Sporx Extra Arama Logo

Spor yazarlarından şampiyonluk tahminleri!
11
ŞAMPİYONLUK TAHMİNLERİ
Süper Lig'de son haftaya kalan şampiyonluk mücadelesini Sabah Gazetesi'nin spor yazarları değerlendirdi. İşte spor yazarlarının yorumları...
10
BEŞİKTAŞLILAR NEDEN?
AHMET ÇAKAR: Türkiye lig tarihinin en heyecanlı son haftasına giriyoruz. F.Bahçe'nin işi mucizelere kaldı, hatta lig ikinciliği bile. Asıl gerilim, kimin şampiyon olacağı. Sadece 2 gol averaj farkıyla Beşiktaş önde. Anlamadığım bir şey var; tüm Beşiktaşlıların niye karalar bağladıkları... Tamam, 7-8 puan farktan son haftaya eşit puanla girdiler. Önemli avantajlar zayi oldu ama Beşiktaş'ın kazandığından 3 fazla atarak kazanmak dünyada hiçbir lig için kolay değil.
9
TEŞVİK PRİMİ, ŞİKE...
AHMET ÇAKAR: Sezon ortası birçok yazımda demiştim ki, 'Belki de sezon sonunda atılacak bir golün bile şampiyonu belirleyeceği bir tablo ortaya çıkabilir.' Nitekim öyle oldu. Fakat asıl önemli olan zaten sosyal medya ile her sektörü trollenen Türkiye'de şimdi de teşvik pirimi, şike gibi söylentiler yayılacak. Allah korusun, örneğin; Malatyaspor ya da Göztepe kalecisinin yiyecekleri hatalı bir gol, o çocukları ömür boyu şaibe altında bırakacak ya da yapılacak bir manasız penaltıyla o defans oyuncusu ömür boyu lekelenecek.
8
AVANTAJ BEŞİKTAŞ'TA
ALİ GÜLTİKEN: İki haftada yaşananlara baktığımızda Beşiktaş adına karanlık, Galatasaray adına ümit veren bir görüntü var. Ama iki haftaya değil bugüne bakarsak Beşiktaş'ın lider olduğu, Göztepe maçını 1- 0 kazandığında rakibin en az 4 gol atması gereken bir tablo var. Bu da hâlâ Beşiktaş'ın çok büyük avantajı olduğunu gösteriyor.
7
PSİKOLOJİSİNİ DÜZELTMELİ
ALİ GÜLTİKEN: Beşiktaş psikolojisini düzeltip şu andaki durumu doğru görmeli. Bütün sezonu başarıyla geçen bir takım olarak, her türlü zorluğa rağmen Beşiktaş'ın sezon finalini şampiyonlukla bitirebileceğini düşünüyorum.
6
ALTIN TEPSİDE SUNDULAR
LEVENT TÜZEMEN: Bu sene şampiyonluğu belirleyecek iki renk var; sarı ve kırmızı. G.Saray, Malatya ile; Beşiktaş, Göztepe ile; F.Bahçe de Kayserispor ile oynayacak. Bu rengin içindeki en şanslı takım G.Saray. Beşiktaş ve Fenerbahçe kaybederek G.Saray'a şampiyonluğu altın tepside sundular.
5
TERİM FARK İÇİN MOTİVE EDER
LEVENT TÜZEMEN: Beşiktaş'ın hocası Sergen Yalçın'ın maç sonundaki ruh haline baktığımız zaman kırılganlık, psikolojik bir çöküş yaşadığını görüyoruz. Emre Belözoğlu da F.Bahçe çöküşünün baş sorumlusu olarak kendisini ön plana çıkardı. Fatih Terim'in tecrübesi ile oyuncularını Malatyaspor'u farklı yenmeleri için mükemmel motive edeceğine inanıyorum. Ayrıca tribünlerde ciddi seyirci olacaktır. Çünkü bütün kulüpler yasak dinlemeden tribünleri doldurdu.
4
BEŞİKTAŞ'IN ELİNDE AMA...
GÜRCAN BİLGİÇ: Üç maç önce bu sorulara, "Fenerbahçe ile Galatasaray şampiyon olmaz, Beşiktaş kaybeder!" dedim. İpler hâlâ Beşiktaş'ın elinde ama onu tutacak güçleri yok. Galatasaray derbisi büyük travma yarattı. Sergen Yalçın, "Eksikleri bahane etmiyoruz" diyor ama iki maçı da olmayan oyuncular yüzünden kaybettiğini söylemeye çalışıyor. Mucize bu sezonun sıradan kelimesi aslında.
3
MUCİZE BUGÜN BEŞİKTAŞ!
GÜRCAN BİLGİÇ: Her üç maçta bir başka şeyler konuştuk, beklenmedik sonuçlara şahit olduk. "Şampiyon olmaması" için kurgulanmış bir ligde Fenerbahçe'yi yine penaltısını "es" geçerek, yarış dışı bıraktılar. Bugün mucize; Beşiktaş'ın şampiyon olmasıdır, Fenerbahçe'nin değil.
2
TERİM İŞİ BIRAKMIYOR!
ÖMER ÜRÜNDÜL: Sezon boyunca Galatasaray'ın hiçbir zaman yarıştan tamamen kopmayacağını söyleyen tek yazar benim. Çünkü Fatih Terim'in matematiksel olarak kaybetmeden işi bırakmayan ve kriz yöneten bir deneyime sahip olduğunu çok iyi biliyorum. İlk 3 sıradaki takımlara baktığımızda en iyi kadroya sahip ekip Galatasaray; ikinci ise Fenerbahçe. Beşiktaş'ın ise dar ve sınırlı bir kadrosu var. Ancak Beşiktaş'ın iki hafta evvel eline şampiyonluk şansı mutlak şekilde gelmişti. Derbi kaybedildi, olabilir. Ama her zaman teknik açıdan üstünde durduğum bir eleştirim var; Beşiktaş geride çok fazla geniş alanda yakalanıyor. Bunun son örneği de can yakan Karagümrük maçı oldu. 10 kişilik rakipten bile kontratak golü yedi.
1
G.SARAY'IN ŞANSI AZ AMA BEŞİKTAŞ...
ÖMER ÜRÜNDÜL: Final gecesinde puanlar eşit olursa gol averajında Galatasaray'ın öne geçip şampiyon olma olasılığını düşük görüyorum ama Beşiktaş bu moralle Göztepe maçında ne yapar? İşte o soru işareti. Aslında Sergen Yalçın, Sivasspor'a dua etsin.. Eğer Fenerbahçe Sivas'ı yenseydi, Beşiktaş'ın şampiyonluk şansı bitmişti. Şimdi en azından ciddi şansı var.