Haber Tarihi: 13 Şubat 2023 11:31 - Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2023 11:31

EYT RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANDI MI? EYT yasalaştı mı?

Son dakika... EYT Resmi Gazete'de yayımlandı mı, yasalaştı mı hakkındaki araştırmalar devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın EYT için yaş sınırı olmadan prim gününü ve yılını dolduran 9 Eylül 1999 öncesi sigorta girişlilere hak tanınacağı açıklamasının ardından yasanın Resmi Gazete'de yayımlanacağı tarihe gözler çevrildi. Peki, EYT Resmi Gazete'de yayımlandı mı? EYT yasalaştı mı?

EYT RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANDI MI? EYT yasalaştı mı?
Abone Ol
EYT Resmi Gazete'de yayımlandı mı  sorusunun yanıtı son gelişmelerle takip ediliyor. Yaklaşık 2,5 milyon kişiyi ilgilendiren Emeklilikte Yaşa Takılanlar düzenlemesinin yasalaşması ile yıllardır beklenen EYT sorunu çözülmüş olacak. Konuyla ilgili son durumu değerlendiren AK Parti Grup Başkanvekili Yılmaz Tunç, "Hızlı bir şekilde komisyonda görüşerek Genel Kurul'da yasalaşması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz." dedi. Meclis'ten geçtikten sonra EYT Resmi Gazete'de yayımlanacak. Peki, EYT Meclis'ten geçti mi, Resmi Gazete'de ne zaman yayımlanacak? Bakan Bilgin'den önemli açıklama
EYT RESMİ GAZETEDE YAYINLANDI MI?

EYT düzenlemesi Meclis'ten geçtikten sonra Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girecek. Öte yandan EYT'lilerin ilk maaşlarını martta alması bekleniyor.
EYT BAŞVURULARI BAŞLADI MI?

Söz konusu düzenleme henüz yasalaşma sürecini tamamlamadığı için başvurular başlamadı. İlgili düzenleme yürürlüğe girdikten sonra aylık talebinde bulunulması halinde aylık bağlama işlemleri en kısa sürede sonuçlandırılacaktır. EYT başvuruları süreç başladıktan sonra e-Devlet üzerinden SGK'ye yapılacak.

 

EYT NE ZAMAN RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANACAK?

Düzenlemenin haftaya Meclis'ten geçmesi bekleniyor. EYT yasası TBMM'den geçikten sonra Resmi Gazete'de yayımlanarak yasalaşmış olacak. Önümüzdeki günlerde EYT yasası hayata geçmiş olacak.

KİMLER YARARLANACAK?

- İlk sigortalı olduğu tarih, 9 Eylül 1999 tarihi (bu tarih dahil) ve bu tarihten önce olan SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı dahil tüm emeklilikte yaşa takılanlar düzenlemeden yararlanıp emekli olabilecek.

- İşçi statüsünde SSK'lı kadın çalışanlar, 20 çalışma yılını (hizmet yılı) ve ilk sigortalı olduğu tarihe göre 5.000 ila 5.975 prim günü doldurmaları; erkek çalışanların ise 25 çalışma yılını ve ilk sigortalı olduğu tarihe göre 5.000 ila 5.975 prim günü doldurmaları halinde yaşa bakılmadan emekli olabilecek.

- İlk sigortalı olunan tarih erkek çalışanlarda 23 Kasım 1980 öncesi olanlar ile kadın çalışanlarda 23 Mayıs 1985 öncesi olanlar için 5.000 prim gün yeterli. Bu tarihlerden sonra sigortalı olan kadın ve erkek çalışanlar için 5.975 güne kadar çıkan kademeli prim güne ihtiyaç var.

- Bağ-Kur'lu kadın çalışanlar 7200 prim gün sayısını, erkek çalışanlar 9000 prim günü tamamladıklarında yaş şartı aranmadan EYT düzenlemesinden yararlanabilecekler.


- 9 Eylül 1999 öncesi sigortalı olan Emekli Sandığı'na bağlı memurlardan kadınlar 7200 prim gün sayısını, erkekler de 9000 prim günü tamamladıklarında düzenlemeden yararlanıp emekli olabilecek.

Haber ile daha fazlasına ulaşın:
EYT
Gündem
Daha fazla göster
 Reklam 

SON HABERLER

yukarı ok