Haber Tarihi: 02 Ekim 2023 12:41 - Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2023 12:41

Kentsel dönüşüm yasası nedir? Kentsel dönüşüm kira yardımı ve kredisi nasıl alınır?

Kentsel dönüşüm yasasında değişiklik için harekete geçildi. AK Parti'nin üzerinde çalıştığı kentsel dönüşüme yönelik kanun teklifinde, Tebligat Kanunu'ndan kaynaklı gecikmeleri önleyecek düzenlemeler de yer alacak. Peki, Kentsel dönüşüm yasası nedir? Kentsel dönüşüm kira yardımı ve kredisi nasıl alınır?

Kentsel dönüşüm yasası nedir? Kentsel dönüşüm kira yardımı ve kredisi nasıl alınır?
Abone Ol
Kentsel dönüşüm yasasında önemli bir değişikliğe gidiliyor. AK Parti'nin bu hafta Meclis'e sunacağı kanun teklifine göre, kentsel dönüşümde kat maliklerinin anlaşma oranı değişecek. Yeni yasayla birlikte, anlaşma oranı üçte ikiden, salt çoğunluğa çekilecek. Böylece kat maliklerinin yarısından bir fazlası ile karar alınabilecek. 

Kentsel dönüşüm yasası nedir? 
AK Parti'nin üzerinde çalıştığı ve ilerleyen günlerde TBMM'ye sunulması planlanan kanun teklifine göre, kentsel dönüşümde kat malikleri anlaşma oranı üçte ikiden salt çoğunluğa çekilecek.
AK Parti kaynaklarından edinilen bilgiye göre, bu hafta meclisin gündemine sunulması beklenen Kentsel Dönüşüm Yasası ile kentsel dönüşümlerde kat malikleri arasında yaşanan anlaşmazlıklardan kaynaklanan uzayan süreçlerin kısaltılması planlanıyor.

Mevcut yasaya göre, kentsel dönüşüm kararı için üçte iki çoğunluk aranıyor.

Teklifle bu oran salt çoğunluğa düşürülecek; kat maliklerinin yarısından bir fazlası ile karar alınabilecek.

Teklifin komisyondaki görüşmelerinde, ortaya çıkacak olumlu ve olumsuz durumların etki analizi ele alınacak.

Teklifle, ulaşılamayan kat malikleri sebebiyle uzayan kentsel dönüşüm süreçlerinin önüne geçilmesi hedefleniyor.

Tebligat Kanunu'ndan kaynaklı gecikmeleri engelleyecek düzenlemelerin de yer aldığı teklifle kentsel dönüşümde hızlı sonuç alınması planlanıyor.

Kentsel Dönüşümde Kira Yardımı

Kentsel dönüşümde kira yardımı mümkündür. 6306 sayılı Kanun kapsamında anlaşma yoluyla tahliye edilen, yıktırılan yahut kamulaştırılan binadaki kat maliklerine, kiracı ya da sınırlı ayni hak sahiplerine yıkılan binada en az bir yıldır ikamet etmiş olmak koşuluyla kira yardımı yapılabileceği öngörülmüştür. Bu kapsamda 2020 yılı için Ankara, İstanbul ve İzmir için aylık 1.150 TL kira yardımı öngörülmüştür. Ayrıca yıkılan yapının yerine yenisini kendi imkânlarıyla yapmak isteyen malike kredi desteği sağlanabilir.


Kentsel Dönüşüm Kredisi

6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun gereği riskli yapıyı yıktırıp yerine yeni yapıyı kendi imkanlarıyla yapacak maliklere kredi imkanı tanınmıştır. Bunun için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na başvuru yapılması gerekmektedir.

Haber ile daha fazlasına ulaşın:
Kentsel dönüşüm
Gündem
Daha fazla göster
 Reklam 

SON HABERLER

yukarı ok