Sporx Extra Arama Logo

Scouting: Erling Haaland nasıl bu kadar çok gol atıyor?
16
HAALAND NE YAPIYOR?
Erling Haaland'ın gelecek vadeden bir oyuncudan bir yıldıza dönmesi o kadar hızlı oldu ki birçoğumuz fark etmedik bile. 20 yaşında bir oyuncu olarak maç başına 1 gol atıyor. Ancak tarzı henüz tam olarak onay almış değil. Bazıları koşu şeklini, bazıları Sevilla maçında kaleci Bono'ya yaptığı gibi sahadaki hareketlerini beğenmiyor. Hatta bazıları çok fazla boş kaleye gol attığını da söylüyor. Ancak bu goller şüphesiz ki onun yeteneklerini doğru kullanmasının sonucunda gerçekleşiyor ve bu yetenekleri de onun dünyanın en iyi forvetlerinden biri olmasını sağlıyor. A Milli Takımımızın Norveç ile oynayacağı maç öncesinde Haaland'a mercek tutuyoruz. Haaland, bu kadar iyi olmayı nasıl başarıyor?
15
LEWANDOWSKI'YE GÖRE YÜKSEK VERİM
Önce bir "büyük" ile karşılaştıralım. Bundesliga'da Robert Lewandowski, Erling Haaland'a göre çok daha fazla şut çekiyor (105'e 66) ancak Polonyalı oyuncu 45 kez kaleyi bulurken, Haaland ise 35 kez rakip kaleye isabet ettiriyor ve yüksek isabet oranı yakalıyor.
14
KESKİN ŞUT ORANI
Baktığımızda Haaland'ın 90 dakika başına çektiği 3.34 şut, sezonda 15+ gol atan oyuncuların ortalaması olan 3.83'ün bir hayli altında.  Norveçli'nin kaleyi bulan şut sayısı ise 1.83 ile, en iyi golcülerin ortalaması olan 1.7'nin üstünde yer alıyor. Bu da Haaland'ın diğerlerine göre ne kadar keskin bir şutunun olduğunu gösteriyor.
13
SOL TARAFTAN ÖLÜMCÜL
Haaland'ın attığı golleri incelediğimizde, haritada kalenin sol tarafından daha çok gol attığını ve penaltı noktasıyla, penaltı noktasının sağ tarafından daha az gol bulduğunu görüyoruz.
12
TEK VURUŞ ORANI YÜKSEK
Bundesliga'da ceza alanı içinden 33 gol atan Haaland, bu gollerin 20'sini tek vuruşla yaptı. Bu da yüzde 60.6 gibi bir orana denk geliyor ve oyuncunun topla çok boğuşmadığını bizlere gösteriyor. Çok harika bir dripling kabiliyeti yok ve bu yüzden de top kendisine gelirken hızlıca kendisini şuta hazırlıyor. Fotoğraftaki pozisyonda da topu sürecek vakti olmasına rağmen hemen şut çekiyor ve kendisini zorlamıyor.
11
KALECİYE HİÇ BAKMIYOR
Şaşırtıcı bir şekilde, Haaland gollerinin yaklaşık yüzde 30'unu da, göğüs bölgesi üzerinden yaptığı vuruşlarla atıyor. Gözleri sürekli topta, kaleciye bakmıyor, odaklanıyor ve şutunu çıkarıyor. Durumu analiz etmek yerine topa en iyi vuruşu yapmaya çalışıyor.
10
"ÇOK İYİ HAREKETLENİYOR"
Bu kadar golü atmak, oyun zekası olmadan da mümkün değil. Norveçli oyuncu, defans oyuncularını aldatmakta oldukça başarılı. Yalandan hızlanıyor, bir anda duruyor, ofsayt çizgisindeki savunmacıları kandırıyor. İyi bir boşluk gördüğünde de koşusuna aralık kesmeden devam ediyor iyi bir pas da onu anında gol pozisyonuna sokuyor.
9
KÖR NOKTALARI BULUYOR
Haaland iki şekilde öldürücü oluyor, kör noktaları buluyor ve kaleye doğru en doğru açıdan hareketleniyor. Kör noktalar, defans oyuncularının görmediği noktalar oluyor. Erling'i bire bir markajla savunmak çok zor olduğundan, defans oyuncuları da alan markajı yapmak zorunda, böyle olduğunda da kör noktalar kaçınılmaz oluyor. Genelde stoperlerin arasında pozisyon alıyor ve boşluğu gördüğünde hareketleniyor. Freiburg'a attığı gol iyi bir örnek.
8
STOPERLER ARASINA GİRİYOR
Dortmund topu kapıyor ve oyuncular kaleye doğru hızlanıyor. Haaland stoperler arasında pozisyon alarak hemen koşusunu yapıyor.
7
BİR ANDA YÖN DEĞİŞTİRİYOR
Defans oyuncusu koridoru fark ediyor ve partnerine yaklaşıyor ancak Erling bu sefer sola doğru hızlanarak defans oyuncusunu alt ediyor, alt köşeden golünü atıyor. Hiç şans vermiyor.
6
FUTBOL ZEKASINI GÖRÜYORUZ
Dortmund için ilk adım doğruydu, önce rakibin top kaybetmesini sağladılar. Sonra Erling çok sıradışı bir şey yapmadı, sadece doğru hareketlendi. Haaland'ın futbol zekasını gösteren en büyük gösterge de, sürekli doğru yerlere hareketlenmesi.
5
ANINDA BOŞLUĞA GİDİYOR
Eğer hızlı hücum kanatlara yayılırsa ya da pozisyon hücumuna dönerlerse, Haaland anında ceza alanında boşluk aramaya başlıyor. Ortaya doğru koşuyor ve duruma göre bir hareket daha yapıyor. Burada Brandt içeri baktığında Haaland'ın işaretini görüyor. Brandt pası yolluyor ve Haaland da golünü atıyor.
4
GENETİK AVANTAJI VAR
Haaland ayrıca, cüssesine ve boyuna göre çok iyi hızlanıyor. Bunun nedeni öncelikle, genetik. Erling'in babası da bir futbolcu ve Nottingham, Leeds, Manchester City gibi takımlarda oynadı. Annesi ise bir heptatlon şampiyonu. Her atletin çocuğu her zaman atlet olmuyor ancak Erling daha 5 yaşında, uzun atlamada kendi yaşı için dünya rekorunu kırdı ve bu rekor hala kırılamadı. (1 metre, 63 santimetre)
3
KOŞU STİLİ HIZINI KORUYOR
Bu hızlanmanın bir diğer nedeni ise, koşu stili. Eylül 2020'de Haaland, Gladbach karşısında 60 metreyi 35 km hızla koştu. Bundesliga'da daha çabuk oyuncular var ancak bu kadar uzun süre yüksek hızda kalmak çok zor. Nasıl oluyor? Koşunun başlangıcında Haaland kafasını eğiyor ve hızlandığında vücudunun üst tarafını olabildiğinde ileri atıyor. Ağırlık merkezi yukarı kaydıkça, gidişini de daha rahat kontrol ediyor. Bu da dengesini daha iyi sağlamasına yardımcı oluyor. Kollarını da çok güçlü kontrol ediyor ve momentumunu koruyarak, daha iyi ilerlemeyi başarıyor.
2
TOPLA GİTMEYE DE BAŞLADI
Genç futbolcu, gün geçtikçe topla daha çok ilerlemeyi de başarıyor. Bu sezon Bundesliga'da 7 top sürme başarısı olan Haaland'dan daha iyi tek forvet 9 ile Kramaric. Bunların 3'ü golle sonuçlandı ki bu da Almanya'nın en iyisi.
1
KAFA VURUŞLARINDA ZAYIF
Peki Norveçli oyuncunun en büyük zaafı ne? Şu ana kadar açıkça görülüyor ki Haaland kafa vuruşlarında kendini geliştirmeli. Onun gibi uzun, Norveç'te büyüyen bir oyuncunun hava toplarında daha iyi olması bekleniyor ancak şimdiye kadar bunu bizlere göstermedi.