Haber Tarihi: 28 Şubat 2024 13:43 - Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2024 13:43

Tavla oynamak günah mı, haram mı? Diyanet açıklaması

Tavla oynamak islam alimlerine göre haramdır. Bu konuda Peygamber Efendimiz (s.a.s.) şöyle buyurmaktadır: "Tavla oynayan kimse sanki elini domuzun et ve kanı ile boyamış gibidir." Peki, Tavla oynamak günah mı, haram mı? Diyanet açıklaması

Tavla oynamak günah mı, haram mı? Diyanet açıklaması
Abone Ol
Tavlanin Arapça'daki ismi "Nerd"dir. Tavla çok eski bir oyundur. Arablarin bunu Farslilardan aldigi söylenir. Buna delil olarak asil adinin "Nerdeşîr" oldugu gösterilmektedir (Ibn Manzûr, Lisanü'l-Arab, VI, 4392).

Tavlánın haramlığı bizzat Resulullah (s.a.s)'in hadisleriyle sabittir:

1- Müslim, Ebû Davûd ve Ahmed b. Hanbel'in Büreyde b. Hasîb (r.a)'den rivâyet ettikleri bir hadiste Resulullah (s.a.s) Tavla (Nerdeşir) oynayan sanki elini domuz kanına bulaştırmış gibidir" buyurmuştur (Ibn Hanbel, V, 370).

2- Muvatta, Ebû Davûd, Ibn Hanbel, Ibn Mâce, Hakim, Dârakutnî ve Beyhakî'nin Ebû Musa el-Eş'arî (r.a)'den rivâyet ettikleri bir hadiste de, "Kim tavla oynarsa Allah ve Resulune isyan etmiştir" buyurulmuştur (Ebû Davûd, Edeb, 56; Ibn Mâce, Edeb, 43; Muvattâ, Rüya, 6).

Bu hadis-i şerifler ışığında tavlanın haram olduğu anlaşılmaktadır. Tavla kumarın bir çeşididir ve kumarın haramlığında şüphe yoktur. Çünkü Resulullah (s.a.s) "Kim arkadaşına; gel kumar oynayalım dese (de oynamasa, bu sözüne kefaret olmak üzere) sadaka versin." buyurmuştur (Buharî, Edeb, 74; Müslim, Eyman, 4; Ebû Davûd, Eyman, 3).
Haber ile daha fazlasına ulaşın:
Gündem
Daha fazla göster
 Reklam 

SON HABERLER

yukarı ok