Sporx Extra Arama Logo

Sağlık Bakanı Koca, tek tek şehirlerdeki durumu açıkladı
13
BAKAN KOCA AÇIKLADI
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs ile mücadeledeki son durumu anlattı ve hastanelerdeki durumu açıklarken, vaka sayısında en çok artış ve düşüş olan illeri de paylaştı. İşte Fahrettin Koca'nın sözleri ve grafikler...
12
HASTANE DOLULUK ORANI
Hastane doluluk oranlarımıza baktığımızda bütün Türkiye için yatak doluluk oranı yüzde 51,6, yoğun bakım yatak oranımız yüzde 66,3, ventilatör doluluk oranımız yüzde 33,6. Hasta sayısında azalış olan illerimiz: Artvin yüzde 27,1, Bartın yüzde 26,37.
11
EN ÇOK ARTIŞ OLAN 3 ŞEHİR

En çok vaka olan iller, son hafta günlük ortalama vaka sayısına göre, En yüksek artış Kayseri yüzde 39,37, yüzde 38,84 Ankara, yüzde 36,99 Mersin. Son üç günün son haftayla karşılaştırmasıyla artış yaşanan ilimizin olmaması da son derece umut vericidir.

10
ANKARA'DAKİ DURUM
Ankara'da yatak doluluk oranı yüzde 52,9. Yoğun bakım yatak doluluk oranı yüzde 64.8. Son ay günlük ortalama pnomoni vaka oranı yüzde 6,02. Son 3 güne geldiğimizde ortalama yüzde 2.39'a inmiş durumda.
9
İSTANBUL'DAKİ DURUM

İstanbul'da yatak doluluk oranı yüzde 55,3, yoğun bakım yüzde 60,2, son ay günlük ortalama zatüre oranı yüzde 6,53, son üç gün ise zatürre oranı yüzde 67.

 

8
İZMİR'DEKİ DURUM
İzmir'de son ayda yarı yarıya zatüre oranının düştüğünü, orada da filyasyon ve tadevinin erken başladığını, hastane yükünün azaldığını söylemek istiyorum.
7
ODALARIN DOLULUK GRAFİĞİ
Yoğun bakım yataklarımızın doluluk oranlarında az da olsa kısmi bir düşme, buna karşı ventilatör doluluk oranlarımızda son haftalara göre hafif bir yükselme eğilimini görüyoruz.
6
YOĞUN BAKIM DOLULUK ORANLARI
Yoğun bakım yatak doluluk oranlarımızı görüyoruz. Karşılaştırdığımızda en dolu illerimiz yatak doluluk oranı, Bartın yüzde 77,32, Batman yüzde 76,4, Sakarya yüzde 76,33, Ordu yüzde 75,98, Samsun yüzde 75,74, Giresin Yüzde 75,34, Hatay yüzde 74,92
5
VENTİLATÖR DOLULUĞU
Ventilatör doluluğuyla ilgili genel anlamda bir sorun olmadığı rahatlıkla söylenebilir.
4
FİLYASYONDA SON DURUM
Filyasyon için son durum, temaslılardaki filyasyon oranımız yüzde 99,6. Temas bilgisinin öğrenilmesinden sonra ortalama 15 saatte ulaşabilir olduğumuzu görmüş oluyoruz. Bu zamana kadar yapılan toplam filyasyon kişi sayısı 439 binin üzerinde. Bu kadar büyük bir ekibin sahada her gün olduğunu söylemek istiyorum, dünyada benzerinin olmadığını söylemek istiyorum.
3
ZATÜRRE ORANI
Özellikle zatürre takibini önemsiyoruz. Zatürre oranı ne kadar düşerse hayatını kaybeden hasta sayımız o kadar azalmış olur. Bu oranın önemli bir oran olduğunu, her ili bu anlamda mercek altına alıyor, hedef koyuyoruz. Her ilin yüzde 5'in altına indirmesini, sonuçta 3'ün altına indirmeyi hedefliyoruz.
2
SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI OLACAK MI?
"Bilim kurulunun böyle bir önerisi olmadı. Şu an için söz konusu değil. Mesafe ve maske en basit iki uygulama, bununla sonuç aldığımızı biliyoruz.
1
AŞIDAKİ SON DURUM
Aşıyla ilgili geçen toplantıda da bahsetmiştim. Dünyada yaygın bir ilerleme sözkonusu. Faz 3 çalışmasına gelen 9, 6 çalışmada hastaya uygulamaları başladı. Bu uygulamalardan bir tanesi Çin'de, bizim Bakanlık olarak izin verdiğimiz iki tane oldtu. Biri Çin'den Sinovak dediğimiz aşı, Hacettepe'de 3 sağlık çalışanı ile başlamış oldu. Sağlık çalışanları gönüllü olarak katıldı. Baştan 1200 kişiye yapılmış olacak devamında 10 bin kişiye ilave ediliyor olacak. Biz bu anlamda 1 ay sonrası için uygulanan aşının etkinliğini, antikor geliştirebilirliğini görmüş olacağız. Bir diğer aşı Faizer'in çalışması. Bakanlık olarak izin verildi. Ayrıca Rusya'da geliştirilen bir aşı ile ilgili müracaat oldu. Bir iki eksiği sözkonusu idi, genel olarak aşının yapılan çalışmalarının uygun olduğunu, fare ve maymun hem faz 1, faz 2 insan çalışmaları yapılmış, olumlu sonuçlar aldığını dosyadan anlıyoruz.