Arama Logo

Erden Timur: "Bir taraf başından beri kollanıyor"
17
ERDEN TİMUR KONUŞTU
Galatasaray Sportif A.Ş. Başkan Vekili Erden Timur,  Fenerbahçe derbisinin ardından Fenerbahçe Başkanı Ali Koç'un stadyuma gelmesi hakkında konuştu.
ERDEN TİMUR KONUŞTU
16
"ÇATIŞMA MI ÇIKSIN?"
"Korumakla yükümlü olduğunuz insanları değil de silahla gelen insanları koruyorsunuz… Bundan sonra herkes 100 silahlı adam tutup böyle bir şey mi yapsın? Ne olacak çatışma mı çıksın? Bunlar işleri nerelere götürür!"
\
15
"BİR TARAF BAŞINDAN BERİ KOLLANIYOR"
"Asıl güvenliği sağlama emniyetin. Aksine yer açılarak, görüntülerde var, hiçbir şey yapılmayarak, psikolojik davranış özetidir, telefonla konuşup arkasını dönerek. Kamerada var. Meydan bırakılmıştır. İlaveten, bizim arkadaşlarımız, emniyetteki görevliler tarafından tutulmuşturBir tarafın başından beri kayrılması, işi bu noktaya getirmiştir maalesef!"
\
14
"NE YAPALIM, HUKUKUN DIŞINA MI ÇIKALIM?"
"Adalet olmadığında insanlar, camialarının gücüyle, ki çok büyük güce sahip camiayız, kaygılandırılarak, hatalar yaptırıldıkça, TFF eyyama göre karar verince böyle olur. Adaletin olmadığı yerde ot bitmez. Açıkça söyledim orada. Ali Koç onu söylüyor, Trabzon'la ilgili olmaması gereken bizim oyuncuların ceza alması... Trabzonspor o zaman, hatasını kabul edip en yüksek ceza verilsin bize demişti. Ben konuştuğu zaman. Bir camia hata yaptığını kabul ediyorsa, sen hala hatasını kabul etmiş insana 'Sen şöylesin' diyorsun. Maalesef bizim ülkede bu işe yarıyor. Düşmüşe ne kadar vurursan kahraman oluyorsun. Güçlüden de hep iki adım öte duruyorsun. Adam hatasını kabul etmişse bunların kesinlikle kabul etmemesi lazım dersin, bir cümleyi geçmedim, o da manipülasyon, kısa geçtim. Yerdeki insana o kadar vurulunca hukuk kuralından bahsettim. Ne yapalım, insanlar istemiyor diye hukukun dışına mı çıkalım. Biz de yapmış olsak bize de en çok ceza verilmesi gerekir dedim."
\
13
"PLANLI OLMAMASI İMKANSIZ"
"Dün akşam olanların planlı olmaması imkansız! Planlı ve bize açıkça kast var! Amaçları bizi devletimizin polisiyle karşı karşıya getirmekti!"
\
12
"DEVLETİN POLİSİNE EL Mİ KALDIRALIM?"
"Aslında her soru, yapılacak olanın bir aydınlatılmasıdır. Şöyle söyleyeyim; evet işte orada Eray Bey var, üç tane güvenlik var, herkes çıkmış. Polis var 200 tane, belki daha fazla, aşağı yukarı. Bu şu gibi, dükkanınıza gelip bir şey yapıyor, örneğin kamu düzenine aykırı bir şey yapılıyor, 10 tane de polis var, ya niye önlem almadın deniyor. Olayın sonralarında bir görüntü var, sizlerin çektiği, orada kadın polislerimiz var, onlar onları koruyor, bizim arkadaşlar öfkeli, ben de aman aman diye araya giriyorum. Polisle biz çatıştırılmaya çalışılıyoruz. Olay bu. Gelsin herkes yerine koysun, orada bulunan herkesin. İki şık var, devletin polisine ya el kaldıracaksın, çünkü onlar onları koruyor, 70-80 kişi var, polis var, polis 'Önlemi alacağız' diye söylüyor.
\
11
"TUTANAK TUTULMADI"
"İki tane şık var. Devletin polisiyle karşı karşıya geleceksin, böyle bir şey olabilir mi, bırakın Galatasaray'ı kimse için olamaz. Devletin polisi devleti temsil ediyor, hiçbir şekilde söz konusu olamaz. Ondan sonraki olay da oraya gitmesin o şey oluştu. Her zaman stadyumlardan 1-1.5 saat sonra kimse kalmaz. İşin doğası gereği bu. Gece evinize birisi giriyor, niye uyanık değilsiniz, abi gece uyunur. Önceden niye olmadı, o işin önlemi vardı, güvenlik vardı. Planlanana aşamada stadyumda polis kaldığı için onların önlem almasını beklersiniz. Bundan sonra 100 tane silahlı adam koyup, bu mu olsaydı. Başka çaresi varsa deyin çaresi şu deyin, tek çaresi devletin emniyeti sağlaması gereken, memur arkadaşlara bir şey demiyorum emir kulu, ama burada onların başında olan insanların, şunu da ilave edeyim kasıtı gösterrmek için, bir sürü olay oldu, tehdit, hakaret, darp, linç girişimi var. Bir kişi orada polis tutanak tutmadı."
\
10
"ALİ KOÇ ÖNCEDEN GARANTİ Mİ ALDI?"
"Polis görevlilerin amacı, bırakın engel olmayı, bizimkilere engel oldular, devletin polisinin görevi gördüğü şahit olduğu olayla ilgili tutanak tutmak, bu kanun. Kimse tutmadı. Böyle kasıtlı, planlı olmaması imkansız. Böyle planlı olaya karşı yapabileceğin tek şey, polisle karşı karşıya gelmek. Bunu hiç kimse hiç kimseden beklemesin. Gerekli suç duyurularında bulunduk. Görevini ihmal edenlerle ilgili de kesinlikle. Hiçbir şey bilmeyerek bir yargıya varılması hiç doğru değil. Neden bu olaylar, orada insanlar çoğunluktayken yapılmıyor, sebebi belli. Polise rağmen gelinir mi? Bir yere 200 polis var, girileceğine dair yüksek derecede almamışsanız cesaret eder misiniz böyle bir şeye. Seçim öncesi Ali Koç'un veya seçime girecek kimsenin şöyle bir sahneyle karşılaşabileceğini göze almayı düşünür müsünüz? Polisler durduruyor, ittiriliyor, giremiyorlar. Bu başarısızlığı yaşamak, bu riski alır mı? Kesinlikle bence almaz. Önceden bu işin garantisi mi alındı? Sizi koruması gereken polis, acaba öyle mi? Aydınlatılması gereken şeyler. Galatasaraylı olarak değil her vatandaşın sorması gereken şeyler."
\
9
"POLİSLE, TRAFİĞİ DURDURARAK..."
"Buradaki temel nokta, trafik durdurularak, polis eskortuyla gelmeyi tanımak lazım, yüzlerce araba durdurularak polisle içeri giriliyor. Ondan sonra orada emniyet görevlisi arkadaşlarımız var, memurlar emirle hareket ediyor. Bireysel olarak hiçbir şey yok ama emniyet görevlileri, normalde stadyumlar şöyledir. Güvenliğin amacı oyuncuları, hocaları onları korumak. Oyuncular gittikten sonra normal güvenlikten 1 kişi var, Okan Hoca orada olduğu için. Stadyumdaki diğer güvenlik de gidiyor. Polis oradaki en üst görevlisi olan,  spor şube müdür de dediği şey yöneticilerimize, biz şeyi sağlayacağız. Asıl güvenliği sağlama emniyetin. Aksine yer açılarak, görüntülerde var, hiçbir şey yapılmayarak, psikolojik davranış özetidir, telefonla konuşup arkasını dönerek. Kamerada var. Meydan bırakılmıştır. İlaveten, bizim arkadaşlarımız, emniyetteki görevliler tarafından tutulmuştur. Bir tarafın güvenliğini sağlıyorsunuz. Korumakla yükümlü olduğunuz kişileri değil silahlı adamlarla geleni koruyorsunuz. Buradaki olay, kamu güvenliği."
\
8
"BİRİSİ BİRİSİNE BİR ŞEY YAPARSA..."
"Hepimizin hatası oluyor. Camiaların gerilmemesiyle ilgili çok çaba veriyoruz. Birisi, birisine bir şey yapsa hesap veremeyiz. En son Trabzonspor maçıyla ilgili ceza meselesine takılmışlar! Benim söylediğim her şey hukuka uygun."
\
7
"20'DEN FAZLA HAKARET ETTİ"
"Düşününce bir mana bulamıyorum. Çünkü gerçekten hepimizin hatası oluyor. İnsan hatasız olması mümkün değil. Camiaların gerilmemesiyle gerçekten çok çaba sarf ediyoruz. 2 sene önce söylediğim bir şey sürekli konuşuluyor, söyleten de burada. Onu da anlatmaya çalışıyorum. İnsan söyleyecek, 15-20 defa özür dileyecek, söylediğinin hükmü kalmazdı. Caydırıcılığı da kalmaz. Ondan sonra da hiçbir şey yapmadım gerginliği artırmak için. Karşı tarafı tehdit, hakaret edecek. 20'den fazla kez hakaret edildi. Başkanım ve yönetim kurulundaki abilerim de şahittir, birisi birisine bir şey yaparsa hesabını veremeyiz. İki tane 18 yaşındaki çocuk birbirini bıçaklasa, bundan haberimiz olur mu, olmaz. Biz bir açıklama yaparsak risk artmıyor mu? Vicdanen kesin sorumlusun. O hassasiyeti gösteriyorsun."
\
6
"GALATASARAY'DA GÖREVİM VAR"
"Benim Galatasaray'da görevim var, Galatasaray'ı savunacağım. Hem öyle diyorlar hem böyle, yok arkadaşım öyle değil. 2 sene önceki laftan sonra hiçbir hakaret şey etmedim. Cezayı diyorlar. Benim söylediğim her şey hukuka uygun. Görüyoruz ki zaten mesele o. Maalesef çok büyük hoyratlık var. Toplumsal birlikteliğe çok büyük bir şey var. Basının fikri takibi yok. Fikri takibi olsa da söylemesi gerekenleri söyleyemiyor. Ondan sonra böyle bir kamuoyu oluşturuyor bu işi bölmek için. Bunun sebebi birlikteliğimizi zedelemek de başarılarımız da olur. Onu beceremez kimse, net söyleyeyim. İnanın içinde bulunduğu durumdan da kaynaklı. 10 yıldır yaşanılan durumun reaksiyonu. Nedir bilemiyorum, bilsem çözmeye çalışırım. Bana edilmesinden dolayı hiçbir şeyim yok. İdealist insanlar cesur olur, her zaman. Neler neler yaptılar, basının önündekileri biliyorsunuz, olmayan neler neler yapıldı. Hiçbirisi sorun değil. "
\
5
"BEN VAZİFEMİ YAPIYORUM"
"Galatasaray'daki vazifemi yapmak zorundayım. Zaman zaman hata da olur. İnsanın ağzından bir şey çıkar, düzeltmeye çalışır. Ana iklimi bu yönde tutmaya gayret ediyoruz, eğrisiyle doğrusuyla, insanları bölmemeye gayret ediyoruz. Size 10 defa terörist denirken 1 tane... Nabzı düşürmek için sizin de bir şeyler demeniz gerekiyor. Diğer türlü bu tarafın nabzını da düşüremezsiniz. Bunların hepsinin amacı, farklı da konuşabilirdik, yine toplumsal şeyle. Böyle davrandıkça, o yüzden hep diyorum, hak ettiğimiz şeye sonunda varacağız. Galatasaray camiası, Dursun Başkan, yönetim kurulu, ben de şahsen Galatasaraylı kimliğiyle konuşayım, duruşumuzla gurur duyuyorum. Hatası sevabı... Çıkarcılık, ne işe yarıyor popülizm, manipülasyon, konsolide etme, şunu etme bunu etme. Her manada zarar veriyor. Ne eleştiri alırsak alalım bu duruşumuzdan gurur duyuyorum."
\
4
"İDDİA DEĞİL İFTİRA"

"Size ait olmayan ses kayıtları çıktı, açıkça tehdit edildiniz. Şirketinizle, sizle alakalı bir çok iddia ortaya atıldı."

Erden Timur: "İftira."

"İddia diyelim. Ailenizle ilgili bir endişeniz var mı? Bu yaşananlar devam edip etmeme kararınızı nasıl etkileyecek?"

Erden Timur: "Şunu söyleyeyim. Birincisi, en son zaten bir şey yapmak, mesaj vermek istiyorum bu vesileyle. Bu yapılanların hepsi, önce bu olaylarla ilgili değerlendirme yaptık, vahim konularla ilgili. Biliyoruz ki bunun asıl şeylerinden birisi, bir tanesi Fenerbahçe seçim siyaseti, bir de şampiyonluk. Bu seneye ne demiştik, dayanışma ve konsantrasyon yılı. Dayanışma bu zamanda olur, konsantrasyon bu zamanda gerekir. Başından beri, böyle şeyler olabileceğini, bu kadar değil ama bildiğimiz için, süreç içerisinde farklı farklı şeyler yapıldı. Esas dayanışma zor günde yapılır. Konya maçına kadar süreçte Galatasaray camiasının göstereceği dirayete, birlikteliğe şahit olacak. Finalleri oynamayı en iyi bilen takımız. Mayıs, Galatasaray'ın yıl başıdır, bunu herkese bir defa daha göstereceğiz. Kararlılığımızı, doğru yaptığımıza olan inancımızdan alıyoruz. Mücadele gücümüzü, idealist bakış açımızdan alıyoruz. Her seferinde hatasıyla sevabıyla dememin sebebi, doğru yapma gayreti, gayretimiz hep bu. Biz devletimizin polisiyle karşı karşıya mı gelelim. Ne kadar eleştirileceksek de hukuku da, memleketimizdeki en önemli şeydir, hepimiz devletimizin yanında oluruz. Bu kararlılığımızın en büyük sebebi biz iyiyi, doğruyu istiyoruz. Şampiyonluk da bu şekilde gelecek. Herkes müsterih olsun."

\
3
"BİZ HİZMET İÇİN BURADAYIZ"
"Biz uzun zamandır, 7-8 yıldır Dursun Başkanımla hep birlikteyiz. Burada da önceden de ifade ettim. Burada Galatasaray'a hizmet amacıyla birlikteyiz, çok güzel şeyler yaptık. Sportif AŞ'deyim, görevim devam ediyor. Liste yayınlamadan bir gün önce söyledim. Yönetimde olmama gerek yok, Sportif AŞ'de görevim devam ediyor. Spekülasyonlar yapıldı. Florya konusuyla ilgili, Dursun Başkanım oradaki peşkeş ifadesinden dolayı bunla ilgili bir şey söylemen gerekir dedi, normal fikirlerin farklı olması çok normal. Dursun Başkanımla yönetim arasında olur, konuşulur çözülür. Bunu ifade ettim. Ne olursa olsun en ufak şakalaşma bile yanlış anlaşılabiliyor. Biz sonuçta tek amacımız şampiyonluk, bu çok önemli, buna ulaşmak için hep birlikteliğimiz, birbirimize sarılıyoruz, şakalaşıyoruz başka anlaşılıyor.
\
2
"BENİM KARARIMI ETKİLEMEZ"

"Bunlara değer vermeyin, anlam yüklemeyin. Mayıs Galatasaray için seçim değil, şampiyonluk ayıdır. Gerçekten de başkanımızın seçim şeylerini iptal etmesi de bunun söylem değil gerçek olduğunun göstergesidir. Benim kararımı bu tip şeyler etkilemez. Şöyle bile deniyor, neler olacağını bildiği için Galatasaray'ın korumasına ihtiyacı var deniyor Fenerbahçe tarafından."

\
1
"DERDİ DÜNYA OLANIN..."
"Yunus Emre'nin çok güzel bir sözü var; 'Derdi dünya olanın dünya kadar derdi olurmuş diye' en iyisi bu sözle kapatalım."
\