Arama Logo

Muhammed Salah'ın gözlerden uzak büyük aşkı; Magi Salah!
9
SALAH'IN EN BÜYÜK AŞKI
2017 yılında Muhammed Salah Liverpool'a transfer olduğunda, ilk röportajında 'favori İngilizce kelimesi' soruldu. Salah hafifçe gülümsedi ve "Love (Aşk)" dedi. Salah birçok şeyi seviyor ancak "asıl aşkı" hakkında çok az şey biliniyor. Salah'ın en büyük aşkının adı Magi. Yıldız futbolculardan daha önce alışık olunduğunun aksine bir eş profili çiziyor. Medyanın ilgisinden uzak kalmaya ve "reklam olmamaya" çalışıyor. Herhangi bir sosyal medya hesabı yok, restoranı yok, giyim markası yok. Mısır'ın Nagrig köyünden Liverpool'a giden yolculukta, hep birlikte oldular.
SALAH'IN EN BÜYÜK AŞKI
8
İLKOKULDA TANIŞTILAR
Magi Sadek ile Muhammed Salah, ilkokulda tanıştılar. 3 kız kardeşi olan Magi'nin annesi ve babası da aynı okulda öğretmendi. Salah'ın kayınvalidesi, "İkisi 2003 yılında sınıf arkadaşıydı. Ayrı okullara gidene kadar hep arkadaş kaldılar. Ayrılmalarının da nedeni, Salah'ın bir futbol takımına geçmesi oldu." ifadeleriyle ilişkinin başlangıcını anlatıyor.
İLKOKULDA TANIŞTILAR
7
BÜTÜN KÖY DÜĞÜNE KATILIYOR
2012 yılında, Salah Basel'e geçiş yapıyor ve 1 yıl sonra köyüne geri döndüğünde evleniyorlar. Tüm köyün katıldığı bir düğün yapılıyor ve 21 yaşında, yapılması gereken şeyin de bu evlilik olduğunu düşünüyor. Aşk hikayeleri o dönemde 10 yılı bulmuş durumda.
BÜTÜN KÖY DÜĞÜNE KATILIYOR
6
SÜREKLİ ZİYARETLER, HAYIR İŞLERİ
Salah evlendikten sonra köyüne yardım etmeye devam ediyor ve eşi Magi de okullar inşa etme, ilaç fabrikaları kurmaya, evlenmek isteyenlere destek vermeye başlıyor. Köylüler de ikilinin sürekli köklerine bağlı kaldığını ve her şans bulduğu dönemde Salah'ın ziyarete geldiğini kaydediyor.
SÜREKLİ ZİYARETLER, HAYIR İŞLERİ
5
"HAYATIMIN ANLAMINA MİNNETTARIM"
Salah'ın eşinin ilk medyanın önüne çıktığı an, 2017/18 sezonunun sonunda, Salah'ın Altın Ayakkabı ödülünü kazanmasıyla oldu. Ancak tüm ilgi, kızları 'Mekke'nin üzerindeydi. 1 yıl sonra yine aynı olay oldu ve Mekke yine tüm şovu çalan isim oldu. Topu kaptı ve sahada bir de gol attı. Salah, ailesine çok fazla zaman ayıramadığı için pişman olduğunu söylüyor; "Magi'ye karşı adil değilim, işim yüzünden ona fazla zaman ayıramıyorum. Desteği ve hayatımın anlamı olduğu için minnettarım."
\
4
"KADINLAR FAZLASINI HAK EDİYOR"
Bu yıl Salah, Time Dergisi'nin seçtiği, 'en etkili 100 insan' listesinde yer aldı. Mısırlı oyuncu, dergide cinsiyet eşitliğine dikkat çekti: "Kültürümüzde kadınlara karşı yaklaşımımızı değiştirmeliyiz. Bu artık bir zorunluluk. Kadınları daha önce olmadığı kadar destekliyorum, daha fazlasını da hak ediyorlar."
\
3
"DAHA İYİ OLMA ŞANSIMIZ VAR"
Burada da kalmadı. Mısırlı yıldız, daha sonra verdiği bir röportajda da buna dikkat çekti, "Beni en çok ilgilendiren konu, kadın hakları. En önemli şey bu. Orta Doğu'da bir şeyleri değiştirmeliyiz. Kadınlara karşı kötü bir yaklaşım var demiyorum ancak daha iyi olma şansımız var."
\
2
SALAH ÖRNEK ALINIYOR
Salah'ın sözleri gerçekten önemli çünkü ciddi olarak örnek alınıyor. Stanford Üniversitesi'nde yapılan bir çalışma, Salah ile birlikte Merseyside'da İslam korkusunun azaldığını kanıtlıyor. Din kavgasından ölümler %18.9, Müslüman karşıtı paylaşımlar ise %50 azalmış durumda.
SALAH ÖRNEK ALINIYOR
1
"SALAH BİR ROL MODEL"
Liverpool Menajeri Jürgen Klopp da, Salah'ın önemine dikkat çekiyor; "Salah birçok yönden bir rol model. Sadio ve onu takımda gördüğüm için çok mutluyum. İkisi de Müslüman ve, 'Tüm Müslümanlar tehlikelidir" diye düşünen bir dünyada yaşıyorlar. Bu doğru değil. İnsanların aşk ve sevgiyle dolu olduğunu görmek güzel.
\