Sporx Extra Arama Logo

Mehmet Öz koronadan korunmanın 8 yolunu açıkladı
15

ÖZ'DEN ÇARPICI BİLGİLER

ABD'de ‘sağlık gurusu' olarak ün kazanan, dünyaca ünlü Kalp Cerrahı Prof. Dr. Mehmet Öz, Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkarak birkaç ay içinde 17 binden fazla insanın ölümüne sebep olan yeni tip corona virüsüne (Covid-19) ilişkin olarak bazı bilgiler paylaştı.

14

SADECE AŞI YETERLİ OLMAZ!

“Bu virüsten kaçış yok arkadaşlar. İstisnasız hepimiz yakalanacağız. Ama ne kadar geç yakalanırsak o kadar iyi” diyen Öz, “Aşısı bulunsa bile mutasyona her uğradığında aşı işlevini kaybedecek. Grip aşıları da öyledir. Sizi sadece geçmiş senelerin grip virüslerinden korur. Yenilerinden değil. Yani tam koruma sağlamaz. Tam koruma her zaman için bağışıklık sisteminizdir” ifadelerini kullandı.

13

"BUNUNLA YAŞAMAYA ALIŞACAĞIZ"

Her sene dünyada yarım milyar insan grip virüsüne yakalandığından bahseden Öz, “Corona virüsler (SARS, MERS vb.) ile de yaşamaya alışacağız tabii MERS ile belki 1000 yıl sonra” diyen Öz, insan vücudunun bu virüslere karşı bağışıklık kazandığını belirtti.

12

"BELKİ BİRÇOĞUMU YAKALANDI!"

“Sadede gelirsem, dediğim gibi hepimiz bu virüse yakalanacağız. Hatta belki birçoğumuz yakalandı bile ama fark etmedi. Ve hatta hastalığı da atlattı. Vücudu virüsle yaşamaya çoktan alıştı ya da virüs o vücutta yaşayamadı ve başka konaklara geçti” diyen Öz, virüslere karşı vücut direncine dikkati çekti.

11

ÖZ'ÜN ÖNERİLERİ

Prof. Dr. Mehmet Öz, bağışıklık sistemi güçlendirmek için şu önerilerde bulundu: "Öncelik vücut direnci. Spor ve hareket. Sonrası beslenme. Özellikle meyve sebzeler ile daha spesifik şeyler, mesela sarımsak, yoğurt, kefir, yeşil çay vb."

10

BESİN TAKVİYESİ!

"Sonrası ise besin takviyeleri. Özellikle C vitamini, çinko, beta glukanlar (1.3 ve 1.6) ve kara mürver ekstresi. Meyve sebzeler ve takviyeler eğer kendinize de dikkat ederseniz bu günleri atlatmanızı sağlayabilir. Çünkü bağışıklık sistemini çok dirençli hale getiriyorlar."

9

İŞTE O 8 MADDE

Son olarak Doktor Mehmet Öz, şu önerilerde bulundu:

8

KENDİNİZİ İZOLE EDİN

Kendinizi karantinaya alın. Virüsle en geç temas edenler en şanslıları olacak.

7

TEMİZLİĞE DİKKAT

Hijyen. Olabildiğince temizliğe dikkat edin.

6

MEYVE SEBZE

Meyve sebze yiyin.

5

SARIMSAK, KEFİR, YOĞURT

Bağışıklığa iyi gelen sarımsak, kefir, yoğurt gibi besinler tüketin.

4

VİTAMİNLER

Bağışıklığa çok iyi gelen besin takviyeleri ve vitaminler alın. Örnek: Beta glukanlar, C vitamini, çinko, kara mürver ekstresi vb.
3

EVDE SPOR

Hareket edin ve evinizde spor yapın.

2

BOL BOL SU

Bol su için.
1

SİGARA İÇMEYİN

Sigarayı bırakın.