BEKLENEN KUPA GELECEK Mİ?
2022 Dünya Kupası finalinde Fransa ile kozlarını paylaşacak olan Arjantin'in, mutlu sona ulaşması için gerek 5 maddeyi sizler için derledik.
EMILIANO MARTINEZ FARKI
Arjantin ile birlikte turnuva başından bu yana harika bir performans gösteren başarılı kaleci Emiliano Martinez'in performansı, Güney Amerika ülkesi için finalde belirleyici faktörlerden biri olacak. Fransa'nın güçlü hücum hattı karşısında savunma her ne kadar önem teşkil etse de kalecinin fark yaratması gereken özel anlarda Martinez'in takımını sırtlaması gerekecek.
TRİBÜN DESTEĞİ
Turnuvanın başından beri her Arjantin maçında tribünlerin yüzde 90'ına yakınını mavi-beyaz formalarla görüyoruz. Arjantin'in ateşli tribünlerinin, her maçta olduğu gibi finalde de hem rakip tribünleri bastırıp hem de takımlarını yukarı çekmesi, mavi-beyazlı ekip için belirleyici olacak.
TAKIM RUHU
Arjantin'i finale taşıyan en büyük faktör belki de takım içindeki adanmışlıktı. Kadro kalitesi olarak Arjantin'den çok daha iyi konumda olan birçok ülke turnuvaya erken turlarda veda ederken, mavi-beyazlı ekibin sahada adeta "savaşması" ve mental olarak her maça fazlasıyla motive olarak çıkması, güçlü Fransa karşısında Arjantin'in en büyük farkı yaratabileceği alan olarak dikkat çekiyor.
LIONEL SCALONI
Arjantin Milli Takımı'nın genç teknik direktörü Lionel Scaloni, turnuvanın ilk maçında alınan Suudi Arabistan maçının ardından her maçta rakibe göre taktik belirleyerek karşılaştığı her teknik adama üstünlük kurmayı başardı. Şu ana kadar rakip analizinde oldukça başarılı bir iş çıkaran Scaloni, Fransa'nın tecrübeli teknik adamı Didier Deschamps'ın da beynine girebilirse Arjantin'i zafere ulaştıracak hamleleri saha içinde yapacaktır.
LIONEL MESSI
Ve son olarak tabii ki Lionel Messi... Kariyerinin başından bu yana milli formayla bir başarı elde edememesi kendisine ağır bir yük olan Messi, geçtiğimiz yıl Brezilya'da ülkesine Copa America'yı kazandırarak şanssızlığını kırdı. O günden bu yana Arjantin Milli Takımı'nda daha önce hiç görmediğimiz bir liderlik yönü ortaya çıkan Lionel Messi, bu turnuvada da takımını özellikle hücum anlamında taşıyan isim konumunda. Diego Maradona ile sürekli olarak kıyaslanan ve kazandığı onca başarıya rağmen halen kendisini kanıtlaması istenen Lionel Messi, ilerlemiş yaşına rağmen gençliğindeki gibi takımını sırtlamayı başarıyor ve Leo bu sefer gerçekten bu kupayı çok istiyor. Kendisini tamamen sahaya veren bir Lionel Messi, her takımın olacağı gibi Arjantin'in de finaldeki en büyük silahı.