Sporx Extra Arama Logo

Spor yazarlarından Denizlispor - Galatasaray maçı değerlendirmesi
12
DENİZLİSPOR - G.SARAY YORUMLARI

Süper Lig'in 41. haftasında Galatasaray, deplasmanda Denizlispor'u 4-1 yendi ve şampiyonluk şansını son haftaya taşıdı. Spor yazarları bu mücadeleyi değerlendirdi. Yazar görüşlerinin tamamını paragraf sonunda ismi verilen gazeteleri satın alarak okuyabilirsiniz.

11
KALBİ OLAN İZLEMESİN

OSMAN ŞENHER: "Benim anlayamadığım, iki hafta üst üste neden bu takım aynı futbolu oynayamıyor? Geçen haftanın kahramanı Taylan ayağındaki topu kaptırıyor, Galatasaray gol yiyor. Yedlin’e bakıyorsun, en ufak bir katkısı yok. Saracchi ayakta sallanıyor, bilhassa hücum anlamında arkadaşlarına katkı veremiyor. Artık yapacak bir şey yok, sevabı ve günahıyla bu sezon böyle geçecek. En önemlisi, Denizlispor karşısında dün akşam takım biraz daha istekli olsa, gol sayısını artırabilseler şampiyonluk için daha da umutla bakacaklardı. Evet yine bu şans var; haftaya kendi sahasında Yeni Malatyaspor ile oynayacak. Beşiktaş ise Göztepe ile deplasmanda karşılaşacak. Şimdi Galatasaray’ın son karşılaşmada alacağı skor, attığı gol sayısı bu sezonun şampiyonunu tayin edecek. Aradaki üç gollük averaj kapanır mı, bilmiyorum. Tabii aynı şans Beşiktaş için de var. Göztepe karşısında onlar da farklı galip gelirlerse bu sefer Galatasaray ligi ikinci olarak bitirecek. Fenerbahçe ise aldığı mağlubiyetle şampiyonluk şansını mucizelere bıraktı. Gelecek hafta kalbi olan Galatasaray’ın da Beşiktaş’ın da maçını seyretmesin. Sezonun son haftası iki takımın da oynayacağı maçlarda alacağı sonuçlar şampiyonu tayin edecek." (MİLLİYET)

10
MUCİZEYE YARIM ADIM VAR

ŞANSAL BÜYÜKA: "Türkiye, Beşiktaş‘ı şampiyon ilan etmişti. Haksız da değildi. Ama Fatih Terim‘in, “Biz bitti demeden bitmez” alışkanlığı güncelliğini korudu. Fatih Hoca, umudun “entübe hasta” kadar az olduğu dönemlerde bile “bitti” demedi. Demek ki bir bildiği vardı, pes etmedi. Kendi adıma söyleyeyim, “% 90 Beşiktaş, % 10 mucize” diye yazıp söyleyenlerden biriyim. Çoğu insan gibi... Şimdi bitime bir maç kala, Beşiktaş sermayeyi yedi bitirdi. Aradaki gol averajı sadece 2‘ye indi. Beşiktaş bu şampiyonluk gerilimi ile Göztepe deplasmanında kazanabilir mi? Kazanırsa, iki gollük averajı koruyacak skoru alabilir mi? Üstelik Galatasaray kendi sahasında Malatya ile oynayacak. Düşme tehlikesinden kurtulan, ununu eleyip eleğini asan, rahatına ve huzuruna kavuşan Malatya ile... O zaman mucizeye yarım adım var. Sadece yarım adım... Kabul edelim ki, dün akşam alınan sonuçlar, Galatasaray takımına şampiyon olsun diye, bir Galatasaraylının bile yapamayacağı büyüklükte ikramlar oldu. Gözler cumartesi maçlarında... Fenerbahçe‘ye geçmiş olsun. İkinciliği ya da şampiyonluğu mucize gibi... Gerçi mucizeler oluyor ama Fenerbahçe‘nin o mucizeyi gerçekleştirek parıltısı yok. Beşiktaş için Galatasaray maçı yorumunda, “Şampiyonluk heyecanından taş kesilmişler. Heykel gibiler” diye yazmıştım. Karagümrük maçında da gördük. Göztepe deplasmanına kadar aslına dönüp, “güçlü oyun”u yeniden yakalarlar mı, çok sanmam... Yanılırsam, bir daha yanılmış olurum. Son haftaya girerken Beşiktaş lider ama ipler Galatasaray‘ın eline geçmiş gibi... Galatasaray mucizeyi gerçeğe dönüştürmeye yarım adım kalmışken bu fırsatı ve şansı tepmez. Malatya‘yı “ham” yapar. Farkı arar ve büyük ihtimal yakalar. Fatih Hoca başka ihtimale izin vermez. Beşiktaş‘ın son maça önde girdiği maratonda ipi Galatasaray göğüsler gibi görünüyor." (MİLLİYET)

9
ŞAPKADAN DİNOZOR ÇIKTI

LEVENT TÜZEMEN: "G.Saray'ın küme düşmüş Denizli'ye karşı farklı kazanacağını düşünüyordum. Ancak Beşiktaş'ın ve Fenerbahçe'nin evinde kaybedecekleri aklımın ucundan bile geçmedi. Öyle bir gece yaşadık ki, şapkadan tavşan değil, adeta dinozor çıktı. G.Saray bir anda şampiyonluk şansını eline geçirdi. Denizli'de G.Saraylı oyunculara baktığımda oyun olarak Beşiktaş maçındaki gibi ciddiyette değillerdi. Üç penaltı oldu, topun başına üç ayrı kişi geçti. Emre Akbaba'nın penaltı atması tamamen fanteziydi. G.Saraylı oyuncular soyunma odasına girerken, Beşiktaş ve Fenerbahçeli oyuncular mağluptu. Ama ikinci yarı Arda, Taylan, Emre Akbaba sanki maçtan kopuk gibiydiler. Denizli golünü atınca Fatih Terim hemen değişikliğe gitti. Doğru hamlelerle ciddiyeti yüksek oyuncuları oyuna aldı. Skorun farka taşınmasını sağladı. Şampiyonluk tecrübe, birikim ve sakinlik ister. Üç takımın hocasına baktığımız zaman en tecrübelisi Fatih Terim. Beşiktaşlı ve Fenerbahçeli oyuncular da hocaları da stresi kaldıramadı. Kenarda Fatih Terim'in sakinliği, oyunculara fazlasıyla etki etmiştir. Şimdi öyle bir final yaşayacağız ki, fazla gol atan biri şampiyon olacak. G.Saray'ı şampiyonluk yarışının içine, Beşiktaş ve Fenerbahçe'nin mucizevi yenilgileri soktu. Ben G.Saraylı oyuncuarın ve Fatih Terim'in bu mucizeyi, geri çevirmeyeceklerini Malatya'yı farklı yenmeleri için sahaya çıkacaklarını düşünüyorum. G.Saray'a herhalde krizler yarıyor. Seçim öncesi kimin başkan olacağı belli değil. Belki Mustafa Cengiz, G.Saray şampiyon olursa adaylığını bile koyabilir. Gelecek adaylar ne vadedecekler ki... Üç şampiyonluk yaşamış bir başkan olarak Mustafa Cengiz, G.Saray tarihine geçer." (SABAH)

8
FATİH TERİM GERİLİMİ YÖNETİYOR

GÜRCAN BİLGİÇ: "Bir rüyanın, ellerinde tutabilecekleri şampiyonluğun yine kenarındaydılar. Bu kez son maçta değil, bir öncesinde rüyadan uyandılar. Son hafta iki rakipleri yenilecek, onlar kazanacak mucizeyi yaşayacaklar. Kısacası; geçmiş olsun… Üç penaltı kullandığı maçta, Denizlispor karşısında farkı açmak için son dakikaları bekledi Galatasaray. Beşiktaş'ı yakalaması için en az dört farklı kazanması lazım, çünkü rakibi de kazanmak için atmak zorunda. Puan hesabı, gol sayısı, VAR kararları… Gerilimi yönetmeyi bilen Fatih Terim, kendi gençlerini "çömez çıkarmak" üzere…" (SABAH)

7
KORKUNÇ BİR LİG

AHMET ÇAKAR: "Korkunç bir lig izledik başından sonuna kadar. Sadece 1 hafta kaldı. Fenerbahçe büyük bir ihtimalle hem şampiyonluğu hem de ikinciliği kaybetti. Peki kim şampiyon olacak? İşte bu sorunun cevabı çok zor. İddia ediyorum, tüm bu hafta benim de hakemlik yaptığım yıllar olan Zalad'lı yıllar konuşulacak. Aradaki averaj farkı 2, fakat fazla gol atan Beşiktaş. Dolayısıyla Beşiktaş İzmir'de Göztepe'ye karşı kazandığında, Galatasaray'ın Malatya'yı Beşiktaş'tan 3 gol fazla atarak yenme zorunluluğu var. Kolay mı? Değil ama zor da değil. Maç İstanbul'da ve rakip ununu sermiş Malatyaspor. Bekleyeceğiz, izleyeceğiz" (SABAH)

6
BEŞİKTAŞ SUNMUŞ OLACAK

ERMAN TOROĞLU: "Eğer Galatasaray şampiyon olursa Beşiktaş altın tepside Galatasaray'a şampiyonluğu sunmuş olacak. Dün akşamki 90 dakikaların sonuna kadar lig şampiyonluğu gemisinin kaptanı Sergen'di, tayfaları Beşiktaşlı oyuncular. Dünkü 90'lardan sonra bu sefer geminin idaresi kaptan Fatih Terim'in eline geçti, onun da tayfaları idareyi ele aldılar." (SABAH)

5
GALATASARAY SON HAFTAYA TAŞIDI

SERKAN KORKMAZ: "Babel net bir vuruşla gole çevirmişken, neden ikinci penaltıyı Emre Akbaba kullandı hiçbir fikrim yok. Gerçekten böyle bir anda, böyle bir maçta böyle bir gaflete nasıl düşülebilir anlamak imkansız. Santimlerin, saliselerin, tümseklerin, çukurların, tüm faktörlerin bu kadar önemli olduğu bir anda ilk penaltıyı atan kişi neden ikinciyi kullanmaz. Çok ama çok tuhaf. Galatasaray, hiç de azımsanmayacak bir "şampiyonluk umudunu"son haftaya taşımayı başardı, ikincilik içinse avantajlı duruma geçti. Hakemin penaltı kararları doğruydu. Olası bir ikincilik sadece "Şampiyonlar ligi umudu" değil; pek çok yönetici, teknik adamlar ve bazı topçular için çok daha fazlası anlamına gelecek. Tıpkı Fenerbahçe için de geçerli olduğu gibi. Allah futbolla ilgilenen herkese güç versin." (FOTOMAÇ)

4
BELKİ DE G.SARAY'A GÖZ KIPTI

HASAN SARIÇİÇEK: "Neymiş; Mustafa tam iyileşmemiş. Abdurrahim Albayrak Denizli’ye gelmemiş. Takımdaki kaos dağ gibiymiş de... Galatasaray bu dalgalı dönemde kırılganlıklar gösterebilirmiş. Ne boş umutlar ne anlamsız kuruntular, bunlar? Yapmayın beyler, hiç mi Fatih Terim’in tecrübesi, oyun aklı ve taktik hamlelerini görmediniz? Kurt hocanın tecrübesi yeter de artar böyle bir maçı kazanmaya. Yetti de nitekim. Halil, Babel ve Mustafa Muhammed üstüne düşeni yaptı. Bravo. Belki de şampiyonluk Galatasaray’a göz kırptı. Şampiyonlar Ligi hedefi neredeyse tamam. Aslan dün gece itibarıyla en iyisini başardı." (TÜRKİYE)

3
"GALATASARAY DAHA TECRÜBELİ"

AYHAN AKMAN: "Galatasaray daha tecrübeli, şampiyonluklar yaşamış, finallerde daha soğukkanlı. Beşiktaş'ın oynadığı Karagümrük, ligin seviye olarak iyi takımlarından zorlanması normaldi. Fenerbahçe'nin kaybettiği Sivas da haftalardır yenilmiyor, yenilmesi çok abartılı değil. Final maçlarını kazanamadan şampiyon olmanız çok zor. Beşiktaş adına Göztepe deplasmanı çok zor değil ama Galatasaray'ın karşısındaki Malatya daha rahatlamış bir Malatya, o anlamda işi daha kolay. En dezavantajlı takım Galatasaray'dı, kendi şansını yarattı."

2
"GENÇLER MAÇLARI ALDI"

TUGAY KERİMOĞLU: "Galatasaray, sezon başından bu yana transferlerle, beklentilerle geldi. Falcao'dan, Muhammed'den verim alınamadığında gençler maçları aldı, Fatih Terim risk aldı. Trabzonspor maçında 90+6'da atılan gol için şampiyonluğun habercisi dendiğinde, vazgeçmeme diyorsunuz. Mesajlar farklı ama Halil'in, Kerem'in oynaması içerideki sinerji ve enerjiyi sonuna kadar arttırır. Beşiktaş'ın sahip olmadığı kulübeler Fenerbahçe'de ve Galatasaray'da var. Bunları hiç yaşayamayan bir Beşiktaş var ve 81, 81 ve 79 puan. Ben 3 takımı da tebrik ediyorum."

1
İNANILMAZ HEYECAN

SABRİ SARIOĞLU: "İnanılmaz bir gece yaşadık. Beşiktaş'ın avantajı azaldı. Son hafta inanılmaz bir heyecan bizi bekliyor. Gecenin en karlısı Galatasaray oldu. Genel averaja bakılması durumunda kaçan penaltılar biraz baş ağrıtabilir"