Sporx Extra Arama Logo

Kafeler, restoranlar ve lokantalar ne zaman açılacak? İşte yeni düzen

İki aydan uzun süredir paket servis ve 'gel al' şeklinde hizmet veren lokanta ve restoranların yeniden hizmet vermeye başlayacağı tarih, bu mekanların işletmecileri ve çalışanlarının yanı sıra vatandaşlar tarafından da merak ediliyor. Normalleşme yönünde adımlar bir bir atılırken, lokanta ve benzeri mekanların, açılış tarihi sorgulanıyor. Peki, lokanta ve restoranlar ne zaman açılacak?
5
KAFELER, RESTORANLAR, LOKANTALAR

Dünyada ve ülkemizde etkili olan corona virüsü salgını ile mücadele sürerken bir yandan da normalleşme yönünde pek çok çalışma yapılıyor. Sosyal hayatın önemli bir parçası olan lokanta ve restoranlar benzeri işletmeler de bu kapsamda alınan önemler neticesinde uzun bir süredir tam anlamıyla hizmet veremiyor. Bu durumun ne kadar devam edeceği ise son günlerde yoğun şekilde sorgulanıyor. İşte, 'Lokanta ve restoranlar ne zaman açılacak?' sorusunun yanıtı...

4
MASKE VE MESAFE ZORULU

Hürriyet'ten Erdinç Kızılkan'ın haberine göre; Restoranlar, kafe ve lokantaların normalleşme sürecinin ikinci yarısı olan haziran ayı ortasında açılması planlanıyor. Restoranlarda maske ve mesafe kuralı zorunlu olacak, sandalye sayısı azaltılacak.

3
BAKAN KOCA, "SEYRE GÖRE" DEDİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu Toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, "Bayramdan önce restoranların açılması düşünülmüyor. Bayramdan sonraki süreçte salgının seyrine göre değerlendirilecek." dedi.

2
AÇILIŞ İÇİN HAZIRLIKLAR BAŞLADI

Ankara Ticaret Odasından (ATO), yapılan yazılı açıklamaya göre, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle ekonomide yaşanan zorluklar karşısında üyelerinin sorunlarına çözüm üretmek için yoğun çalışmalar yürüten ATO, yiyecek-içecek hizmetleri sektörü için de harekete geçti. ATO'nun Restoran, Lokanta ve Kafe Hizmetleri Meslek Komitesi, ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran başkanlığında, ATO Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz'ın da katılımıyla sektörün kapalı kaldığı süreçte yaşadığı sorunlar ile açılış sonrasına dair önlemlerin ele alındığı toplantı düzenledi.

1
"SEKTÖR, KAYGILARIYLA BAŞ BAŞA"

Baran, burada yaptığı konuşmada, yiyecek içecek sektörünün fizyolojik ihtiyacı gerçekleştirmenin yanı sıra kişilerin sosyalleştiği aktivitelere ev sahipliği yaptığını belirterek, "yeni normalleşme sürecinin" sektör için özel önem taşıdığını vurguladı. İşletme ve istihdamın devamına ilişkin endişelerin bulunduğuna değinen Baran, şöyle devam etti: "Başkent'te bu sektörde faaliyet gösteren 6 bini aşkın üyemiz adeta bir istihdam deposu görevi üstlenerek binlerce kişiye iş ve aş sağlıyor. Günlük kazançlarla işletme çarklarını döndüren sektör, 1,5 aydır hem geçmiş ödemeleri hem de gelecek kaygılarıyla baş başa kalmış durumda. Buna rağmen, toplumsal sorumluluklarının bilinciyle 'yeni normalleşme sürecine' hazırlanıyor."