Sporx Extra Arama Logo

'Bizim Çocuklar'a ne oldu? Yazarlardan Milli Takım yorumu...
8
BİZ NEREDE HATA YAPTIK?

EURO 2020'de İtalya'nın ardından Galler'e de yenilen Türkiye, gruptan çıkma şansını mucizelere bıraktı. Sabah Spor yazarları, "Nerede hata yaptık?" sorusuna cevap verdi.

7
"OLAĞANÜSTÜ BİR DURUM"

ALİ GÜLTİKEN: Şu anda karşılaştığımız, olağanüstü bir durum… Normal değil. Bugün karşılaştığımız şey yapabileceklerimizin çok gerisinde. Bunun kendi içinde sebepleri var. Aşırı konsantrasyon bazen yapabileceklerinizi kısıtlar. Bir diğer konu da ilk maçta aldığımız şok yenilginin ikinci karşılaşmada mecburiyetler ortaya çıkarması.

6
"ÇOK CİDDİ SIKINTILARIMIZ VAR"

ALİ GÜLTİKEN: Galler karşısında mutlaka kazanma gerekliliği oyun içinde doğal olarak bazı riskleri de beraberinde getirdi. Daha fazla hücum düşünüyorsunuz, rakip yarı alanda kalmak istiyorsunuz... Bu da rakibe arka tarafta alanlar bırak mak demek. Bu pozisyonları da fazlasıyla verdik. Üretkenlik anlamında da ciddi bir sıkıntımız var. Oyun temposuyla birlikte istediğimiz yere getiremedik.

5
"KENDİLERİNİ BAŞKA YERLERDE GÖRDÜLER"

GÜRCAN BİLGİÇ: Avrupa Şampiyonası'na gruptan yenilgisiz çıkarak gittik. Şampiyona öncesinde de Hollanda ve Norveç'i yenerek gövde gösterisi yaptık. Bunun ardından Lille üçlüsü şampiyonaya geldi. Ve yeni jenerasyon kendini bir anda başka yerlerde görmeye başladı. Düşünün Türkiye'de sezon sürüyor ve sahadaki oyuncuların Avrupa'da hangi takımlara gidecekleri konuşuluyor, röportajlarda futbolcularımız lig beğenmiyorlardı. Buna karşılık gruptaki rakipler bize karşı bizden daha iyi hazırlandılar.

4
"HERKES KİBİR SÜRECİNE GİRMİŞ"

GÜRCAN BİLGİÇ: Zannettiler ki bu çıkış sürecek! Halbuki Bizim Çocuklar, 'kibir sürecine' girmişlerdi. Aynı problemi Şenol Hoca ve ekibinin de yaşadığını düşünüyorum. 0 puan ve 0 golün tek faturası her şeyin kendi kendine olacağını sanan bir 'kendini beğenmişlik' vardı. Sahada oynamakla reklam filmlerinde rol almanın farkı işte burada yatıyor…

3
"ÖVGÜ RÜZGARLARINA KAPILDILAR

LEVENT TÜZEMEN: Milli Takım'ın başarısızlığını sadece futbolcular üzerinden okumak yanlış olur. Türkiye'deki havaya baktığımızda "Bizim Çocuklar final oynar" zihniyeti hakimdi. Oyuncularının övgü rüzgârına kapılmasını önleyemeyen ve reklam yıldızı olmalarını durduramayan Şenol Hoca maalesef şu hataları yaptı: İskeleti yurt dışında oynayan oyuncular oluşturduğu için bizim ligin erken bitmesi yanlıştı. Çoğu oyuncu kampa geç katıldı.

2
"STRATEJİMİZ BİLE YOK"

LEVENT TÜZEMEN: Maç oynayarak gelenlere güçlü idmanlar yaptırmak doğru değildi. Koşamayan, rakiple mücadele edemeyen, yürüyen ve yorgun bir milli takım izledik. Tecrübelilere sırt dönmek hataydı. Toplama bir takım olmamıza rağmen Hollanda, Norveç, Letonya maçlarında sistemli ve uyumlu oynayarak 7 puan aldık. İtalya ve Galler'e karşı bir oyun stratejimiz bile yoktu.

1
"TRAVMAYI ÖNLEMELİYİZ"

LEVENT TÜZEMEN: Sonuç; Şimdi enseyi karartamayalım. Genç oyuncuların travma yaşamalarını önlemeliyiz. Önümüzdeki Dünya Kupası elemelerine aynı hataları yapmadan hazırlanmalıyız.