Pangolin nedir? Korona virüse pangolin hayvanı mı yol açtı?

Pangolin korona virüsün sebebi mi? Güney Çin Tarım Üniversitesi uzmanları, dünyayı etkisi altına alan 2019-20 koronavirüs pandemisine neden olan virüsün pangolinlerden yayıldığını öne sürmüştür. Böyelikle pangolin nedir, ne demek? Yeni corona virüs pangolinden mi geçti? soruları yoğun ilgi görmeye başladı. Pangolin (Malayca pang goling), monotipik pangolinler ya da pullu memeliler (Pholidota) takımının pangolingiller (Manidae) adlı tek familyasının Manis adlı tek cinsinde toplanan memeli hayvanlardır.

29 Mart 2020 18:10
Pangolin nedir? Korona virüse pangolin hayvanı mı yol açtı?
Pangolin korona virüsün sebebi mi, pangolin hayvanı nedir, nerelerde yaşar? Son dakika haberine göre Pangolin Covid-19 virüsünün sebebi gösterildi...Güney Çin Tarım Üniversitesi uzmanları, dünyayı etkisi altına alan 2019-20 koronavirüs pandemisine neden olan virüsün pangolinlerden yayıldığını öne sürmüştür.
2 DAKİKADA PANGOLİN BELGESELİ


PANGOLİN NEDİR?

Vücutları, kiremit gibi dizilmiş büyük keratin pullar sebebiyle, kozalaksı görünümdedirler. Vücudun yalnızca üst bölümünde olan bu pullar kuyruğun tamamında bulunur. Vücudun pulsuz olan alt kısmı ve bacakların iç tarafı ise kıllıdır. Pullar arasında da kıl vardır.

PANGOLİN MORFOLOJİSİ

Başları uzun yapılıdır. Zygomatic yay ortadan kalkmış ya da körelmiş; ptygoidea ise iyi gelişmiştir. Alt çene, basit iki kemik köprü kalacak biçimde körelmiş; angular ve articular çıkıntı yoktur. Bel omurları eklem çıkıntılarından yoksun; köprücük kemiği oluşmamıştır. Kısa yapılı ön üyeleri kazmak için kuvvetli kazıcı tırnaklar taşır; ön ve arka ayaklar 5 ışınlı ve parmakları tırnaklıdır. Dişleri yoktur; dilleri uzun ve solucan şeklindedir. Tükürük bezleri iri yapılı; mideleri çok kaslı ve öğütücü mide dişleri vardır. beynin koklama lobu büyük; büyük beyin ilkel yapılıdır. Midenin iç çeperi keratin çıkıntılıdır.

NATIONAL GEOGRAPHIC PANGOLİN BELGESELİ


PANGOLİN BİYOLOJİSİ

Pangolin, çoğunlukla Uzak Doğu'da görülen pullu memeli bir hayvandır. Gececil olan bu hayvanlar, gündüzleri ise kazdıkları çukurlarda, ağaç ve kaya kovuklarında saklanırlar. Pangolinler "canlı çam kozalakları" olarak adlandırılırlar. Pangolin, baş, sırt, kuyruk ve bacakları kaplayan, birbirinin üstüne binen iri, kahverengi pullardan oluşur.

Uzun ve yapışkan dokulu dil yapısı vardır. Genellikle termit, karınca, pupa, larva, yumurta kısacası yuvada ne varsa diliyle zorlanmadan toplayarak yer. Yavrular anne tarafından vücut üzerinde taşınırlar. Tehlike anında tostoparlak olurlar. Karınca ve termitlerin bünyelerinde bulunan asitler, midesinin kalın kaslı çeperli olması nedeniyle zarar veremezler. Nesli tükenmekte olan pangolinler, kendilerini korumak için top haline geldikleri anda yakalanıp poşetlere koyulup, vakumlanarak öldürülüyorlar.

PANGOLİNLER NASIL BESLENİR?

Pangolinler Böcekçildirler. Besinlerinin önemli bir bölümünü karınca ve termitler oluşturur. Doğadaki termit popülasyonunu kontrol etmede önemli bir regülatör görevi üstlenirler. Görme yetileri sınırlı olduğundan avlarını koku ve duyma yetileri ile yakalarlar.

Daha fazla göster
yukarı ok