Sporx Extra Arama Logo

Ali Gültiken: "Emre Akbaba'dan vazgeçemezsin"
10
ALİ GÜLTİKEN'İN YORUMLARI
Ali Gültiken, Galatasaray'ın Gençlerbirliği'ni deplasmanda 2-0 yenerek şampiyonluk yarışına tutunduğu maçın sonrasında konuştu. İşte Ali Gültiken'in sözleri...
9
"ŞÜPHEYE YER BIRAKMADI"
Maçın ilk dakikasından itibaren Galatasaray şüpheye yer bırakmadı. Gençlerbirliği ne yapabildi, neye gücü yetti? Kendi adlarına bir mücadele ortaya koyuyorlar ama sezon başından beri yaptığımız tespitlerde ofansif bölgede sıkıntı yaşadıklarının altını çizmiştik. Galatasaray gibi topla oynayan bir takımla mücadele etmek de kolay değil.
8
"HALİL USTA GİBİ OYNUYOR"
Kerem topa sahip olabiliyor, Babel keza aynı şekilde. Bence bu işin en önemli noktası da Halil. Oynadığı haftalarda gelişimi bizleri çok mutlu ediyor. Galatasaray'daki performansı önemli, milli takım için bir yeni santrfor endişesi vardı. Gözü kapalı alıp, kadroda tutabileceğiniz bir oyuncu. Gençliğinin ötesinde olgun oynuyor, usta gibi oynuyor. O bölgede baskı altında oynamak zordur, devamlı ensenizde bir oyuncu var, hem sakin kalabiliyor, hem de oyunu yapabilecek teknik kalitesi var. Topa sahip olduktan sonra doğru oyunu oynayabilmek de önemli. Bunların hepsini yapabilen, gol vuruşu da olan bir oyuncu.
7
"DÜNYA YILDIZI KULÜBEDE"
Kerem, Babel ve Emre'nin şutu var. Galatasaray'ın sezon başında hayal ettiği forvet elbette bu değildi, belki Falcao, arkada Belhanda falan hayal ediliyordu ama oyuncu kendi şansını kendi alır. Halil onu kendisi aldı. Dünya yıldızı Falcao ve çok iyi santrfor Muhammed kenarda oturuyor.
6
"KEREM'İ DE 11'E YAZARIM"

Halil Dervişoğlu, o güveni oluşturdu. Ben Kerem'i de seneye 11'e yazarım, 11 olmasa 11,5 ya da 12 olur. Formayı verdiğinde yüzde 50 mi, 60 mı oynar diye bir şey yok.

5
"AKBABA'DAN VAZGEÇEMEZSİN"
Emre Akbaba varsa vazgeçemezsin de, sakatlıkları falan oldu ama yapmış bir oyuncu. Seneye başkasını bulalım diyemezsin kolay kolay. Sahaya sürdüğünde oyunu etkileyebilecek bir oyuncu. Kolay değil aslında bu karar. Galatasaray'ın bundan sonraki planlamasında Türk oyuncular açısından baktığımızda, Halil'i, Kerem'i, Ömer Bayram'ı, Taylan'ı, Emre Kılınç'ı önemli oyuncular ve Galatasaray içinde olması gereken oyuncular, öyle gözüküyor.
4
"ELEŞTİRİ ALABİLİYORSUNUZ"
Fatih hocanın Galatasaray'da ve yönetimler üzerinde çok kredisi var ama futbol zor bir oyun ve bizim ülkemizde direkt sonuca endeksli bir bakış açısı var. Kim olursanız olun, başarısız olduğunuzda ciddi eleştiri alıyorsunuz. Bu bazen olumlu, bazen yıpratıcı oluyor. Fatih hocanın farkı, geçmiş yıllardan büyük başarısı ve camiayı etkileyebilir pozisyonda olması. Hoca da camiama sözüm var diyor, Fatih hoca ve Sergen hoca gibi, Emre Belözoğlu gibi kişiler sadece profesyonellik ile değerlendirilmiyor ve bir kredileri var ancak futbol sahayla değerlendirilen bir şey.
3
"BAŞKAN İSTEYENLER VAR"
Fatih hoca belki şunu istiyor olabilir, 'Benim daha iyi anlaşacağım bir yönetim gelsin.' Bu farklı bir şey. Fatih hoca çok zeki bir adam, seçime dahil olmaz ama seçime dahil olur algısına gelmesi kongre üyelerini de rahatsız eder. 5 başkan adayından bahsediyoruz, 3'üne yakın 2'sine değil gibi bir algı yanlış olur, Fatih hocayı buraya çekmemek lazım. Fatih hocanın başkan adaylığına yürümesini isteyenler de var, bu başka bir şey. Bu seçim sonrasında Fatih hocayı yıpratacak bir şey olur.
2
"SONUÇTA SÖZLEŞMENİZ VAR"
Fatih hoca, bugüne kadar hizmet konularını açıkladı, yönetim de bakalım nasıl bir şey çizecek. İşin sportif yanından baktığımızda, Fatih hoca için de istediği gibi gitmeyen bir süreç var. Yönetimin Fatih hocaya baktığı noktadan da, yönetim kurulu genel kurulun seçtiği bir yapı. Fatih hoca ne kadar normal bir teknik direktör değilim dese de size görevi veren başkan ve yönetim kuruludur. Bir profesyonel mukaveleye imza atıyorsunuz.
1
"TRANSFER İSTEDİ; ALINDI"
Fatih hocaya görev veren başkan ve yönetim kurulu, dönem dönem baskı altında da kaldı. Fatih hoca devre arasında 4-5 oyuncunun da adını verdi transfer için, yönetimi de baskı altına aldı. Yönetim transferi yaptı, pozisyon değişti. Yönetim de diyor ki, ben görevimi yaptım, oyuncuları aldım, transferi yaptım, şimdi sorumluluk senin. Mustafa başkanın oyuncularla ilgili yaptığı bir açıklama var, belki eleştirildi, Fatih hoca da bir takım açıklamalar yaptı ama bizim dediklerimizi anlattı. Mustafa Cengiz, görevimizi yaptık, siz de teknik heyet ve oyuncu olarak görevinizi yapın dedi, belki cümleleri sert seçti ama söylemek istediklerinin altında bu vardı.