Sporx Extra Arama Logo

Önder Özen: "Kaybetmeye bir an bile yaklaşmadık"




10
ÖNDER ÖZEN'İN YORUMLARI
Önder Özen, Milli Takımımızın Norveç'i 3-0 mağlup ettiği maçı yorumladı.
9
"KAYBETMEYE YAKIN 1 AN BİLE YAŞAMADIK"

"Son dönemlerin en iyi Milli takım havuzlarından birine sahibiz. Bir önceki eleme gurbumuzda eleme gruplarının en az gol yiyen takımlarından biriydik ve gol sayısı olarak da öndeydik. Şimdi bakıyoruz ki Hollanda ve Norveç karşısında kaybetmeye yakın olduğumuz tek bir an bile yaşamamışız. Rakibe topla oynama üstünlüğü vermişiz ama izleyen hiç bir vatandaş yenilme korkusuna kapılmamış"

8
"KAMUOYUNA KATILMIYORUM"
"Ben kamuoyuyla aynı fikirde değilim, şurada şu oyuncumuz oynuyor, şu iyi takımda bu oyuncumuz oynuyor meselesi değil. Şampiyonlar Ligi'nde pek oyuncumuz yok. Premier Lig'de mesela 180 ülkenin oyuncusu var. Bizim oyuncularımız da orada oynayacaktır elbette. Bu daha çok disiplin işi"
7
"BU 2 MAÇ AKIL OYUNLARIYDI"
"Hollanda maçı da Norveç maçı da akıl oyunuydu. Hollanda resmen tuzağa düştü. Norveç kendi oyununu bulamamış bir takımdır. Buralarda kazanmak, 2'de 2 başlamak çok önemli. Biz hep son maç son saniye son topa kalarak oynadık. Geçen eleme grubunda da şimdi de çok rahat başladık."
6
"HOCA OZAN'IN DİLİNDEN ANLIYOR"
"Ozan Tufan son döneminde oynamıyordu oysa ki ne kadar uygun Fenerbahçe'nin oyun tarzına. Bugün çok güzel goller attı. İleriye top taşıması çok önemli. Boş alanları topla çabuk kat edebilen bir oyuncu, çok da güzel 2 gol attı. Şenol Güneş, Ozan'ın dilinden anlıyor. Bursaspor'daki beraberlikleri de Ozan'ın performansına değer katıyordur, iyi anlaşıyorlar."
5
"KUSURSUZ KONSANTRASYON"
"Seviyesi yüksek bir savunma anlayışımız var. Savunma bloğu özellikle. Çağlar kusursuz oynadı yine. Kaan taktik disiplini çok iyi oyuncu. Kusursuz bir konsantrasyonla oynuyoruz. Hatalar olacaktır belki ama konsantrasyon ve iyi olduklarındaki performansları belirleyici."
4
"HAKAN'DA IBRA ETKİSİ"
"Pandemiden sonra Milan çok değişti. Savunması, orta sahası derken Ibrahimovic de çok etkili düşünüyorum. O, yeryüzündeki en iyi bağlantı oyuncularının başında geliyor. Etrafındaki bir çok oyuncuya faydası da oldu. Hakan da geçen sene Mart'tan sonra bambaşka oyuncu oldu."
3
"KENAN, UMUT, KAAN ÇOK FAYDALI"
"Şenol hocanın Kenan tercihindeki nedeni, disiplin anlayışı, arkadaşlarına yardımcı olması, çok enerjik olması ve çok yoğunlaşarak oynamış olması. Teknik ve yaratıcılık anlamında evet ondan daha iyileri var ama bazı maçlarda ondan daha çok verim alınabileceği görülüyor. Her ne kadar 2. Lig'de oynuyor olsa da çok faydalı. Umut Meraş da 2. Lig'de ama isteneni veriyor. Kaan Ayhan'ın da mesela hiç kötü oynadığını görmedim daha, nazarımız da değmesin ama... Duruşu oyun anlayışı, ben çok beğeniyorum"
2
"HAALAND DAR ALANDA YAPAMAZ"
"Haaland dar alan becerileri yüksek birisi değil. Dortmund'un deplasmandaki Sevilla maçlarında mesela. Sevilla oyunu ileri yıkar, Haaland topa vurur ve koşarak rakibin arkasına geçer mesela. Dar alana sıkıştığı zaman etkisi düşüyor. Sörloth daha etkili gözüktü ama bence ikisinin de beklenen etkiyi yapamama nedeni Kaan ve Çağlar'ın mükemmel oyunlarının yanı sıra Norveç'in oyun yanlışlığı da bulunuyor."
1
"NORVEÇ'İN OYUN YANLIŞLIĞI"
"Kuzey ülkeleri takımları genelde çizgiye çıktığında top içeri gelen toplarda iki santrafor da topa hamle yapar ve o toplar kesinlikle düşer kalır, bir şekilde ceza sahasında kalırdı. Şimdi çok yanlış bir oyun içerisindeler. Batı Avrupa'da oynanan hakim oyun, pahalı ekiplerin oynayabildiği oyunları herkes yapamaz. Sizin bir ulusal kimliğiniz var, bu oyun sizin için uygun değil. Bizim Batı Avrupa futboluna genetik yatkınlığımız var ama Norveç'in yok. Çift santrforlu oyunlar daha havadan, cepheden de yüksek oyunlardır. İki santrfora orta yapmıyorlar. Sen yaratıcı bir takım değilsin. Biz derin savunma yaparken cepheden pasla üzerimize gelemezsin, gelirsen kaptırdığın her topta kontra şansı verirsin. Norveç'in teknik direktörü, Norveç'in doğrularını ortaya koyamadı."