Çağlar, burada oynama fırsatı gördü. Premier Lig'deki ikinci sezonunda o fırsat geldi. Leicester City'de gösterdiği performansla tüm İngiliz futbolunu kendine hayran bıraktı. Çok büyük bir etki bıraktı. Gazeteler onu Virgil van Dijk ile kıyaslamaya başladılar.

1
LEICESTER'DAN ALMAK ÇOK ZOR

Claude Puel, Mircea Lucescu, Claudio Ranieri ve hatta Arsene Wenger bile Unai Emery'e Çağlar Söyüncü'yü alması tavsiyesinde bulundu. Çağlar ise kendini her geçen gün daha da geliştirecek. Böyle bir yeteneği Leicester'dan almak ise şok zor olacak.