Sporx Extra Arama Logo

Sabah spor yorumcularından 4 büyükler yorumu
17

ÇAKAR, BİLGİÇ VE TÜZEMEN'DEN DEĞERLENDİRMELER

Sabah spor yorumcuları Ahmet Çakar, Gürcan Bilgiç ve Levent Tüzemen, Süper Lig'in 9. haftasında oynanılan karşılaşmalara göre 4 büyükleri değerlendirdi.
16

"FORMA ŞANSI BULAN OYUNCULAR İHANET ETTİ"

LEVENT TÜZEMEN: Maalesef yeni yabancı transferler Melo, Ujfalusi, Elmander gibi aidiyet duygusunu yaşamıyorlar. Bu yabancılar olaya sadece profesyonel olarak bakıyorlar. Ocak ayında G.Saray, oyuncu değişikliklerine gidecektir. Terim, yerli oyuncu sayısını da çoğaltacaktır. Sonuçlardaki dengesizliğin nedeni, Terim'in kadro istikrarını yakalama adına aynı oyuncularla oynama isteğidir. Görünen o ki forma şansı bulan oyuncular bu istikrara ihanet ettiler. PSG ve Real Madrid maçlarında alınan yenilgilere rağmen taraftarlarca alkışlanan oyunu, aynı oyuncuların lige taşımamaları aidiyet duygusunun olmadığını gösteriyor. Sonuçlardaki dengesizliğin nedeni, Terim'in kadro istikrarı için aynı isimlerle oynamasıdır. Görünen o ki forma şansı bulan oyuncular bu istikrara ihanet ettiler.
15

"AVRUPA'DAN ELENİRSE TERİM AYRILIR!"

AHMET ÇAKAR: Futbolcularda ciddi bir isteksizlik ve vurdumduymazlık görünüyor. Falcao problemi de büyük. Aldığı para diğer oyuncuların iki katından fazla. Üstelik şaşaalı karşılandı. Bu diğer oyuncuları huzursuz etmiş olabilir. Bu oyuncular, "Takımı biz iki sene üst üste şampiyon yaptık. Falcao'ya yapılan muamelenin onda biri bize yapılmadı. Şimdi çıksın golleri o atsın" diyor olabilirler. Terim'i iyi tanırım. Egosu çok yüksektir. Eğer Süper Lig'de bu inişli çıkışlı trafik devam eder ve Avrupa'dan da elenirse Terim'in ayrılacağını düşünüyorum. Falcao problemi büyük. Aldığı para diğer oyuncuların iki katından fazla. Üstelik çok şaşaalı karşılandı. Bu, diğer oyuncuları ahuzursuz etmiş olabilir.
14

"GALATASARAY KÖTÜYE GİDECEK"

GÜRCAN BİLGİÇ: Geçen sezon da benzer sorunları yaşıyordu Galatasaray. İlk yarı Onyekuru, ikinci devre de Belhanda-Feghouli ikilisinin müthiş formuyla sorunlarını çözdü. Yine de sekiz puan geriden gelip şampiyon olmasının temelinde bu performans değil, Başakşehir'in sürpriz kayıpları rol oynadı. Başarı doğru özeleştiri yapmalarını engelledi. Terim'in üstüne yüklenmiş başarı hikâyesi var. Dolayısı ile bugünkü sorumlu da Fatih hoca. Takımdan şikâyet ediyorsa, kendisi bir şeyleri eksik yapmış demektir. Kulüp doktorunun açıklamasıyla Falcao da hedef tahtasına kondu. Baskıyı gören oyuncu "kaçmaya" başladı. Bu durumda daha iyi olunamaz. Galatasaray kötüye gidecek.
13

"ÇEBİ'NİN BAŞKAN OLMASI GÜNEŞE ÇEVİRDİ"

Beşiktaş, G.Saray'ı yenerek gerisindeki her olumsuz tabloya set çektiğini düşünüyor. Sizce bu galibiyet bir ivme yaratır mı?

TÜZEMEN: Ahmet Nur Çebi'nin başkanlığa seçilmesi kasvetli havayı güneşli havaya çevirdi. Çalışanından futbolcusuna kadar yönetim paraları ödedi. Bu davranış oyuncularda güven ortamı yarattı. Kazanılan 3 puan ciddi bir motivasyon olacaktır. Ama son G.Saray galibiyeti dahil Avcı'nın 21 maçta sadece 5 galibiyet alması unutulmamalıdır. Avcı'nın maçtan sonra, "Yarışa geri döndük" lafının yerine oturması için Beşiktaş'ın ligde bir galibiyet serisi yakalaması gerekir.
12

"BEŞİKTAŞ İYİ OYNAYARAK DEĞİL KOŞARAK KAZANDI"

BİLGİÇ: Bu sadece dibe vurup yükselen Beşiktaş'ın yüzeyde aldığı ilk nefes olabilir. Takım olduklarında, çok koştuklarında, birbirlerine yardım ettiklerinde neler yapabileceklerini gösterdiler. İyi oynayarak değil, iyi "koşarak" kazandılar. Bundan sonrasını getirmek için bu mücadele ritmini korumak zorundalar, çünkü oyuncu kaliteleri sıradan.
11

"TRABZONSPOR, HERKESİN AŞIK OLDUĞU TAKIM"

Trabzonspor atıyor ama bir yandan da yiyor. Yorumunuz nedir?

ÇAKAR: Trabzon herkesin aşık olduğu takım haline geldi. Gencecik oyuncularla oynuyorlar, yabancıları bile sanki altyapısından çıkmış gibi mücadele ediyor. Ben Trabzonspor'un sonuna kadar şampiyonluğu kovalayacağını düşünüyorum.

10

"UEFA, AVRUPA'NIN EN KİRLİ KURUMLARINDAN"

UEFA asker selamları için şimdi de Başakşehir'e soruşturma açtı. Bu bir yıldırma operasyonu mu?

ÇAKAR: UEFA Avrupa'nın en kirli kurumlarından biridir. Koskoca UEFA Başkanı Platini, hırsızlığı nedeniyle ayrılmak zorunda kaldı. Naklen yayın hakları, tuhaf sponsor ilişkileriyle kokuşmuş bir kurum. Asker selamı dünyanın her yerinde orduların kullandığı bir semboldür. Asla da siyasi bir yönü yoktur. Hitler selamı ya da çetnik selamı gibi soykırımı mutlak çağrıştıran hareketlerde pek tabii ki cezalar olacak. Hatta bu cezalar acımasız olmalıdır.

9

"OPERASYONA DESTEK VERMEK..."

ÇAKAR: Ama Türk Silahlı Kuvvetleri'nin terörü temizleme operasyonlarına destek vermek her Türk vatandaşının vefa borcudur. Üstelik TSK bu eylemi uluslararası hukuktan aldığı hakla yapıyor. UEFA soruşturma açmış olabilir ama ben ciddi bir yaptırım ya da ceza olacağını düşünmüyorum.
8

"SORUŞTURMALARDAN HİÇBİRŞEY ÇIKMAZ"

BİLGİÇ: Eğer Fransa maçında Milli Takım oyuncuları için soruşturma yaptılarsa, Avrupa Ligi'ndeki hareket nedeniyle de benzer tavır takınmaları normal. Bunlardan bir şey çıkmaz. UEFA aslında istikrarlı davranıyor. Bu soruşturmalardan hiçbir şey çıkmayacağını onlar da biliyor. Biz de benzer olaylarda aynı tavır takınılmadığı için yabancılık çekiyoruz sadece.
7

"FENERBAHÇE'NİN GALİBİYETİ ÖNEMLİ MESAJDIR"

F.Bahçe ideal kadrosuna kavuştu ve gaza bastı. Konyaspor karşısında 5 golle kazandı. Sarı-lacivertliler için neler söylersiniz?

BİLGİÇ: Fenerbahçe yeni bir takım. Son maçta da sekiz oyuncusu bu sene gelenlerdendi. Daha gidecek yolları var. Bu skorun Konyaspor gibi sert bir takım karşısında alınması gerçekten önemli bir mesajdır. Kulübe de takımı desteklemeye başladı ve bize randımanı yükselecek bir takım vadediyorlar.

6

"FENERBAHÇE'NİN RANDIMANI YÜKSELECEK"

BİLGİÇ: Fenerbahçe yeni bir takım. Son maçta da sekiz oyuncusu bu sene gelenlerdendi. Daha gidecek yolları var. Bu skorun Konyaspor gibi sert bir takım karşısında alınması gerçekten önemli bir mesajdır. Kulübe de takımı desteklemeye başladı ve bize randımanı yükselecek bir takım vadediyorlar.
5

"KOCAMAN, YANAL'A KARŞI DÜELLO KAYBETTİ"

TÜZEMEN: Fenerbahçe, Konya maçında gövdeli ve görkemli bir galibiyet aldı. Ancak sezon başından beri takımına kompakt bir futbol oynatan Aykut Kocaman'ın F.Bahçe'ye karşı cesur futbol oynatması farklı yenilmesine neden oldu. Aslında Aykut hocanın bu tavrı, Ersun Yanal'a karşı bir düelloydu ve kaybetti. F.Bahçe coşkulu, istekli, başarıya aç oyunculardan kurulu bir takıma sahip. Lig yarışı içinde F.Bahçe'deki bu coşkuyu her maçta göreceğiz.
4

"ŞAMPİYONLUĞUN EN ÖNEMLİ FAVORİSİ"

ÇAKAR: F.Bahçe havaya girdi. Emre ve Kruse sakatlık geçirip de belli dönemler takımdan ayrı kalmazlarsa F.Bahçe şampiyonluğun en önemli favorilerinden biri olmaya devam eder.
3

"HAFTANIN YILDIZI SÖRLOTH"

GÜRCAN BILGIÇ

Haftanın yıldızı Sörloth
Haftanın teknik direktörü Abdullah Avcı
Haftanın olayı Beşiktaş'ın kazanması
Haftanın hakemi Ali Palabıyık
Haftanın golü Vedat Muriqi

2

"HAFTANIN YILDIZI RODRIGUES"

LEVENT TÜZEMEN

Haftanın yıldızı Rodrigues
Haftanın teknik direktörü Sergen Yalçın
Haftanın olayı Teknik adamların istifaları
Haftanın hakemi Ali Palabıyık
Haftanın golü Umut Nayir

1

"HAFTANIN YILDIZI UMUT"

AHMET ÇAKAR

Haftanın yıldızı Umut Nayir
Haftanın teknik direktörü Abdullah Avcı
Haftanın olayı G.Saray'ın Beşiktaş'a yenilmesi
Haftanın hakemi Mete Kalkavan
Haftanın golü Vedat Muriqi