Arama Logo

Kaan Ayhan: "Türkiye'den teklif aldım"

A Milli Takımı ve Fortuna Düsseldorf'un savunmadaki jokeri Kaan Ayhan, Süper Lig'den teklif aldığını söyledi.
13
"TÜRKİYE'DEN TEKLİF ALDIM"

Schalke 04 altyapısından yetişen, bugün Fortuna Düsseldorf formasıyla alt sıralardan kurtulmak için savaşan Kaan Ayhan, bir yandan Bundesliga'nın (Alman 1. Ligi) başlayacağı günü iple çekiyor, diğer yandan ay-yıldızlı takımla buluşacağı günü bekliyor. Şu anda sınırlı olarak antrenman yapan başarılı savunmacı ile video röportaj gerçekleştirirken, gelecekle ilgili tereddütleri açık açık belli oluyordu İşte sorular ve Kaan'ın yanıtları... (Milliyet)

12
MESAFEYİ KORUYARAK İDMAN

İdmanlar nasıl yapılıyor?

Hoca bizi gruplara ayırdı. Pazartesi ikişer grupla başladık. Son olarak 4'erli gruplara geçtik. Tabii mesafeyi korumaya dikkat ediyoruz. İki metrelik mesafe ile mücadeleye girmeden, bol bol paslaşarak antrenman yapıyoruz şu an. Fitness seviyemizi de yükseltmeye çalışıyoruz. 

11
TELEFONUN ÖZELLİKLERİ DEĞİŞTİ

Bu süreç sana neyi öğretti?

- İnsanlar sevdiklerinin, büyüklerinin hayatlarındaki önemini daha iyi anladılar. Akıllı telefonların fonksiyonları biraz değişti. Ondan önce insanlar pek videolu görüşmüyordu. Annem ve babamı haftalardır görmüyorum. Biz öyle anlaştık. Telefonda görüntülü görüşmeler yapıyoruz. Bu süreçten bir ders ile çıkılacak. Alışkanlıklar mecbur değişecek. Yanlışlardan ders çıkarılacak.

10
"FARKLI BİR ORTAM OLACAK"

Ligler başladığında galiba hiç bir şey eskisi gibi olmayacak?

Biz de her gün soruyoruz ve haber bekliyoruz. Bundesliga'da ligin akıbeti konusunda bizim de bilgimiz yok. Nasıl devam edeceğini biz de bilmiyoruz. Futbolcu açısından tabii ki farklı bir ortam ve ambians bizleri bekliyor olacak. Orası kesin. 

9
"SEZON BAŞI GİBİ OLACAK"

Performanslarınızla ilgili endişeniz var mı?

- İlk maça nasıl çıkıyorsak öyle olacak. Sezon başlangıcı gibi diyelim. İki hafta hiç çıkamadık. Yemek yedik, oturduk. Sezon sıfırdan başlamış gibi olacak.

8
"HERHALDE DEVAM DENDİ"

Ligin geleceğiyle çeşitli senaryolar gündeme geldi mi?

- İlk senaryo, takımların hepsinin ligde kalması, yani düşme olmaması idi. İkinci ligden de 2 veya 3 takımın çıkması... Herhalde ekonomik açıdan sezonun devam edilmesine karar verildi. Ne şekilde süreceğini bilmiyoruz.

7
"PASLARIMDAN BELLİ OLUYORDUR"

Kaan tam bir jokersin. Stoper, bek ve ön libero fark etmiyor gayet başarılısın. Hangi pozisyonda daha verimli olduğunu düşünüyorsun?

- Futbola başladığım pozisyon ön liberoydu. Zaten tipik bir stoper olmadığım paslarımdan da biraz belli oluyordur. Zamanla bir pozisyon arkaya geçtim. En verimli orada olduğumu düşünüyorum. Avrupa Şampiyonası Elemeleri'ne baktığımızda 10 maçın 8'inde stoper olarak oynamışım. Herhalde hoca da beni en verimli burada gördü. Kulübümde de zaten stoper oynuyorum.

6
"OFANSİF OYNAMAYI SEVİYORUM"

Öne çıkmayı seviyorsun ama...

- Düsseldorf'ta üçlüye döndük arkada. Böyle olunca bir stoper fazlasınız. Hoca da benden sürekli ileri çıkmamı istiyor. Öne çıkmama, orta açmamı ve kafaya çıkmamı istiyor. Bu tür özelliklerim var herhalde. Ofansif oynamayı ben de seviyorum.

5
"TÜRKİYE'DEN TEKLİFLER OLDU"

Türkiye'de zaman zaman kulüplerin gündemine geliyorsun. Değerlendirmeyi düşünüyor musun?

- Teklif oldu, siz de biliyorsunuz. Düsseldorf'ta çok mutluyum. Kulüp değiştirmek hiç aklımdan geçmedi. Sözleşmem 2022'ye kadar... Kariyerimin sonuna kadar burada kalacağım diye bir söz vermedim kendime. Mutlu olduğum sürece burada kalmaktan yanayım. Tabii zaman ne gösterir bilinmez. Gerçi bu yaz transfer döneminde bazı şeyler farklı olacak. Önümüz açık. Ben de önümü açık tutmaya çalışıyorum. Türkiye'de oynamak isterim tabii ki... Açıkçası biraz tecrübem olduğu için Düsseldorf'un istediği rakam az değil. Türkiye'de oynamak hayallerimden biri ama ne zaman olur bunu bilmiyorum. İtalya veya İngiltere de olabilir. Belki Düsseldorf'ta uzun yıllar kalacağım.

4
"OZAN KABAK DAMGA VURDU"

Ozan Kabak'la ilgili neler söyleyeceksin?

- Schalke bana 50 kilometre... Eski takımlarımdan bir tanesi. O yüzden Schalke'yi her zaman takip ederim. Ozan'ı da izliyorum. Bundesliga'ya damgasını vurdu. Geçen sezon ilk senesiydi. O zaman da iyiydi. Bu sezon da gelişim gösterdi.

3
'TERİM'E SAYGIM SEVGİM SONSUZ'

Fatih Terim için Felix Magath benzetmesi yapmışsın. Neden böyle bir benzetmede bulundun?

- O röportajda galiba biraz farklı anlaşıldım. Çocukken EURO 2008'i hatırlıyorum. Televizyonun karşısında Türk Milli Takımı'nı destekliyordum. O zamanlar Felix Magath da Schalke'nin başındaydı. Ben de Schalke altyapısında oynuyordum. Benim gözümde Fatih Terim biraz sert gözüküyordu. İkisi de sert hocalardandı. Milli Takım'a o önyargı ile gittim. Çok babacan, cana yakın bir isim gördüm. Fatih Hoca beni ilk Milli Takım'a çağıran isimdi. Ona saygım ve sevgim sonsuz.

2
"DÜŞÜNMEDEN KABUL ETTİM"

Sizde maaş konusunda kulübünüzden bir indirim talebi geldi mi?

- Nasıl belli sorumluluklar varsa fedakarlıklar da olacak. Kulüpler biraz zor duruma girdiler. Biz yönetimle iki hafta önce anlaştık. İnsanın ilk başta hoşuna giden bir konu değil belki ama ne için olduğunu görünce düşünceniz değişebiliyor. Kulübünüze yardım ediyorsunuz. Yüzünüz o zaman gülüyor. Başkan ilk olarak zor durumlara girmeyeceğimizi söylemişti ama sonra tablo değişti. Düsseldorf'ta ben ve 4 oyuncu (iki kaptan) ilk önce arandık. Biz de hiç düşünmeden kabul ettik. Hastalara, hastanelere yardım etme noktasında da futbolcular biraz daha iyi imkana sahip.

1
"MİLLİ TAKIMI ÖZLÜYORDUM"

Milli Takım'daki ortamı nasıl buluyorsun?

Avusturya ve Slovenya ile yapacağımız özel maçları iple çekiyordum. Özlüyordum Milli Takım'daki ortamı. Çok güzel bir ortam var. Burada bulunmayı seviyoruz. İyi bir jenerasyonumuz var. Takımdaki coşku ve heyecan tribünlere de yansıyor.Avrupa Futbol Şampiyonası'nın ertelenmesine ilk başta üzüldük belki ama sakatlığı bulunan arkadaşlarımızı düşününce teselli bulduk. Onlar da inşallah seneye kadar toparlanıp aramamızda olacaklar. Onlar adına sevindim.