Arama Logo

Hangi ülke ne kadar yardım yaptı?
40
ÜLKELERDEN YARDIM YAĞDI

Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde pazartesi günü meydana gelen iki şiddetli deprem, Türkiye ve Suriye'de en az 10 bin kişinin ölümüne neden olurken, 50 bine yakın kişi de yaralandı. Sarsıntılar Kahramanmaraş'ın yanı sıra Hatay, Gaziantep, Adana, Malatya, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Adıyaman'ı da etkiledi. Cumhurbaşkanı, Hatay'da 18 ülkeden arama kurtarma ekibinin çalışmalara destek verdiğini de duyurdu. Dünyadan birçok ülke, kurum ve kuruluşsa arama kurtarma çalışmalarına destek olmak için Türkiye'ye yardım gönderdi. Bugüne dek gönderilen yardımlar şöyle...

39
DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Türkiye ve Suriye'ye yardım göndereceğini açıkladı. DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, deprem bölgelerine tıbbi yardım malzemelerinin yer aldığı üç uçak gönderileceğini belirtti. Ayrıca bu uçaklardan birinin halihazırda İstanbul'a yola çıktığı ifade edildi. DSÖ'nün göndereceği ekipler arasında yardım çalışmalarının koordinasyonunu sağlayacak üst düzey delegeler de var.

38
AVRUPA BİRLİĞİ

Avrupa Birliği yönetimi, Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerden etkilenen Türkiye ve Suriye'deki depremzedelere yardım için mart başında bağışçılar konferansı düzenleyeceklerini bildirdi.

AB Komisyonundan yapılan açıklamada, Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen ile AB Dönem Başkanı İsveç'in Başbakanı Ulf Kristersson'un Türk makamlarının koordinasyonunda böyle bir konferans düzenlemek istedikleri belirtildi. Uluslararası toplumun, Türkiye ve Suriye'deki depremzedeler için mali yardımlarının harekete geçirilmesinin amaçlandığı kaydedilen açıklamada, konferansın mart ayı başında Brüksel'de planlandığı bildirildi.

37
AZERBAYCAN

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in talimatıyla aralarında 4 özel eğitimli köpeğin de yer aldığı 420 personel yardım çalışmalarına katılmak için Türkiye'ye geldi.

Ayrıca Türkiye'deki depremzedeler için başlatılan yardım kampanyalarına yoğun ilgi gösteren Azerbaycan halkı, Türkiye'ye 20 tır insani yardım gönderdi. Yakın günlerde Azerbaycan'dan Türkiye'ye yaklaşık 200 tır yardım malzemesinin gönderilmesi öngörülüyor.

36
FRANSA

Fransa, Türkiye'ye 136 kişilik iki enkaz arama kurtarma ekibi gönderdi. Fransa Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, yardım ekibiyle birlikte 10 arama köpeğinin de sevk edildiği bilgisi paylaşıldı.

Öte yandan Strazburg bölgesindeki Türklerin öncülüğünde depremzedelere destek için çocuk bezi, hijyen ürünleri, ayakkabı, kıyafet ve battaniye gibi çeşitli malzemeler toplandı. Bölgede Fransızların ve Strazburg sınırının diğer tarafındaki Alman yurttaşların da çalışmalara destek verdiği bildirildi.

35
İSPANYA

İspanya, deprem bölgesinde sahra hastanesi kurulması için 70 kişilik bir ekip gönderdi. Ekipte 40'tan fazla sağlık görevlisi, 10'dan fazla lojistik yardım uzmanı bulunduğu ve sahra hastanesinin günde 150-200 hastaya bakabilecek, ameliyat yapabilecek ve 20 kişiyi yatılı olarak ağırlayabilecek bir donanıma sahip olduğu kaydedildi.

Ayrıca askeri uçakla afet bölgesine 90 kişilik bir kurtarma ve ilkyardım ekibi de sevk edildi. Buna ek olarak Juan Carlos I ve Galicia adlı iki askeri gemiyle, bunlara destek olacak Blas dı Lezo fırkateyni ve lojistik destek gemisi Cantabria da gönderildi.

34
ALMANYA

Almanya uluslararası arama kurtarma kuruluşu ISAR'dan ekipler gönderdi. Berlin hükümeti ayrıca jeneratör, çadır ve battaniye gibi gerekli malzemeler için de destek sundu. Depremzedelere yardım için Almanya'daki Türkler de seferber oldu. Berlin'de STK'ler yardım için 4 farklı merkez oluşturdu ve tonlarca yardım malzemesi toplandı.

Türk-Alman İşverenler Birliği (TDU) üyesi iş insanları da bağış kampanyası başlattı. Benzer kampanyalar, Alman Kızılhaçı'nın yanı sıra Almanya'daki 11 yardım kuruluşunun yer aldığı Bündnis Entwicklung Hilft tarafından da yapıldı. Almanya İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Maximilian Kall çadır, uyku tulumu, battaniye, kamp yatağı, ısıtıcı ve jeneratör içeren 80 ton malzeme ve ekipman tahsis edildiğini söyledi.

33
YUNANİSTAN

Yunan Kızılhaçı depremzedelere gönderilmek üzere temel gıda maddeleri, uyku tulumu, battaniye ve kişisel hijyen malzemeleri toplanacağını belirtti. Yunanistan Belediyeler Birliği Başkanı Dimitris Papastergiu da ülkedeki tüm belediyelere yardım malzemesi toplanması için çağrı yaptı.

Arama kurtarma çalışmalarına Yunanistan Özel Afet Müdahale Birimi (EMAK) de katıldı. EMAK'a bağlı 21 itfaiyeci, 5 doktor, üç acil yardım sağlık personeli ve iki arama kurtarma köpeğinden oluşan ekip, Yunan Silahlı Kuvvetleri'ne ait C-130 tipi uçakla dün Atina yakınlarındaki Elefsina Havaalanı'ndan hareketle Türkiye'ye geldi. Ekip dün Hatay'daki enkazdan 6 yaşında bir çocuğu kurtardı.

32
İTALYA

İtalya, 50 itfaiyeci ve 10'a yakın ilkyardım görevlisinin yer aldığı bir ekibi askeri uçakla Türkiye'ye gönderdi. Ayrıca STK'ler bağış kampanyaları da düzenledi.

İtalya Büyükelçiliği, deprem bölgesine yapılan yardımları paylaştığı sosyal medya gönderisinde, Türkiye'nin pandemi döneminde İtalya'ya yolladığı yardım paketlerinin üzerindeki cümleyi kullanarak, "Ümitsizliğin ardında nice ümitler var, karanlığın ardında nice güneşler var" ifadelerine yer verdi.

31
BİRLEŞİK KRALLIK

Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı James Cleverly sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, özel eğitimli köpeklerin de yer aldığı 76 kişilik bir arama kurtarma ekibinin gönderildiğini duyurdu.

30
MALTA

Malta da enkazlardaki çalışmalara destek amacıyla 32 kişinin ve bir köpeğin yer aldığı arama kurtarma ekibi gönderdi. Ayrıca Malta'daki Türkiye Büyükelçiliği de bağış kampanyası düzenledi.

29
MACARİSTAN

Macaristan'ın Ankara Büyükelçisi Viktor Matis, Kahramanmaraş merkezli depremlerde enkaz altında kalanların kurtarılması için 7 farklı ekip gönderildiğini belirterek, "Bu akşam itibarıyla toplam 156 Macar uzman ve 28 köpek deprem bölgelerinde görev alacak" dedi.

"Macar ekipler, ağırlıklı olarak Hatay ve Antakya'da bulunuyor. Dün sabah saatlerinden itibaren çalışmaya başladılar. Şu an da 125 kişi ve 22 arama kurtarma köpeği görevde" diyen Matis, bu akşam varması planlanan 7. ekibin Kahramanmaraş'ta arama kurtarma çalışmalarına katılacağını ifade etti.

28
POLONYA

Polonya, depremdeki çalışmalara destek için 76 uzman itfaiyeci ve 8 arama kurtarma köpeği gönderdi. Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, ülkedeki madencilerin de Türkiye'ye gideceğini duyurdu.

Adıyaman'ın Basın ilçesinde 10 farklı alanda çalışan ekip, yaşı paylaşılmayan bir erkeği enkazdan çıkardı.

27
BULGARİSTAN

Bulgaristan 50'si arama ve kurtarma uzmanı 59 personel gönderdi. Ekipler Adana'daki çalışmalarda görev yapıyor.

Ayrıca eski Bulgaristan Ulusal Meclisi üyesi Manol Peykov, başlattığı yardım kampanyasıyla Türkiye'deki depremzedelere destek için yaklaşık 3,6 milyon topladı.

26
SIRBİSTAN

Sırbistan'da Boşnak nüfusun yoğun yaşadığı Sancak bölgesinde çok sayıda yardım

kampanyası düzenlenirken, Yeni Pazar'da faaliyet gösteren Orta Yol Derneği tarafından depremzedeler için giyecek, battaniye ve hijyen malzemeleri toplandı.

25
KARADAĞ

Karadağ'ın başkenti Podgorica'da yaşayan Türk vatandaşlarıyla Karadağlılar, depremzedelere yardım için stant kurdu. Gönüllü vatandaşların çalıştığı stantta giyecek, ayakkabı ve battaniye gibi yardımlar toplandı.

24
BOSNA HERSEK

Bosna Hersek Federasyonu'ndan 25 kişilik özel arama kurtarma birliği depremdeki çalışmalara katkı sağlamak için Türkiye'ye geldi.

23
ABD

ABD Başkanı Joe Biden'ın talimatıyla ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı'nın (USAID) İnsani Yardım Bürosu ekipleri Türkiye'ye doğru yola çıktıklarını duyurdu. USAID, 161 uzman personel ve 12 arama kurtarma köpeğinin de bu ekiplere katılacağını duyurdu. Ayrıca Washington'dan Kaliforniya'ya kadar farklı eyatlerlerde depremzedeler için yardım toplandı.

Pentagon Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder da depremlerde arama kurtarma ve insani yardım çalışmalarına destek için USS George HW Bush uçak gemisinin Türkiye'ye gönderildiğini açıkladı