Sporx Extra Arama Logo

Ahmet Nur Çebi: "675 milyonluk kefalete imza attım"

Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, siyah-beyazlı kulübü ayağa kaldırmak için büyük fedakarlıklarda bulunduğunu açıkladı. Çebi, "Ekonomik sorunların dağ gibi taştığı dönemde teknik direktör olarak Sergen Yalçın’ı getirdik. Öyle zor durumdaydık ki yönetimle, ailemle konuşup bir kalemde ciddi bir kefalete imza attım" şeklinde konuştu.
8
ŞAMPİYONLUĞUN SIRRINI ANLATTI

Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, kulübü ayağa kaldırmak için maddi-manevi birçok fedakârlıkta bulunduklarını belirtirken emeklerinin karşılığını şampiyonlukla aldıklarını söyledi. Çebi şampiyonluğun sırrını şu sözlerle anlattı: 

7
"SIKINTILAR DAĞ GİBİYDİ"

“Başkan olduğumda kasa tam takırdı. İlk gün yönetici arkadaşlarımla yoğun toplantılar yaptık, birlikte 100 milyon TL koyarak ayağa kalktık. Bankalarla yapılandırma vs. konular günlerce bizi yordu. Ne UEFA ne Devler Ligi’ne katılabilecektik. Sıkıntılar dağ gibiydi. Taraftar huzursuzdu.

6
"EN BÜYÜK DESTEKÇİM AİLEM OLDU"

Ekonomik sorunların dağ gibi taştığı dönemde Sergen Yalçın’ı getirdik. Beşiktaşlılık duruşu ile geldi gözü kapalı boş mukaveleye imza attı. Geç kalınmış bir karar gibi görüyorum. Takımda şampiyonluk yaşamış ve savaşmış oyuncularının hoca olması herkese gurur veriyor. Sergen Yalçın bunun en güzel örneği. Babam Yaşar Kaptan Çebi, kardeşim Tayfun, eşim Berna Çebi ve kızlarım zor günlerde hep destek oldu. Kırıldığım anlar oldu. Tek amacımız arma ve şampiyonluğuydu.

5
"675 MİLYON TL'YE İMZA ATTIM"

Beşiktaş Başkanı ve yönetimi olarak taraftara, üyelere ve oyunculara asla yalan söylemedik. Hedeflerimizi planlayarak gerçekleştirmeyi seçtik. Futbolcuların geçmiş alacakları, menajerlik, bonservis ücretleri konusunda birçok ödeme gerçekleştirdim. Bahane olarak değil yaşadıklarımızı anlatmak için söylüyorum. O kadar zor durumdaydık ki, içinden çıkılmaz bir durumdu ve yönetimimizle, ailemle konuşarak bir kalemde 675 milyon TL kefalete imza attım. Bu kolay iş değil. 110 milyon lira da cebimden nakit para verdim. Bu yılın bütün giderlerini karşıladım. Tüm branşlarda hiçbir sporcumuzun, bir futbolcumuzun bile alacağı yoktur. Sadece personelimize ödemeleri bir ay geriden yapılıyor. O da 4-5 aydı, bir aya kadar indirdik. Onları da en kısa sürede mutlu edecek adımları atacağım.

4
"HER ZAMAN TAKIMIN YANINDAYDIK"

Futbolcularımızın primlerini ve maaşlarını gününde banka hesaplarına yatırmamız başarının en önemli olayı. Ardından eşleri ile sürekli görüştük. Aile ortamı oluşturduk. Sezon başından bu yana yönetim kurulundaki arkadaşlarımızla teknik ekip ve oyuncularımızın yanında olduk. Tüm maçlarda omuz omuza beraberdik. Bu şampiyonluğu bizi sürekli destekleyen taraftarlarımıza, kongre üyelerimize, futbolseverlere, hatta bizleri eleştiren muhalefete armağan ediyorum.

3
"SERGEN YALÇIN'LA MASAYA OTURACAĞIZ"

Sergen Yalçın, Beşiktaş ailesinin çocuğu. Onunla masaya oturup gelecek sezon için planlarımızı konuşacağız. Sergen Yalçın önemli değerdir. Hem teknik hem de sistem olarak futbolcunun lisanından çok iyi anlıyor. Sergen Yalçın yeri geldi mentör yeri geldi teknik adam ve arkadaş gibi davrandı ama sisteminden asla taviz vermedi. Oynattığı futbol ile bizleri keyiflendirdi. Bu saatten sonra bu kadromuzu korumaya çalışacağız. Kupa maçının ardından planlamamızı yapacağız. (Hürriyet/İsmail Er)

2
"TARİH BENİ YAZARSA ONUR DUYARIM"

Ahmet Nur Çebi, 1 sezonda 3 kupa kazanarak tarihe geçme şansını da değerlendirdi: "Tarihe geçmek için bir şey yapmadım. Beşiktaş için çalışıyorum ama tarih beni yazarsa bu benim için mutluluk olur, onur olur."

1
"HELAL BİR ŞAMPİYONLUK"

“Neler düşünüyorsun başkan, şampiyonluk...” diye devam ediyordum ki, lafımı kesti:“Bana gelen binin üzerinde mesaj var. Çoğuna bakamadım daha. Sadece Beşiktaşlılar değil, Galatasaraylı ve Fenerbahçeli dostlarım da şampiyonluğumuzu kutluyor. Hepsinin buluştuğu tek nokta, ‘Siz sonuna kadar hak ettiniz’ şeklinde. Centilmenlik budur işte. Anamızın ak sütü gibi helal bir şampiyonluk bu.”