Sporx Extra Arama Logo

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni kararları açıkladı
13
CUMHURBAŞKANI'NIN AÇIKLAMALARI
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulundu.
12
"FEDAKARLIKLARINIZ BOŞA GİTMİYOR"
81 il ve 922 ilçede valilerimiz, kaymakamlarımız, emniyet ve jandarma teşkilatlarımız tarafından tedbirler yürütüldü. 8 milyon 65 yaş üstü vatandaşımız, 25 milyondan fazla 20 yaş altında gençlerimizin her türlü ihtiyaçları Vefa Sosyal Destek Grupları tarafından karşılandı. 6 milyon 240 bin üzerinde talebe cevap verdi. Halkımız yaptığı hiçbir fedakârlığın boşa gitmediğinden emin olsun. Allah'ın izni, milletimizin gayreti, devletimizin katkısıyla kayıplarımızın hepsini kısa sürede ziyadesiyle geri alacağımızdan en küçük şüphemiz yoktur.
11
"4,5 MİLYONUN İSTİHDAMINI DESTEKLEDİK"
Alınan tedbirler sebebiyle işine ara verdiği, geliri azaldığı için sıkıntı çeken vatandaşlarımız olmuştur. Devletin tüm imkanlarını bu vatandaşlarımızın hizmetine sunarak zor zamanda yanlarında olduğunu gösterdik. 4,5 milyon vatandaşımızın istihdamını kısa çalışma ödeneği, asgari ücret ve nakit desteği gibi yöntemlerle destekledik. Vergi ve sigorta primi ertelemeleri ve daha çok yöntemle büyüklü, küçüklü tüm işletmelerimizin ayakta kalmasını temin ettik.
10
"HASTALIĞI KONTROL ATINDA TUTUYORUZ"
Aldığımız tedbirler sayesinde, yeni hasta sayımız ile solunum cihazına bağlı hasta sayımız sürekli azalıyor. Hastalığı kontrol altında tutuyoruz. Hastalığın tedavisinde ihtiyaç olan ilaçların ve solunum cihazlarının üretiminde de ciddi mesafe kaydettik.
9
"SEYAHAT SINIRLAMASI 1 HAZİRAN'DA KALKIYOR"
Şehirlerarası seyahat sınırlaması 1 Haziran'dan itibaren tamamıyla kaldırılmıştır. Olumsuz bir durum görmemiz halinde bazı illerimiz için bu kısıtlamayı yeniden getirebiliriz. İdari izinde bulunan, esnek çalışma sisteminde olan kamu personeli 1 Haziran tarihi itibarıyla normal mesaiye başlayacak. Kreşler ve bakımevleri 1 Haziran'da açılacak.
8
"SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI KISMEN SÜRECEK"

Sağlık Bakanlığı tarafından tanımlanan kronik hastalığı olan kamu personelinin durumları kurumlarınca takip edilecek. 65 yaş üstünün sokağa çıkma sınırlaması ve Pazar günleri 14.00-20.00 saatleri arasında istisna kapsamında olması devam edecek.

7
"İŞLETME SAHİPLERİNE ŞARTLI İZİN"
İşletme sahibi 65 yaş üstü vatandaşlarımız maske, mesafe, temizlik şartına riayet şartıyla işinin başında bulunabilecektir.
6
"20 YAŞ'I 18'E İNDİRDİYORUZ"
20 yaş altıyla ilgili sokağa çıkma uygulamasını da 18 yaşa indiriyoruz. 0-18 yaş grubunun tamamı Çarşamba- Cuma günleri 14.00-20.00 saatlerinde sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olmayacak.
5
"KAFE, RESTORAN, KIRAATHANELER AÇILIYOR"
1 Haziran restoran, kafe, pastane, kıraathane, çay bahçeleri, kaplıcalar saat 22.00'ye kadar hizmet vermeye başlayacak. Eğlence mekanları ile nargile satışı bu kapsamın dışındadır.
4
TURİZM TESİSLERİ İÇİN KARAR

Turizm tesislerinin bünyesinde işletmeler saat sınırlamasına tabi değildir. Yol güzergahlarındaki dinlenme tesisleri de 1 Haziran'da hizmet vermeye devam edecek. Gelişmelere göre kapsamı ve saati ayrıca değerlendireceğiz.

3
BALIKÇILAR, KURSLAR, KÜTÜPHANELER İÇİN KARAR
Deniz turizmi balıkçılığı ve taşımacılığı ile ilgili sınırlamalar belirlenen kurallar dahilinde kaldırılmıştır. Sürücü ve benzeri kurslar 1 Haziran'dan itibaren, kütüphaneler, gençlik merkezleri, kampları, kıraathaneler 1 Haziran'dan itibaren belirlenen şartlar dahilinde faaliyetlerini sürdürebilecektir.
2
"PLAJLAR, MİLLİ PARKLAR AÇILIYOR"

Plajlar, milli parklar, bahçeler 1 Haziran'da faaliyete geçebilecek. Müze ve ören yerleri de 1 Haziran'da açılıyor. Hayvan satış yerleri 1 Haziran, hipodromlar 10 Haziran'da yeniden faaliyete geçebilecek. Bireysel sporlarla ilgili sınırlamalar kaldırılmıştır.

1
"SPOR TESİSLERİ 24'E KADAR HİZMET VERECEK"
Hipodromlar 10 Haziran'dan itibaren faaliyete geçebilecek. Bireysel sporlarla ilgili kısıtlamalar kaldırılmıştır. Spor tesisleri, gece 24'e kadar hizmet verebilecektir.