Sporx Extra Arama Logo

'Ersun Yanal'ın Fenerbahçe'sine 5 kala!
6

'%100 FENERBAHÇE' İÇİN 5 KRİTİK ADIM

Fenerbahçe Teknik Direktörü Ersun Yanal, 11. hafta itibariyle takımınının gelişiminden memnun ancak daha fazla yol kat etmek ve kendi oyun sisteminin %100 olarak oynanmasını hedefliyor. Ersun Yanal, %100 ulaşıldığında önündeki hiçbir engelin duramayacağını ve takımının yüksek tempoda, baskılı ve atak bir futbol oynayacağını düşünüyor. İşte Ersun Yanal'ın kafasındaki Fenerbahçe...

5

GEÇİŞ OYUNLARI

Ersun Yanal, geçiş oyunlarında Fenerbahçe'nin hata yapmasını istemiyor. Hem savunmadan hücuma, hem hücumdan savunmaya geçişlerde kompakt bir yapı istiyor. Hücumdan savunmaya geçişlerde topun hızlıca geri kazanılmasını isteyen Yanal, bunu daha çok oyuncuyla ve dar alanda yapmayı istiyor. Burada erken kapılacak toplar ve rakibin tek ayak üstünde yakalanması da gole dönüşebilecek hücumun anahtarı olacak.

4

DURAN TOP ÇALIŞMALARI

Kasımpaşa maçında Serdar Aziz'in golüyle 3 puana ulaşan Fenerbahçe'de, bu hücumun çalışılmış olduğu fark edildi. Çeşitli perdelemelerden çıkan Serdar Aziz, ön direkte bomboş bir şekilde kafayı vurdu ve topu ağlara gönderdi. Antrenmanlarda çeşitli duran top organizasyonları deneyen Ersun Yanal, önümüzdeki süreçte duran toptan bulunacak gollerle kritik puanların toplanacağına inanıyor.

3

KAPALI SAVUNMALARIN ÇİLİNGİRİ

11 haftada kaybettiği tüm puanlarda rakiplerinden daha üstün bir oyun sergileyen Fenerbahçe, kapanan savunmaları açma konusunda sıkıntı yaşadı ve hızlı hücumlarla kalesinde goller gördü. Ersun Yanal, özellikle Moses ve Rodrigues üzerinden kapalı savunmaları, kanatlardan delmeyi planlıyor. Yanal'ın kritik planı, rakip stoper ve beklerin arasına hızlı oyuncuların atacakları koşular olacak.

2

SAVUNMANIN HATASIZ OYNAMASI

Fenerbahçe savunması, Kasımpaşa maçında da birçok hata yaptı. Son Kasımpaşa maçında da yenilen goller ve kırmızı kart, savunmanın basit hataları sonrası gerçekleşti. Savunmasının üzerine daha çok eğilen ve oyuncularının performansını artırmayı hedefleyen Ersun Yanal, bu şekilde basit hataların ve puan kayıplarının önüne geçmeyi hedefliyor.

1

OYUN TEMPOSU

Fenerbahçe Teknik Direktörü Ersun Yanal, antrenman temposunu adım adım yükseltiyor. Bu şekilde maçlarda da tempoyu yükselten Fenerbahçe, artık aralıksız olarak oynadığı tempolu oyunu ekonomik davranarak maçın 90 dakikasına yaymaya başladı. Kasımpaşa maçında da zaman vites düşürüp yükselten Fenerbahçe, 3 puana ulaşmayı başardı. İlerleyen süreçte 90 dakikanın en azından 60-70 dakikasında yüksek tempolu ve baskılı bir oyun hedefleyen Ersun Yanal, bu amaç ile takımının fizik kapasitesini de artırıyor.