Sporx Extra Arama Logo

Pinada: "Maradona ile Türkiye'ye gittik, inanılmazdı"
6
MARADONA TÜRKİYE'YE DE GELDİ
Futbol dünyasının acı kaybı Diego Armando Maradona'nın Sevilla'dan takım arkadaşı Javier Pinada, Arjantinli efsaneyi anlattı ve 1992-93 sezonunda Türkiye'de Galatasaray ile oynadıkları ve 1-1 sona eren dostluk maçında yaşadıklarını anlattı. İşte Pinada'nın sözleri...
5
"ÇOK FAZLA SEVENİ VARDI"
Maradona'nın transferini finansal olarak karşılayabilmek amacıyla Sevilla turlar yapıyordu. 1993'te Türkiye'ye gittik, Galatasaray'ın sahasında maç yaptık. Tüm stat, "Maradona, Maradona" diye bağırıyordu. Bu inanılmaz bir şeydi bizim için, Türkiye'de çok fazla seveni vardı.
4
"İNSANİ YÖNÜ BAMBAŞKAYDI"
Maradona gelmeden önce yaptığımız idmanları izlemeye bir kişi bile gelmiyordu. O geldikten sonra, her idmana, binlerce taraftar geldi. Anlatılamayacak bir sevgi vardı. Onun futbolculuğunun yanında, insani yönü bambaşkaydı.
3
"HEPİMİZDEN ÖZÜR DİLEDİ"
Bir maçta oyundan alındı, çok sinirliydi, kimseye bir şey demedi, sadece hocaya dik dik baktı. Bir gün sonra idmanda, tüm takım arkadaşlarımızın önünde, oyuna girenden özür diledi, doğru hareket etmediğini belirtti. 33 yaşında, futbolun en büyük ismi özür diliyordu, biz utanmıştık.
2
"HER ZAMAN EN İYİSİ"
Her zaman topu sana en iyi şekilde verirdi. Önüne bırakırdı, tek yapman gereken koşmaktı. Maradona'ya topu vermek, bir anlamda sigorta yaptırmaktı. Real Madrid'i 2-0 yenmiştik mesela, o maçta onun sahadaki vahşiliğini daha iyi görmüştüm.
1
"HERKES İÇİN, HER ŞEYDİ"
Herkese karşı eşitti, herkese adildi. Kimseye farklı yaklaşmıyordu. Genç, yaşlı, yedek, hiç oynamayan oyuncu... Onun için fark etmezdi, herkese cömertti. Kolundaki saatini beğenenlere ertesi gün saat hediye ediyordu. Herkes için, her şeydi.