Ziraat Bankası kredi başvurusu sorgulama, Ziraat Bankası şartları ve ödeme planı - 1 Haziran 2020

Ziraat Bankası kredi başvuru sonuçları merak ediliyor. 1 Haziran 2020 Ziraat Bankası kredisi sorgulama hesaplama ve aylık geri ödeme planı merak ediliyor, nasıl alınır, nasıl başvurulur, şartları nelerdir, geri ödemesi nasıldır diye merak ediliyor. İşte yeni kredi pakedi ve kredi çeşitleriyle ilgili tüm merak ettiğiniz sorulara cevaplar... Bireysel Temel İhtiyaç Desteği kredi başvuru sonuçları açıklandı mı, şartları neler? Kredi başvurusu sorgulama nasıl yapılır? İşte, bilgiler...

01 Haziran 2020 15:38
Ziraat Bankası kredi başvurusu sorgulama, Ziraat Bankası şartları ve ödeme planı  - 1 Haziran 2020
Haziran 2020 Ziraat Bankası online kredi sorgulama ekranı -  Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından duyurulan yeni paket sonrası Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank beklenen tarihi kredi paketini açıkladı. Normalleşme süreciyle birlikte kamu bankalarının faiz indirimi gerçekleştirmesi, konut, taşıt ve ihtiyaç kredisi çeken pek çok vatandaşın aklına yapılandırma olup olmadığı sorusunu getirdi. Peki, Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank için kredi yapılandırma süreci olacak mı? İşte, kamu bankaları kapsamında vatandaşların araştırdığı kredi yapılandırma konusu hakkında bazı bilgiler
Sıfır konutlarda 0,79'dan 0,64'e, ikinci el konutlarda 0,94'ten 0,79'a inen konut kredisi için yapılandırma araştırmaları başladı. 

ZİRAAT BANKASI SORGULAMA EKRANI İÇİN TIKLAYINHALK BANKASI SORGULAMA EKRANI İÇİN TIKLAYINVAKIF BANKASI SORGULAMA EKRANI İÇİN TIKLAYIN
 

Kamu bankaları, normalleşme sürecine geçiş ve sosyal hayatın canlanması için "konut kredisi", "taşıt kredisi", "sosyal hayatı destek" ve "tatil destek" olmak üzere 4 yeni kredi paketini hayata geçiriyor.

Ziraat Bankası, Halkbank ve VakıfBank'tan yapılan ortak açıklamaya göre, kamu bankalarınca normalleşme sürecine geçiş ve sosyal hayatın canlanması için vatandaşların, finansman ihtiyaçlarını uygun şartlarda sağlayabilmesi amacıyla 4 yeni kredi paketi hayata geçiriliyor.

Birinci el/sıfır veya ikinci el konut alımlarında, düşük faiz oranı ve 12 aya kadar ödemesiz dönemi olan 15 yıla varan vade ile finansman imkanı sunulacak.

Bu "tarihi" imkandan daha geniş kesimlerin istifade edebilmesi için müşteri başına verilebilecek kredi miktarı sınırlandırılmış olup 3 büyük ilde (İstanbul, Ankara ve İzmir) krediye konu olacak konutlar için 750 bin TL, diğer şehirler için ise en fazla 500 bin TL'ye kadar kredi kullandırılabilecek. Kredi kullanımında yüzde 10'dan başlayan, düşük öz kaynak/peşinat oranı uygulanacak.

Bu kapsamda birinci el/sıfır konutlar için azami 12 ay ödemesiz dönemli, 15 yıla kadar vade ve aylık yüzde 0,64 faiz oranı ile finansman imkanı sunulacak.

KREDİ YAPILANDIRMA VE ÖDEME TABLOLARI

Örnek ödeme tablosu (12 ay ödemesiz dönemli) şöyle:

Kredi Tutarı (TL)

Kredi Vadesi (Ay)

Taksit Tutarı (TL)

Toplam Geri Ödeme (TL)

100.000

12+168=180

1.019

171.184

 

Örnek ödeme tablosu (eşit taksitli) şöyle:

Kredi Tutarı (TL)

Kredi Vadesi (Ay)

Taksit Tutarı (TL)

Toplam Geri Ödeme (TL)

100.000

180

937

168.709

İkinci el konutlar için azami 12 ay ödemesiz dönemli, azami 15 yıl vade ve aylık yüzde 0,74 faiz oranı ile finansman imkanı sunulacak.

Örnek ödeme tablosu (12 ay ödemesiz dönemli) şöyle:

Kredi Tutarı (TL)

Kredi Vadesi (Ay)

Taksit Tutarı (TL)

Toplam Geri Ödeme (TL)

100.000

12+168=180

1.095

183.925

Örnek ödeme tablosu (eşit taksitli) şöyle:

Kredi Tutarı (TL) Kredi Vadesi (Ay) Taksit Tutarı (TL) Toplam Geri Ödeme (TL)
100.000 180 1.007 181.285

Taşıt kredi paketi

Yerli üretim yapan anlaşmalı firmalardan sıfır kilometre binek araç (motosiklet dahil) veya ticari araç satın alacak bireysel/kurumsal müşterilere firmalar ile yapılan anlaşmalar bazında değişmek üzere aylık yüzde 0,49-0,69 faiz oranı ile taşıt kredisi imkanı sunulacak.

İkinci el binek araç (motosiklet dahil) veya ticari araç satın alacak bireysel/kurumsal müşterilere yüzde 0,82 faiz oranı ile taşıt kredisi imkanı sağlanacak. Azami 6 ay ödemesiz toplam azami 60 ay vadeli 2. el binek otomobil ve ticari taşıt kredilerinde azami limit 150 bin TL olacak. Kredi tutarı kasko değeri üzerinden öz kaynak/yabancı kaynak üzerinden hesaplanacak olup 7 yaşa kadar olan taşıtlar kredilendirilecek.

Sıfır ve 2. el tüm taşıt kredilerinde asgari öz kaynak ve azami vade yasal sınırlamaları uygulanacak. Taşıt kredisi paketi için başvurular 5 Haziran'dan itibaren şubelere yapılabilecek.

Binek otomobil örnek ödeme tablosu şöyle:

Kredi Tutarı (TL) Kredi Vadesi (Ay) Taksit Tutarı (TL) Toplam Geri Ödeme (TL)
50.000 6+54=60 1.253 67.647

Ticari taşıt örnek ödeme tablosu şöyle:

Kredi Tutarı (TL) Kredi Vadesi (Ay) Taksit Tutarı (TL) Toplam Geri Ödeme (TL)
50.000 6+54=60 1.223 66.043

Sosyal hayatı destek paketi

Bireysel müşterilerin sosyal ihtiyaçlarının finansmanının uygun şartlarda sağlanmasının yanı sıra yerli üretim yapan mobilya, elektronik, beyaz eşya, ev boya-seramik-kapı ve pencere sistemleri, ev tekstil, çeyiz ve bisiklet sektörlerini desteklemek amacıyla yerli üretim yapan firmalar ile anlaşmalar yapılacak. Asgari 3 bin TL, azami 30 bin TL kredi tutarı ile 6 ay ödemesiz azami 60 ay vade, aylık yüzde 0,55 faiz oranı ile finansman imkanı sunulacak.

Anlaşma yapılan firmalar, bankaların web sitesinde yayımlanacak.

Firma katkı paylı tüketici kredisi örnek ödeme tablosu şöyle:

Kredi Tutarı (TL) Kredi Vadesi (Ay) Taksit Tutarı (TL) Toplam Geri Ödeme (TL)
10.000 6+6=12 1.771 10.628
10.000 6+30=36 382 11.452
10.000 6+54=60 228 12.316

Bireysel müşterilerin, anlaşmalı firmalar dışındaki yerli üretim yapan firmalardan satın alacağı mobilya, kahverengi küçük ev aletleri, ev boya-seramik-kapı ve pencere sistemleri, ev tekstil, çeyiz ve bisiklet ihtiyaçlarının uygun şartlarda sağlanması amacıyla asgari 3 bin TL, azami 30 bin TL kredi tutarı fatura karşılığı 6 ay ödemesiz azami 60 ay vade ile aylık yüzde 0,82 faiz oranı ile finansman imkanı sunulacak.

Sosyal hayatı destek kredi paketi kapsamında kullandırılan tüm krediler, satıcı adına bankalarda açılacak hesaba ödenecek. Sosyal hayatı destek kredisi paketi başvuruları, 5 Haziran'dan itibaren şubelere yapılabilecek.

Faturalı tüketici kredisi örnek ödeme tablosu şöyle:

Kredi Tutarı (TL) Kredi Vadesi (Ay) Taksit Tutarı (TL) Toplam Geri Ödeme (TL)
10.000 6+6=12 1.823 10.938
10.000 6+30=36 406 12.188
10.000 6+54=60 251 13.529

 

Tatil destek kredi paketi

Tatil yapmak isteyen ve ilgili banka aracılığıyla maaş alan emekli ve çalışan müşterilerin tatil ve seyahat giderlerinin finansman ihtiyacının uygun şartlarda sağlanmasının yanı sıra turizm sektörünü desteklemek amacıyla kamu bankalarıyla anlaşma yapacak seyahat acentelerine tatil paketi satın almak için başvuran müşterilere 10 bin TL'ye kadar 6 ay ödemesiz 36 ay vade ile uygun şartlarda finansman imkanı sunulacak.

Söz konusu kredinin 1. ve 2. taksitleri ilgili firma ve banka tarafından ödenecek, müşterilerin taksit ödemesi 9 ay sonra başlayacak. Bu kapsamda müşterilerin kullanacağı kredinin faizi aylık yüzde 0,67'ye denk gelecek.

Uygulamaya dahil olacak firmalar, bankaların web sitesinde yayımlanacak.

Örnek ödeme tablosu şöyle:

Kredi Tutarı (TL) Kredi Vadesi (Ay) Taksit Tutarı (TL) Toplam Geri Ödeme (TL)
10.000 6+30=36 421 11.789

 

Seyahat acenteleri ile yapılacak anlaşmalarla vatandaşlara tatil paketleri, kredi kartlarıyla 3 ay ödemesiz, devamında 15 taksitle ödeme ile toplam 18 ay peşin fiyatına, faizsiz satın alabilmeleri imkanı sağlanacak.

Üye iş yeri kampanya anlaşması yapılan firmalar, bankaların web sitesinde yayımlanacak.

Tatil destek kredi paketine başvuru tarihi ve kanalı ise bu hafta içerisinde açıklanacak.

KONUT KREDİSİ YAPILANDIRMA SON DAKİKA GELİŞMESİ NELER
KREDİ YAPILANDIRMASI OLACAK MI?


Açıklanan paketi canlı yayında değerlendiren Analiz Sentez programında 24 TV Ekonomi Müdürü Sadi Özdemir ile Akşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kartoğlu yapmış oldukları değerlendirmede kredi yapılandırma konusuna da değindi. Kartoğlu yapmış olduğu açıklamasında "Bu 0.99 faizle konut kredisi yapılandırmaları da kapsar heralde. Şu ana kadar konut almış olan ve en son yapılandırma yapan kişileri de kapsar. Bu paket ile 0.74 faizle yapılandırma imkanı da sunar" değerlendirmesinde bulundu. Sadi Özdemir ise yapmış olduğu değerlendirmesinde "Şu anda paketin içeriğini tam olarak bilmiyoruz. Ancak yapılandırma konusunda mutlaka konut kredisi sözleşmesinde mortgage ibaresinin yer alması gerekiyor" değerlendirmesinde bulundu.

KORONAVİRÜS SALGINI NEDENİ İLE
VATANDAŞ KREDİ BORCUNU ÖDEMEKTE ZORLANIYOR
YAPILANDIRMA DESTEĞİ BEKLİYOR!


Konu hakkında yapılan değerlendirmeler gözleri kredi yapılandırma müjdesine çevirirken özellikle de korana virüs salgını sonrasında vatandaşın yapılandırma talebi gündeme gelmişti. Hatırlanacağı üzere 3 devlet bankası daha önce 0.99 faiz oranı ile konut kredisi seferberliği başlatmış, gelen yoğun talep üzerine bu faiz oranı ile konut kredisi yapılandırma desteği sağlamıştı. Düşen faiz oranı sonrası kredi yapılandırma müjdesi bekleniyor.

Kredi Yapılandırma

Kredi yapılandırma, kredi borcunuzu ödediğiniz sırada bankanın sunduğu farklı faiz oranı ile kalan borcunuzun yeniden hesaplanması demektir. Kredi yapılandırma ile hem daha düşük bir faiz oranı ile borcunuzu yapılandırabilir hem de vadeyi uzatabilirsiniz. Bankaların sunduğu yapılandırma faiz oranı, güncel faiz oranlarından ayrı olarak belirlenmektedir. Bankanızdan yapılandırma faizini öğrenerek sitemizde yer alan yapılandırma hesaplama aracından kredinizi yeniden hesaplayabilirsiniz.

Kredi Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Kredi yapılandırma işlemi banka tarafından yapılır. Kredinizi yapılandırmak için krediyi aldığınız banka ile birebir iletişim kurmanız gerekir. Krediniz yapılandırılırken yapılandırma faiz oranları dikkate alınır. Bu faiz oranları güncel faiz oranlarından ayrı olarak belirlenir ve her zaman avantajlı olmayabilir. 90 günlük ödeme gecikmesinin ardından bankanın teklifi ile yapılandırma yapabileceğiniz gibi vade sayınızı uzatmak ve taksitleri azaltmak için de bankanızdan kredi borcu yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz.

Kredi Yeniden Yapılandırmada Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi yeniden yapılandırma işlemi yaparken en çok dikkat etmeniz gereken şey faiz oranı. Yapılandırma faiz oranı bankanın sunduğu güncel tabela faiz oranından farklıdır. Borcunuzu yapılandırma kararı aldığınızda öncelikle bankanızın sunduğu güncel yapılandırma faiz oranını öğrenmenizi tavsiye ederiz.

Konut Kredisi Yapılandırma

Konut kredisi yapılandırma, yapılandırma işlemleri arasında en çok tercih edilen. Bunun nedeni yüksek aylık taksitler ve uzun vadeler. Konut kredisi aldıktan sonra eğer aylık taksitlerinizi ödemekte zorluk çekerseniz bankanızla iletişim kurarark konut kredisi yeniden yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz. Böyle bir durumda borcunuz güncel yapılandırma faiz oranına göre yeniden hesaplanacaktır. Bu hesaplamanın neticesinde vadeniz uzayarak aylık taksitleriniz azalacaktır.

İhtiyaç Kredisi Yeniden Yapılandırma

İhtiyaç kredisi yeniden yapılandırması için bankanızla iletişim kurabilirsiniz. İhtiyaç kredisi yapılandırması ile ödemekte zorluk çektiğiniz kredi borcunuzun aylık taksit tutarını azaltabilirsiniz. İhtiyaç kredilerinde yeniden yapılandırma işlemi genellikle yasal takibe girmemek için tercih ediliyor. 90 günlük ödeme gecikmesi yasal takibe neden oluyor. Ödemenizi geciktirmek yerine kredinizi yapılandırarak yasal takibe girmenin önüne geçebilirsiniz.

Taşıt Kredisi Yeniden Yapılandırma

Taşıt kredisi yeniden yapılandırma işlemi, kredinin vadesini uzatıp aylık taksidini düşürmek isteyenler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Taşıt kredisi de tıpkı konut kredisi gibi yüksek tutarlı bir kredi ürünü olduğundan ödemeler konusunda bazen sıkıntı yaşanabiliyor. Böyle bir durumda yasal takibe girmemek için bankanızdan yapılandırma talep ederek ödemelerinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Daha fazla göster
yukarı ok