Arama Logo

Fenerbahçe ligden çekilirse ne olacak?
10
LİGDEN ÇEKİLME GÜNDEME GELDİ

Trendyol Süper Lig'in 30. haftasında Trabzonspor ile Fenerbahçe arasında oynanan maçın ardından istenmeyen olaylar gerçekleşmişti. Bu olayların ardından sarı-lacivertli camianın ligden çekilmesi gündemde. Peki Fenerbahçe bu kararı alırsa ne olacak? İşte detaylar...

LİGDEN ÇEKİLME GÜNDEME GELDİ
9
ALİ KOÇ'TAN AÇIKLAMA

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Trabzonspor maçında yaşanan olayların ardından yaptığı 'Ligden çekilelim' çağrısıyla gündeme oturdu. Başkan Ali Koç, sarı-lacivertli camiayı 2 Nisan'da Olağanüstü Kongre'ye beklediğini duyurdu. Yeterli çoğunluğun sağlanmaması halinde 9 Nisan'a ertelenecek kongrede, gözler Fenerbahçe üyelerinin kararına çevrildi. Süper Lig'den çekilmeyi oylayacak Fenerbahçe'de karar bu yönde çıkarsa uygulamaya konulacak.

ALİ KOÇ'TAN AÇIKLAMA
8
TALİMAT NE DİYOR?

Peki Türkiye Futbol Federasyonu Müsabaka Talimatı bu konuda ne diyor? Madde 24'e göre sarı-lacivertliler, 1 müsabakaya çıkmazsa hükmen mağlubiyet ve 3 puan silme cezasına çarptırılacak.

TALİMAT NE DİYOR?
7
TAZMİNATI ÖDEMEK ZORUNDA

Ayrıca Fenerbahçe, hakemlerin masrafları ile diğer masrafları ve karşı takımın zararlarını karşılamak üzere TFF tarafından takdir edilecek tazminatı ödemek zorunda kalacak.

TAZMİNATI ÖDEMEK ZORUNDA
6
İKİ KEZ ÇIKMAZSA ALT LİG

İkinci kez maça çıkılmaması halinde ise Trendyol 1. Lig'e düşürülecek. Sarı-lacivertlilerle müsabakaya çıkacak takımlar hükmen galip sayılacak.

İKİ KEZ ÇIKMAZSA ALT LİG
5
MARKA DEĞERİNDE PRESTİJ KAYBI

Fenerbahçe'nin yoluna bir alt ligde devam etmesi halinde ise Süper Lig'in marka değerinde büyük bir prestij kaybı yaşanacak. Yayıncı kuruluş beIN Sports'un 3 yıllık 655 milyon dolar üzerinden yaptığı yeni anlaşmasını yeniden gözden geçirmesi gündeme gelecek.

MARKA DEĞERİNDE PRESTİJ KAYBI
4
TARAFTAR DESTEK VERİYOR

Rekabetin azalmasıyla ise gelirlerde önemli ölçüde düşüş yaşanması söz konusu olabilir. Ekonomik olarak diğer kulüpleri de etkileyecek olan kararla ilgili sarı-lacivertli taraftarlar da sosyal medyada büyük bir destek veriyor.

TARAFTAR DESTEK VERİYOR
3
MADDE 24 NE DİYOR?

Aşağıdaki hallerde puan tenzili yapılır, takım lig dışı bırakılır ve bir alt kümeye indirilir:

Bir sezon boyunca müsabaka kıyafeti ile belirlenen ve ilan olunan saatte sahaya gelmeyen, müsabaka sahasına gelmekle beraber müsabakaya çıkmayan veya başlamış bir müsabakayı terk eden takım hakkında hükmen mağlubiyet kararı verilmekle beraber ayrıca mevcut puanlarından galibiyet halinde verilen puan kadar puan silinir.

MADDE 24 NE DİYOR?
2
MASRAFLARI KARŞILAMAK ZORUNDA
Böyle durumlarda ilgili kulüp, hakemlerin masrafları ile diğer masrafları ve karşı takımın zararlarını karşılamak üzere TFF tarafından takdir edilecek tazminatı ödemek zorundadır.
MASRAFLARI KARŞILAMAK ZORUNDA
1
HÜKMEN MAĞLUBİYET, ALT LİG

Bir sezon boyunca ikinci defa müsabakaya gelmeyen, müsabaka sahasına gelmekle beraber müsabakaya çıkmayan veya müsabakayı terk eden takım hakkında hükmen mağlubiyet kararı verilmekle beraber, bu takım ligden çıkarılarak bir alt lige düşürülür ve bu müsabaka tarihinden itibaren bu takımla müsabakası olan diğer takımlar müsabakaları oynamaksızın hükmen galip gelmiş sayılır. [Sabah]

HÜKMEN MAĞLUBİYET, ALT LİG