Sporx Extra Arama Logo

6 maddede CSKA Moskova - Fenerbahçe Beko serisi
7
6 MADDEDE CSKA - FENERBAHÇE SERİSİ

THY EuroLeague'de CSKA Moskova ile Fenerbahçe Beko, çeyrek final serisinde karşı karşıya gelecek. Seri öncesi bilinmesi gerekenleri sıralıyoruz.

6
CSKA PLAYOFFLARA NASIL GELDİ?

CSKA Moskova, sezona yavaş başladı. İlk 5 maçının 2'sini kaybeden CSKA, ardından 12 maçlık bir galibiyet serisi yakaladı. Ekim ayında başlayan seri, 2021 yılında oynadıkları Baskonia maçında bitti. CSKA, sezon ortasında Will Clyburn ve Daniel Hackett'ı nedeniyle de darbe aldı. Kyle Hines'ın gidişi sonrası sorunlar yaşayan CSKA, Nikola Milutinov'un da sezonu kapatmasıyla birlikte pota altına Micheal Eric takviyesi yaptı. Oyun kurucu pozisyonuna da Iffe Lundberg geldi. Sezon içerisinde iniş çıkışlar yaşayan CSKA Moskova, Mike James'in de iki kez kadro dışı bırakılıp, ikincisinde tamamen silinmesiyle birlikte krizler de yaşadı. Sezonun son birkaç maçında toparlanan CSKA, tekrar form tuttu.

5
FENERBAHÇE PLAYOFFLARA NASIL GELDİ?

Zeljko Obradovic hangi takımdan ayrılsa türbülans yaşanıyordu, Fenerbahçe'de de yaşandı. Igor Kokoskov'un EuroLeague atmosferine, kadroya alışması da zaman alınca ilk 15 maçta 10 mağlubiyet ve 17. sıraya kadar iniş yaşandı. Fenerbahçe, bu aşamada Marko Guduric ve Kyle O'Quinn hamleleri yaptı. Bu iki transfer, kadroda rollerin oturması, Igor Kokoskov'un da Avrupa'ya alışmasıyla birlikte Fenerbahçe adeta roket taktı. Sezonun 29. haftasıyla birlitke sakatlık sorunları yaşayan Fenerbahçe, o hafta deplasmanda Valencia'ya kaybetti. Son 2 maçta Jan Vesely'i kaybeden, Nando de Colo'dan ise yüzde 100'üyle faydalanamayan Fenerbahçe, playofflarda muhtemel bir ev sahipliği fırsatını da kaçırmış oldu.

4
SEZON İÇİNDE NE OLDU?

3. haftada Ataşehir'de oynanan mücadeleyi Will Clyburn'ün 26 sayısıyla 78-77 kazanan CSKA oldu. 21. haftada Moskova'da oynanan maçta ise Jan Vesely 24, Nando de Colo ise 22 sayı attı ve Fenerbahçe 89-83 kazandı. Eddie, CSKA'ya karşı 17.5 sayı ve 11'de 9 üçlük isabetiyle oynarken, EuroLeague'de kalan 16 takıma ise sadece 5.3 ortalamayla sayı atabildi.

3
CSKA'NIN GÜÇLÜ NOKTASI

CSKA Moskova, Mike James ile yılan hikayesine dönen macerasına nokta koyunca yeni bir denge noktası buldu. Will Clyburn ve Toko Shengelia üstünden sürekli avantajlı eşleşmeyi arayan ve rakibinin zaaflarına yönelen bir takım haline geldi. Sürekli olarak birebirler üstünden giden CSKA Moskova, ayrıca ev sahipliği avantajını da saha dışı faktörlerle abartmayı seven bir ekip.

2
FENERBAHÇE'NİN GÜÇLÜ NOKTASI

Fenerbahçe'de koronavirüs protokolleri gereği Koç Kokoskov ve 5 oyuncu koronavirüs nedeniyle oynamayacak. Sakatlık problemiyle uğraşan Jan Vesely'nin durumu ise ilk 2 maçta belirsiz olacak. Fenerbahçe'nin sezonun ikinci noktasındaki güçlü noktaları oyunu De Colo ve Guduric üzerinden kurgulaması ve Jan Vesely'nin olağanüstü saha görüşüyle planlanan hücumlardı. Fenerbahçe'nin hangi oyuncularıyla sahada olacağı konusu da KVKK gereği bilinmiyor. Bu haliyle Fenerbahçe ne kadar güçlü, nerede güçlü tahmin etmek de imkansız...

1
EDİTÖR YORUMU: KİM KAZANIR?

Hakan Celep: Fenerbahçe'yi sakatlıklar ve koronavirüs pandemisi muhtemel bir Final Four'dan edebilir. Tam kadro bir Fenerbahçe Beko, CSKA Moskova'yı eleyecek güce ve forma sahipti. Ancak, Vesely'nin sakatlığı ve dönüşü sonrası bir anda form tutamayacak olması önemli bir etken. Ayrıca, Fenerbahçe koronavirüsle uğraşmasından dolayı seriye de iyi hazırlanma fırsatı bulamadı. Fenerbahçe, yaşadığı şanssızlıklar nedeniyle maalesef bu seride çok dezavantajlı.