Sporx Extra Arama Logo

Yeni yabancı kararı için kim, ne dedi?
27
YABANCI KARARI

Yabancı sınırı resmen değişti!

2020-21
Kadroda 14 yabancı
Sahada 8 yabancı

2021-22
Kadroda 12 yabancı
Sahada 7 yabancı

2022-23
Kadroda 10 yabancı
Sahada 6 yabancı

26
AVRUPA'NIN BÜYÜK LİGLERİ
Avrupa'da İspanya, Fransa, Almanya ve İtalya'da takımlar istediği kadar yabancı oyuncuyla sözleşme imzalayabirken, Avrupa Birliği dışından oyuncular için 3,4 ve 5 futbolcu gibi sınırlamalar bulunuyor. İngiltere'de sınırlama olmazken, milli takımda çalışma izni verilmesi için milli takımda belli bir maç sayısına ulaşmış olması gerekiyor. Ülkemizde ise şu anda 28 kişilik kadroda en fazla 14 yabancı oyuncu bulundurulabiliyor.
25
ERSUN YANAL
Yabancı sınırı, Türk gençlerinin önüne bir engel gibi sunuluyor. Oysa ki konuşulması gereken, altyapılarda daha iyi imkanlar sağlanarak, yetenekli gençlerin becerilerini nasıl geliştirebileceğimiz olmalı. Biz dünyanın en genç nüfusuna sahip ülkelerin başındayız, Avrupa'nın en genç toplumunu oluşturuyoruz. Buna rağmen Avrupa'nın en yaşlı ligine sahibiz. Peki neden? Yeteneksiz miyiz yoksa ilgisiz mi? Programsız mıyız umursamaz mı? Doğru soruları sormazsak doğru yanıtlara ulaşamayız.
24
MUSTAFA DENİZLİ
Yabancı sınırının değişmesi için asgari 2-3 yıl lazım, daha önce başlamaz. Kontratların sınırı en az 3 yıl zaten. Milli Takım üst yapı. Üst yapıyı başka yere taşımamak lazım. 6-7 Türk ile oynayan takımlar. 3 ile oynayan takım olsa, 54 tane üst düzey oyuncu var demektir. Bu o kadar üzerinde konuşulacak bir şey değil
23
EROL BULUT
"Bu konuda benim fikrim net; Yabancı sınırlaması Türkiye'de serbest olması gerekiyor. Nedeni de şu; sınırladığınız zaman, gereksiz yere yerli futbolcuların fiyatları artacak. Yabancıyı serbest bıraktığınız zaman altyapıdan futbolcu çıkmadığı söyleniyor ama iki konunun bibiriyle hiç alakası yok. Yabancı futbolcu almak zorunda değilsin, 14 tane yabancı futbolcu serbest. Alma! 8 tane al, altyapıdan yine futbolcu çıkart. Sana kimse, 14 yabancı futbolcu var diye, altyapıya yatırım yapma demiyor. Sen yine altyapına yatırım yap"
22
ABDULLAH AVCI
Yabancı sınırıyla ilgili konuşmalar, boş konuşmalar. Sınırı kıssan da açsan da bir şey düzelmeyecek
21
ŞENOL GÜNEŞ

Yabancı için kriterler çıkmıştı biliyorsunuz. Bana o gün sordular. 14 doğum tarihi mi dedim. Saygı duyduk, kurallara uyduk. Bizde fikirler var ama uygulama ve denetim sıkıntısı var. O zaman Fatih Hoca, futbol direktörü olduğu için görüşlerini belirtti. Ben hala sayının azalması gerektiğini söylüyorum. Olabilir, karar aldılar. Biz de uyduk.

20
AYKUT KOCAMAN
"Bence yabancı sayısı bir engel değil. Milli takımımızın şu anki başarısı buradan kaynaklanıyor. Birçok Türk oyuncu yurt dışına gidip rekabet ederse, yurt dışında oynayan oyuncu sayısı ne kadar çok artarsa, Milli takımımızın başarısı da o kadar çok artar. Yabancı sayısına karşı değilim. Sürekli serbest olması gerektiğini düşünüyorum. Aynı zamanda lig kalitemiz de çok artıyor. Sonuç olarak iyi olan futbolcu her zaman oynar. Bunun ülkeyle, yaşla alakalı olduğunu düşünmüyorum. Oynayan Türkler de iyi oldukları için oynuyorlar. Bunu ancak oynamayan, oynamaya ihtiyacı olan insanlar konuşur."
19
YILMAZ VURAL
Bizim gibi Avrupa futbolunun içinde olmak isteyen bir ülkenin yabancı sınırını kaldırması lazım. Bunları kaldırmak altyapıyı ihmal etmek anlamına gelmiyor. Türk futbolcunun yetişmesinde katkıda bulunmak lazım. Yarışın içinde bulunmak gerekiyor. Türk futbolunu geliştirmeliyiz. Lige bakıyorum her yer simsiyah. Afrikalı gençleri doyurma ligi değil burası
18
IGOR TUDOR
Yabancı sayısını düşürmek yanlış bir karar olur. Bence Türk futbolundaki sıkıntı yabancı değil, altyapı sorunu ve hocalar. İyi Türk oyuncu olursa takıma koyarsınız zaten. Türk futbolu bence altyapıya odaklanmalı. Mevcut yabancı sayısı devam etmeli, altyapılar geliştirilmeli
17
RIZA ÇALIMBAY
Yabancı oyuncu gelsin. Ama bence milli maç sayısı gibi kriterler koyalım. Yani kaliteli yabancılar gelsin. Yabancı almak için yabancı almayalım. Aldığımız yabancı benim elimdeki oyuncudan daha iyiyse gelsin. Gelip benim kulübemde oturmasın. Ben ona karşıyım. Öbür türlü istediği kadar yabancı gelsin. Kriterli ve Türk futboluna bir şeyler verecek yabancılar gelsin
16
LUCESCU
14 Türk, 14 yabancı olacak dedik. Ama sahada oynayan ekibe baktığımızda %80 yabancı, %20 Türk görüyoruz. %50-50 görmüyoruz. Kenara baktığımızda görebiliriz. Antrenörler, 21 yaşındaki yetenekli Türk futbolcu yerine tecrübeli yabancı futbolcuları oynatıyor. Ben yabancı futbolculara karşı değilim. Olduğu gibi kalmasından yanayım
15
ÜNAL AYSAL

Avrupa'da yarıştığınız kulüpler ile aynı silahlarla yarışmadığı ortada. Türk takımlarının karşısında 10 yabancıyla oynanan ve dünyanın en iyi 10 yabancısıyla oynayanlar varken, Türkiye'nin en iyi 10 oyuncusuna baktığımız vakit bizim peşinen bu yarışmaları kaybedeceğimiz çok açık.

14
DURSUN ÖZBEK
"Avrupa'daki rakiplerimizle yarışabilmek için yabancı sınırı olmamalı"
13
SADRİ ŞENER
Yabancı oyuncu sayısındaki sınır kulüplerimizin ekonomik durumu açısından bazı problemleri de beraberinde getiriyordu. Kulüpler verimli olmayan oyuncuları göndermek için boş yere bedeller ödemek zorunda kalıyorlardı. Bu nedenle böyle bir uygulamaya ihtiyaç vardı. Yeni uygulama kulüplerin kadrolarında bulunan verimsiz yabancıları elden çıkarmaları adına iyi bir fırsat olabilir
12
BERKE ÖZER
Bence yabancı sayısı bir engel değil. Milli takımımızın şu anki başarısı buradan kaynaklanıyor. Birçok Türk oyuncu yurt dışına gidip rekabet ederse, yurt dışında oynayan oyuncu sayısı ne kadar çok artarsa, Milli takımımızın başarısı da o kadar çok artar. Yabancı sayısına karşı değilim. Sürekli serbest olması gerektiğini düşünüyorum. Aynı zamanda lig kalitemiz de çok artıyor. Sonuç olarak iyi olan futbolcu her zaman oynar. Bunun ülkeyle, yaşla alakalı olduğunu düşünmüyorum. Oynayan Türkler de iyi oldukları için oynuyorlar. Bunu ancak oynamayan, oynamaya ihtiyacı olan insanlar konuşur.
11
MEHMET BÜYÜKEKŞİ
"Yabancı sayısı kısıtlaması yerine farklı bir yöntem izlenilmeli. Yabancı sınırı deyip maliyetlerin düşürülmesi hesaplanıyor ancak bu kez de yerli oyuncuların fiyatı artacak. Bu bana göre yanlış bir düşünce. Avrupa kupalarında oynayan takımlar için de bir dezavantaj olacak. Mesela yabancı oyuncu transfer etmeyeceksin ama gurbetçi oyuncuya yöneleceksin. Yani değişen bir şey olmayacak. Daha önce defalarca bu denendi. Şimdi tekrar bunlarla zaman kaybedilmemeli"
10
BÜLENT UYGUN
"Türkiye'de yabancı sınırlaması getirilmesi gerekiyor. Bugün maça çıkıyoruz, bizi anlatan İstiklal Marşı'mızı okuyacak bir tane Türk futbolcu bulamıyorsunuz"