Sporx Extra Arama Logo

Spor yazarlarının Beşiktaş-Başakşehir maçı yorumları
13
SPOR YAZARLARI NE DEDİ?
Spor yazarları, Beşiktaş'ın Başakşehir'i 3-2 mağlup ettiği maçı değerlendirdi. İşte yazarların yorumları...
12
GÜZEL DERBİ OLUR

ERMAN TOROĞLU: Beşiktaş ilk 45 dakika Başakşehir karşısında mükemmel oynadı. Şimdi Fenerbahçe ve Beşiktaş'ın rakiplerine baktığımızda; Beşiktaş'ın rakibi Türkiye şartlarında çok daha güçlü, Gençlerbirliği'ne göre... Dün akşamki Beşiktaş ve Fenerbahçe'yi seyrettikten sonra haftaya Kadıköy'de bizi güzel bir maç bekliyor. İnşallah öyle olur.

11
BÜYÜK SÜRPRİZLE HAYATA DÖNDÜ

AHMET ÇAKAR: Beşiktaş, çok büyük bir sürprizle hayata döndü. Özellikle ilk yarıdaki futbol muhteşem... Başakşehir'i sahadan sildiler. Her alanda bastılar. Aboubakar'dan başlayıp defansa kadar müthiş bir takım savunması ve devre biterken buldukları güzel goller... Gerçekten ilk 45 dakikadaki Beşiktaş son yılların en iyisiydi. İkinci yarı ilk 20 dakika çok bunaldılar. Manchester fatihi Başakşehir ilk yarıda tel tel dökülürken, ikinci yarının başından itibaren Beşiktaş'ı ablukaya aldı. Demba Ba kaçırdı, daha doğrusu genç Utku güzel kurtardı, Başakşehir'in golü ha geldi ha gelecek derken Beşiktaş penaltı ile 3. golü buldu. Mehmet Topal da oyundan atılınca, zaten maç orada bitti diyecektik ki aslında bitmemiş. 10 kişi kalan Başakşehir iki gol buldu. 3-5 dakika daha vakti olsa belki de beraberliği yakalayacaktı.

10
PENALTI, KIRMIZI DOĞRU

AHMET ÇAKAR: Hakem Ümit Öztürk ilk yarıda çok önemli bir avantajı kesmesi dışında başarılı yönetti. Verdiği penaltı doğru. Penaltıda kaleye doğru çekilen şutta, elle oynamalarda sarı kart gösterilmesi mecburiyeti olduğundan Topal'ı haklı bir ikinci sarı kartla oyundan attı.

9
ATIBA'YA HEYKEL CİDDİYE BİNDİ

SİNAN VARDAR: İlk yarının sonlarında sahneye Cesur Yürek Atiba Hutchinson çıktı. Önce şık bir gol attı, 1.5 dakika sonra da Larin'e 'Al da at' dercesine gol pasını verdi. Atiba'ya yapılacak heykel işi ciddiye bindi. Bu heykel için semtin en güzel yeri tespit edilmeli. Aboubakar ve oyunda kaldığı süre içinde Larin ileri-geri çok çalıştı. Maça sakat çıktığı her halinden belli olan genç kaleci Utku da kalede harikalar yarattı. Büyük camialar, büyük takımlar böyledir. Beşiktaş dün büyüklüğünü bir kez daha gösterdi. Zor şartlarda çıkılan maçta harika bir sonuçla ayrılmasını bildi.

8
F.BAHÇE'Yİ YENERSE...

SİNAN VARDAR: Gelecek hafta Kadıköy'de alınacak bir zafer bu takımı şampiyonluk potasına sokar. Sezar'ın hakkı Sezar'a verelim. Başakşehir'in 10 kişi kaldıktan sonra gösterdikleri futbol gösterisine saygı duydum. Onlar da yenilmelerine rağmen sahadan dik ayrıldı. Dün Başakşehir'de gözüm 17 yaşındaki Ravil'i aradı. Okan Hoca'nın ona forma vereceği günü sabırsızlıkla bekliyorum. Hakem Ümit Öztürk bir hakemden çok trafik polisi gibi sürekli düdük çaldı. İlk yarıda Beşiktaş'ın gollük pozisyonunu gereksiz düdüğüyle durdurması rezaletti. Böylesine üst klasman hakem nasıl böyle bir hata yapar akıl alacak gibi değil. Başakşehir'e bir de penaltı hediye etti ama Allah'tan VAR ona 'dur' dedi.

7
ÜST SEVİYEDEYDİ

ALİ GÜLTİKEN: Başlama düdüğüyle birlikte çok açık gördük ki Beşiktaş, bulunduğu durumun fazlasıyla farkında... İçerisinde olduğu kriz dönemini değiştirme isteğini ilk dakikadan itibaren ortaya koydu. Sahadaki oyuncularda büyük motivasyonun yanında coşku ve oynama istediği üst seviyedeydi. Bütün oyuncular diyoruz ama Atiba'ya ayrı bir parantez açmamız gerekiyor. Takım lideri nasıl olunur, sadece takımın değil oyunun liderliği nasıl yapılır, muhteşem ortaya koydu. Hem ilk golde var hem de ikincisinin asistinde. Sahanın her yerinde diyeceğiz ama bunun yerine Beşiktaş'ın her yerinde desek daha yerine oturur. Dün takıma liderlik ederken diğer oyuncuları da performans olarak yukarıya çekti. Dorukhan'ı, Rıdvan'ı, Utku'yu özel performansları için ayrıca kutlayalım.

6
BİRÇOK MESAJ İÇERİYOR

ALİ GÜLTİKEN: Oyunun ilk yarısı Beşiktaş'ın planladığı ve arzu ettiği şekilde bitti. 2. yarı beklenen Giuliano ve Chadli hamlesi ile birlikte Başakşehir, Beşiktaş'ın yarı alanına biraz daha yerleşti. Buna biraz da Beşiktaş'ın skoru koruma ve oyunu 2. yarı kontrada oynaması müsaade etti. Beşiktaş'ın maç içindeki enerjisi, Utku'nun kaledeki öz güveni, savunmanın sakinliği ve sabırlı bekleyişi Beşiktaş'a maçın sonlarına doğru kontratak şansları da yarattı. Bu düşüncenin sonucu kazanılan penaltı ile oyun 3-0'a geldi. Çok zor görünen, bunalımlı bir dönemin içinde bu kadar eksiğe rağmen Beşiktaş'ın 3-2 de olsa kazanması birçok mesaj içeriyor.

5
KRİZLER FIRSAT YARATIR

ALİ GÜLTİKEN: Krizler, her zaman içerisinde büyük fırsatlar barındırır. Beşiktaş bunu hiçbir mazeretin arkasına sığınmadan fırsata çevirdi. Maçı kazanırken takım içindeki alternatif oyuncuların da zor dönemlerde Beşiktaş'ı taşıyabileceğini ve bunlarla yürüyebileceğini de gördü. Sıkıntılı dönemlerde büyük takımlarda teknik direktör dokunuşunun ne kadar önemli olduğunu da Sergen Hoca'nın kararlarıyla görmüş olduk.

4
F.BAHÇE DERBİSİ ÖNCESİ...

BİLAL MEŞE: Bu oyunda maçlar öncesinde kullanılan bir söz vardır, “Kağıt üzerinde favori” diye... Bu iş öyle kağıtla mağıtla falan olmuyor... İsteyen, oynayan kazanır arkadaş, oynayan! Sakın ola bu düşüncemize fanatizm olarak bakmayın. Kişisel olarak Beşiktaş’ta bu maç öncesinde kuşkularım da yok değildi. Savunması yerle bir olmuş Kartal’dan söz ediyoruz. Sergen Yalçın hoca, elinin altındakilerden bir savunma bloğu oluşturmuş. Valla ilk yarıda aslanlar gibi kaleyi savundular, taa ki 81. dakikaya kadar. Gulbrandsen’in golüne ne diyeceğiz? Bitmedi, bir de 90 artı 4’teki aynı futbolcunun ikinci golünün adını ne koyalım, eyy savunmacılar! On kişi kalmış rakibinden iki gol yiyor ve maçı zar zor kazanıyorsan -ki öyle- ne diyelim, oturun, şapkanızı önünüze koyun, düşünün! Önünüzde Fenerbahçe derbisi var, kıssadan hisse!

3
YASAK BAŞLAMADAN İŞ BİTTİ

TURGAY DEMİR: Sergen hoca hafta arası verdiği röportajda, "Bizim maç yedide, sekizde ise yasaklar başlıyor, ilk yarıda işi bitirmemiz lazım!" demişti. Öyle yaptılar; ilk yarıda iş bitti! Kadro darlığı yetmezmiş gibi bir de korona belasıyla başı derde giren Beşiktaş, Necip'ten stoper, Dorukhan'dan sağ bek, Larin'den sol kanat yaptı ve öyle uçtu! Sergen hoca, tıpkı Trabzon deplasmanındaki taktiğiyle oynattı takımı. Beşiktaş'ı gören hiç gol atma niyeti yokmuş sanır… Kıyı kıyı gittiler hep… Çaktırmadan attılar. Etkisiz bölgede top dolaştırırken iki pasla kontraya çıktılar… Atiba muhteşemdi, Rıdvan ve yediği iki gole rağmen Utku… Helal olsun. Başakşehir de ilk 45'te inanılmaz durgundu. Mehmet Topal, Epriano, Rafael olmak üzere tel tel döküldüler bu bölümde. Rafael demişken, adam tam bir bela, iki kez atılması gerekiyordu ama sahada hakem yoktu..

2
HAKEM DEĞİL!
TURGAY DEMİR: Ümit Öztürk hakikatten hakem değil… Gollük pozisyonu kesip faule dönen, umut veren ataklarda Deniz Türüç başta Başakşehirli oyuncuların yaptıkları faulleri kartsız bırakan, Rafael'e tahammül eden bu arkadaş selfie çektirmeyi biliyor ama hakemliği bilmiyor vesselam..
1
ÖPÜLDÜN HOCAM!
TURGAY DEMİR: İkinci yarıda Beşiktaş çaldı (!) Başakşehir oynadı! Giuliano ve Gulbransen girince konuk takım on kişi oynamasına rağmen maçın hakimiydi. Bu dakikalarda üç kez Utku çizgi ötesine geçti, bir kez direk gole izin vermedi. O baskı sırasında yakalanan kontrataklarda N'Kouduo, penaltının başlangıcında bir şeyler yapmış olsa da genellikle vasatın altındaydı. Sonuç, Beşiktaş çok zor bir maçı kazanıp derbi öncesi büyük moral buldu. Böyle bir galibiyeti, bunca eksikle alıyorsanız tüm futbolcularla birlikte teknik direktörünüzü alnınızdan öpeceksiniz. Öpüldün hocam....