Sporx Extra Arama Logo

30'dan önce teknik direktör olan Nagelsmann'ın sıfırdan yükselişi

Julian Nagelsmann, henüz 20 yaşında diz yan bağlarından yaşadığı sakatlıkla futbolculuk hayalini sonlandırdı. Babası Erwin ise hemen ardından hayatını kaybetti. Nagelsmann için tam bir trajediydi... Genç teknik adam o günleri şöyle anlatıyor...
15

20 YAŞINDA SAKATLANIP, BABASINI KAYBETTİ

Julian Nagelsmann, henüz 20 yaşında diz yan bağlarından yaşadığı sakatlıkla futbolculuk hayalini sonlandırdı. Babası Erwin ise hemen ardından hayatını kaybetti. Nagelsmann için tam bir trajediydi... Genç teknik adam o günleri şöyle anlatıyor...
14

''HAYALLERİM PARÇALANDI''

Futbolcu olma hayalim parçalanmıştı. Bu bana büyük bir acı verdi. Daha da acı veren şey babamın ölmesi olmuştu. Ailemiz için büyük şok olmuştu.
13

''POZİTİF OLMAMIZI İSTERDİ''

Abim ve ablam şehir dışında çalışıyorlardı. Her şeyle ben ilgilenmek zorunda kalıyordum. Bu bana ağır bir yüktü. Babam çok pozitif bir insandı ve bizim de pozitif olmamızı istiyordu.
12

''HER ŞEY FUTBOL DEĞİL''

Yaşadıklarım beni daha da olgunlaştırdı. Yaptıklarım, uğraştıklarım benim yaşımdaki insana göre normal değildi. Hayatımdaki en üzgün bölümdü. Ancak bu bölüm, daha çabuk adam olmamı sağladı. Hayatta futboldan daha önemli şeyler vardır. Aile gibi...
11

''HEP BASKI İLE YÜZLEŞTİM''

Hayatımda her zaman baskıyla yüzleştim. Kendimi futbola verdim. Teknik direktörlük benim için büyük bir tutkuydu. Futbolu çok seviyorum ama tüm hayatım futbol değil.
10

''FUTBOLCULAR İLE İLİŞKİNİZ ÖNEMLİDİR''

Taktiksel bilginiz az olsa bile iyi bir teknik direktör olabilirsiniz. Taktiksel bir dahi olsanız da farklı diller konuşan futbolcu grubuyla anlaşamıyorsanız güçlük yaşarsınız. Futbolcular ile aranızdaki ilişki çok önemli.
9

''HER GÜN ZEVK ALIYORUM''

Teknik direktör olmaktan her gün zevk alıyorum. Hoffenheim içinde yarattığımız atmosfer çok güzel. Çalıştığınız yerde rahat hissediyorsanız daha etkili çalışırsınız. Eğer sabah kalkıp istemeden bir işe gidiyorsanız o işte başarılı olamazsınız.
8

''CİDDİ BİR ADAM DEĞİLİMDİR''

Şaka yapmayı seven, gülümseyen bir teknik direktörüm. Çok ciddi bir adam değilimdir.
7

''BMW'DEN TEKLİF ALMIŞTIM...''

Aslında ekonomi okumuştum ve BMW'den teklif almıştım. Teknik direktör olma gibi bir düşüncem yoktu. Para kazanmak için okumuştum sonuçta... Augsburg'da Thomas Tuchel'in yanında çalışma fırsatı gelmişti. Birkaç hafta içinde kendimdeki tutkuyu gördüm. Gözlerim parlıyordu. Sahaya geldiğimde çok mutlu oluyordum. Ardından 1860 Münih genç takımını çalıştırma teklifi geldiğinde onu kabul ettim.
6

''BİR ANDA TAKIMI ALMAM GEREKTİ''

Hoffenhem genç takımını çalıştırmaya başladım. Hub Stevens'ten sonra her şey değişti. Takımı benim almam gerekiyordu. Takım 17. sırada yer alıyordu ve genç yaşta Bundesliga'da çalışacaktım. Kazanmamız gerekiyordu.
5

''RİSK ALMAYI SEVERİM''

Sezonun son bölümünde maçları kazandık ve ligi 15. bitirdik. Her zaman risk almayı severim. Takımı böyle zor bir durumda almak da benim için büyük bir riskti. Futbolculara mesajım şuydu... Kendinize inanın ve atak oynayın. Onlar da korkusuzca bunu yaptılar.
4

''HAYATIN GÜNEŞLİ TARAFI''

Hayatın güneşli tarafını yaşıyorum. Dünyada çok sayıda fakir insan varken sevdiğim işi yaparak para kazanıyorum. Her ay maaşımın %1'ini yardım kuruluşlarına bağışlıyorum. Başka insanlara katkıda bulunmak benim için çok önemli.
3

''KARİYERİM ÖZEL OLMALI''

Kariyerimin sonraki bölümü çok özel olmalı. Şu anki yerimden çok rahatım. Çok güzel bir atmosfer oluşturduk. Kendi aramızda sürekli şakalaşıyoruz. Takım, çok iyi karakterlerden oluşuyor. Soyunma odasında çok iyi bir arkadaşlık var.
2

''TÜM DÜNYA YÜKSELİŞİMİZİ GÖRDÜ!''

Hoffenheim'a çok şey borçluyum. Sadece Almanya değil tüm dünyanın gözü önünde büyüyen bir takım olduk. Tüm dünya olmasa da çoğu kişi nasıl büyüdüğümüzü gördü. Bu harika!
1

''BURADA ÇOK MUTLUYUM''

Her futbolcunun ve teknik adamın kariyer planı vardır. Herkesin gelecek düşüncesi vardır. Ben hala her gün antrenman sahasında gelmekten mutlu oluyorum. 7 yıldan fazla bir süredir Hoffenheim'da çalışıyorum. Mutlu olduğum süre boyunca çalışmaya da devam edeceğim. Burada gerçekten mutluyum.