Sporx Extra Arama Logo

Merkez Hakem Kurulu'ndan VAR uyarısı

Merkez Hakem Kurulu, Video Asistan Hakemliği ile ilgili son dönemlerde yaşanan tartışmaların önünü alabilmek için hakemleri uyardı. Gönderilen talimatta her konu maddelere ayrılarak VAR jargonuna titizlik gösterilmesi istendi.
13
MHK'DAN HAKEMLERE UYARI

Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu, Video Asistan Hakemliği (VAR) ile ilgili son dönemlerde yaşanan tartışmaların önünü alabilmek için hakemleri uyardı.
[Cemal Ersen/Milliyet]

12
BEDEN DİLİ VURGULANDI
Kurul, üst klasman ve VAR’da görev yapan hakemlere açıklanan protokolün uygulanması konusunda hassas davranılması gerektiğini hatırlatarak, özellikle beden dilinin önemine vurgu yaptı.
11
"TEMEL ÖĞRETİLERDEN UZAKLAŞMAYIN"

Kamuoyunun, futbol yorumcularının ve medyanın olumsuz değerlendirmelerinin önüne geçebilmek için tüm hakemlere bir talimat gönderen MHK’nin, “VAR konusunda tecrübe kazanmış olmak, temel öğretilerden uzaklaşmanıza yol açmamalıdır” cümlesi dikkat çekti.

10
VAR İLE HAKEM ARASINDAKİ İLETİŞİM
Maç öncesi VAR görevlileri ile hakem arasında memorandum yapılması gerektiğini bildiren MHK, özellikle “gri pozisyonlarda” hakemin VAR hakemine ne gördüğü ile ilgili geri bildirim yapması, VAR hakeminin de hakeme ne gördüğünü sormasının karar mekanizmasının sağlıklı işlemesi açısından önemli olduğu vurgulandı.
9
BEKLENTİ YARATACAK DAVRANIŞLARDAN KAÇINMA
Pozisyonların incelenmesi sırasında zamana da özen gösterilmesini isteyen talimatta, VAR müdahalesi olacağı beklentisi yaratacak beden dili ve davranışlardan kaçınılması gerektiği bildirildi.
8
GÖNDERİLEN TALİMAT
MHK’nin 6. hafta maçları öncesi hakemlere gönderdiği ve “VAR jargonuna” titizlik gösterilmesini istediği talimat şöyle; -VAR El Kitabı / Protokolünün harfiyen bilinmesi hayati önemdedir. Hakemlerimiz protokolü iyi bilmeli ve tamamen hakim olmalıdırlar. - Müsabaka öncesinde Hakem-VAR arasında mutlaka memorandum yapılmalıdır.
7
"EN ÖNEMLİSİ HAKEM-VAR İLETİŞİMİ"

- VAR sisteminde pozisyonlar değerlendirilirken; hakem-VAR arasındaki iletişim en önemli noktalardan biridir. İletişim kurarken en temel VAR öğretilerine sadık kalmak işinizi kolaylaştıracaktır. VAR konusunda tecrübe kazanmış olmak, temel öğretilerden uzaklaşmanıza neden olmamalıdır.

6
"VAR JARGONUNA ÖZEN"
- Özellikle gri alandaki/kritik pozisyonlarda olmak üzere; hakemin VAR hakemine pozisyonda ne gördüğü ile ilgili geri bildirim yapması, VAR hakeminin de hakeme ne gördüğünü sorması bu tür pozisyonlarda karar mekanizmasının daha sağlıklı işlemesini sağlayacaktır. Lütfen temel VAR jargonunu kullanmaya özen gösteriniz.
5
"AVAR, VAR'A YARDIMCI OLMALI"
-Hakem-VAR arasındaki iletişimde “açık kanal” sağlanması önemlidir. Hakemin VAR ile konuşması gereken pozisyonlarda, ekibin diğer üyeleri gereksiz konuşmalarla hattı meşgul etmemelidir. -Müsabakada görevli AVAR’lar da sorumluluklarının bilincinde olmalı, protokolün kendilerine tanıdığı sorumluluklar çerçevesinde VAR’a yardımcı olmaları gerektiğini unutmamalıdırlar.
4
"BEKLENTİ YARATMAYIN"
-VAR kontrolü esnasında (örneğin penaltı beklentisi, verilen bir gol veya penaltı kararı vs), hakemin beden dili ve sahadaki davranışlarının nasıl olması gerektiği protokolde yazılıdır ve önemlidir. Sahada verdiğiniz kararın gerektirdiği şekilde prosedürü işletmeye devam ediniz. VAR müdahalesi olacağı beklentisi yaratacak beden dili ve davranışlardan kaçınınız.
3
"PROTOKOLE UYGUN HAREKET EDİN"
- OFR ( Oyun alanında inceleme) sonrası kararınızı verirken yapmanız gerekenler protokolde yazılıdır. Ekran işareti yapmak, verilen kartı değiştirmek gibi işlemler yaparken protokole uygun hareket ediniz.
2
"İZLEME TEKNİKLERİNE UYGUN HAREKETE EDİN"
- VAR olarak kontrol/inceleme esnasında izleme/izletme tekniklerine uygun hareket ediniz. Ağır çekim, normal çekim ve görüntü dondurma işlemlerinin ne zaman nerede kullanılacağı gibi temel öğretileri ihmal etmeyiniz. (temas noktası: ağır çekim/yakın açı, ihlalin şiddeti : normal çekim/ farklı hızlar/geniş açılar vb.)
1
"KAMERALARI UNUTMAYIN"

- Her ne kadar kararın doğruluğu en önemli önceliğimiz olsa da, süre konusunun da oyunun akıcılığı bakımından önemini unutmayınız. -Kontrol veya incelemeler sırasında kameraların sizin üzerinizde olduğunu unutmayınız. Bu sıradaki beden dilinize, konuştuklarınıza ve davranışlarınıza dikkat ediniz. Kontrol ve incelemeler nedeniyle kaybolan süreyi titizlikle devre sonuna veya müsabaka sonuna ekleyiniz. Oyunla ilgili kayıtlar mutlaka tutulmalıdır.