Haber Tarihi: 22 Temmuz 2024 05:23 - Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2024 05:23

Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme Nasıl Yapılır?

Kredi kartı borcu taksitlendirme işlemini yapmanın birçok sebebi olabilir. Planlanmayan harcamaların ortaya çıkmasıyla gelirin daha alt seviyede kalması gibi kredi kartı dönem borcunu ödeyememe durumunda ileriki aylara paylaştırarak taksitlendirme işlemi yapılmak istenebilir.

Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme Nasıl Yapılır?
Abone Ol
Kredi kartı borcu taksitlendirme sadece zor durumda kalındığında veya borcun ödenemeyecek düzeye yükseldiğinde değil bazen kredi kartı taksitlendirme kampanyaları sunan bankaların masrafsız taksit fırsatını da kullanmak için değerlendirilebilir.

Kredi Kartı Borcu Nasıl Taksitlendirilir?

Bankaların kredi kartları için uyguladığı işlemler her banka için farklılık göstermektedir. Kanun ve yönetmeliklerce belirlenen sınırlar çerçevesinde bankalar çeşitli inisiyatifler kullanarak müşterilerinin kullandığı kredi kartlarına dair işlemleri belirlemektedirler.

Kredi kartı kullanımı genel olarak belli bir dönem içerisinde yapılan harcamaların hesap kesim tarihinden belli bir süre sonra son ödeme günü belirlenerek dönem borcunun topluca bankaya ödendiği bir süreci kapsar. Kredi kartı borcu nasıl taksitlendirilir konusu da tam bu aşamada ortaya çıkan dönem borcunun gelecek aylarda eşit taksitler halinde ödenmesine imkan veren bir uygulamadır.

Şube ve telefon bankacılığı aracılığı ile de yapılabilen kredi kartı borcu taksitlendirme işlemleri daha pratik ve hızlı şekilde mobil bankacılık ve internet bankacılığından hayata geçirilebilir. Dijital bankacılık vasıtası ile dönem borcunun taksitlendirilmesini istediğiniz kredi kartı detaylarından taksitlendirme menüsü ile işlemler ilerletilebilir.Bu menüde kaç ay taksitlendirme yapılacağı, aylık ne kadar faiz ile taksitlendirmenin gerçekleşeceği, başka hangi komisyon ve masrafların ödenmesi ya da hesaptan kesilmesi söz konusu olacağı görülebilecektir. Gerekli onayların verilmesinin ardından o ay ki döneme ait kredi kartı borcu taksitlendirme nasıl yapılır hem anlaşılmış hem uygulanmış olur.

Kredi Kartı Borcu En Fazla Kaç Ay Taksitlendirilir?

Mobilyadan elektronik cihazlara, sigorta ödemelerinden her türlü fatura tahsilatına her harcamanın kredi kartı vasıtası ile yapılabildiği finans hayatında her ay birbirini tutmayıp bazen kredi kartı dönem borcu ödenemeyecek yükseklikte gerçekleşebilir. Bu istisnai hallerde bankaların kredi kartı kullanıcılarına sunduğu kimi zaman yasal faiz oranları ile bazen ise kampanya dahilinde masrafsız olarak çeşitli taksitlendirme imkanlar olabilir.

Bankalar kredi kartı borcu en fazla kaç ay taksitlendirilir konusuna 12 ay olarak açıklama getirerek bu üst limit olup daha az sayıda ay da taksitlendirme imkânı olduğunu belirtmektedir. Kredi kartı taksitlendirmeleri o dönemki güncel aylık faiz oranları ve ek olarak bazı komisyonlarında alınmasıyla daha sonra ödemek üzere taksitlere bölünebilmektedir.

Şimdi harca sonra öde, gelirinin on katı olan bir şeyi al taksitle öde gibi kampanyaların da etkisiyle limitleri aşan harcamaların sonucu ödenmesinde sıkıntı yaşanan kredi kartı borçlarını doğurmaktadır.


Birçok finans danışmanı da gelir harcama dengesinden bahsedip kredi kartı konusunda faydalı uyarılar yapsalar da hayat koşulları tavsiyeleri göz ardı etmeye sebep olabilmektedir. Kredi kartı borcu taksitlendirme her ne olursa olsun kredi kartı kullanıcılarını rahatlatan bir çözüm uygulamasıdır.

 

Haber ile daha fazlasına ulaşın:
Genel Haber
Daha fazla göster
 Reklam 

SON HABERLER

yukarı ok