Mukabele 2.cüz dinle takip et hızlı hatmi şerif

Mukabele 2.cüz dinle takip et hızlı hatmi şerif sevaba girmek isteyen Müslümanların ilgi odağında bulunuyor. Peki Mukabele 2. cüz nereden dinlenir? Mukabele 2. cüz hızlı dinleme ve takip etme nasıl yapılır? İşte bu soruların cevabı haberimizde yer alıyor.

14 Nisan 2021 17:38
Mukabele 2.cüz dinle takip et hızlı hatmi şerif
Ramazan ayının gelmesiyle birlikte Müslümanlar Mukabele 2.cüz dinlemek istiyorlar. Kuran-ı Kerim dinlemek ve Mukabele 2. cüz hızlı takip etmek nereden yapılır? Hatmi şerif 2. cüz Arapça takip etme ve hızlı hatmi şerif ne demek? sorularının cevabı burada...
KUR'AN-I KERİM'DE 2. CÜZ HANGİ SAYFALAR ARASINDA YER ALMAKTADIR?

2. cüz 21-40 sayfaları arasındadır. Yani cüzün başlangıcı 21. sayfa ile başlıyor. 40. sayfanın sonunda ikinci cüz bitiyor. 41. sayfa ise bir sonraki cüzün ilk sayfasıdır.

İkinci cüzün ilk sayfası : 21. sayfa

İkinci cüzün son sayfası : 40. sayfaKUR'AN-I KERİM'DE 2. CÜZ KAÇ SAYFA?

Kur'an-ı Kerim'de 2. cüz 20 sayfadır. Yalnızca 30. cüz hariç diğer hepsi 20 sayfa sürmektedir.

2. CÜZDE HANGİ SURELER YER ALIYOR?

Kur'an-ı Kerim'in 2. cüzünde Baraka suresi yer almaktadır. Yani 2. cüzdeki 20 sayfanın tamamında Bakara Suresi vardır.

2. CÜZ MUKABELE ARAPÇA DİNLE!

2. cüzü sesli bir şekilde Mukabelesini Diyanet'in resmi hesaplarından dinleyebilirsiniz.

KURAN HATMİ (MUKABELE) 2. CÜZ ARAPÇA!BİR CÜZ KAÇ SAYFADIR?

Cüz Arapça'da parça bölüm anlamına gelmektedir. Kur'an-ı Kerim'de 1 cüz 20 sayfadan oluşmaktadır. Toplamda 30 cüz bulunmaktadır. 30 cüzden ilk 29 tanesi toplamda 20 sayfadır. Son cüz ise 24 sayfadır. Buna göre Kur'an-ı Kerim toplamda 604 sayfadır. Fakat bazı Kuran-ı Kerim'ler basım farklılığından dolayı 603 sayfa da olabilmektedir. Yani 1-2 sayfa oynama olabilir. Bunun sebebi ise tamamen yayınevi basım farklılığındandır.SEMERKAND TV MUKABELE SAATİ

Semerkand Tv Mukabele Saati: 05:00 ve 14:00'te başlıyor.

TRT 1 MUKABELE SAATİ

TRT1'de mukabele Ramazan ayı boyunca her gün saat 04:50'de gerçekleşiyor.

KANAL 7 MUKABELE SAATİ

Kanal 7'de mukabele, saat 04:30'da başlıyor.

AKİT TV MUKABELE SAATİ

Akit Tv Tv Mukabele Saati: 04.00'da gerçekleştiriliyor.

MUKABELE NASIL OKUNUR?

Mukabele karşılık verme, karşılıklı okuma anlamına gelir. Bir kimsenin Kur'an'ı ezberden veya kitaptan yüksek sesle okuması ve onu dinleyen topluluğun da sessizce Kur'an'dan takip etmesi anlamına gelen mukabele okumanın adabı sırasıyla şu şekilde olmalı: Okumaya başlamadan önce ağzı misvakla temizlemek. Kur'an'ı mescit veya bir başka temiz yerde okumak. Kıbleye yönelmek.

Allah Teala'nın: "Kur'an okuyacak olduğun zaman, kovulmuş şeytandan Allah'a sığın" ayeti (Nahl, 98) mucebince Kur'an okumaya başlarken euzü çekmek. Tevbe Suresi hariç her surenin başında besmele çekmek. Okunan Kur'an ayetlerini huşu ile dinleyip anlamları hakkında düşünmek. Sesi güzelleştirmek ve Kur'an'ı tane tane okumak. Aceleci davranmamak. Med kaidelerine uymak.

MUKABELE NEDİR?

Mukabele: Karşılık, cevap anlamlarına gelmektedir. Kur'an literatüründe mukabele: Cebrail aleyhisselam-ın her sene Ramazan ayında Peygamber Efendimize sallallahu aleyhi ve selleme gelerek Kur'an-ı Kerim'i karşılıklı müzakere etmelerini, birbirlerine okumalarını ifade eder. Ramazan-ı Şerif'in en mühim vasfı, bir Kur'an-ı Kerim mevsimi olmasıdır. Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem her Ramazan Cebrail'le birlikte o zamana kadar nazil olan Kur'an'ı mukabele usûlüyle karşılıklı okurlardı. Ömrünün son ayında ise iki kere tekrarladılar.

İbni Mes'ûd radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

"Kim Kur'an-ı Kerim'den bir harf okursa, onun için bir iyilik sevabı vardır. Her bir iyiliğin karşılığı da on sevaptır. Ben, elif lam mim bir harftir demiyorum; bilakis elif bir harftir, lam bir harftir, mim de bir harftir." (Tirmizi, Fezailü'l-Kur'an 16)

MUKABELE 2. CÜZ ARAPÇA OKUNUŞU

Daha fazla göster
yukarı ok