Arama Logo

Premier Lig'de devrim; Yarı otomatik ofsayt
10
PREMIER LİG'E YARI OTOMATİK OFSAYT SİSTEMİ

İngiltere Premier Lig, FIFA 2022 Dünya Kupası ve UEFA Şampiyonlar Ligi için başarılı bir şekilde tanıtılmasının ardından gelecek sezon 'yarı otomatik ofsayt sistemi'ne geçecek ikinci lig olmaya hazırlanıyor.

9
OYLAMA ARALIK AYINDA

The Times'ın haberine göre; şu an Premier Lig'de bulunan 20 kulüp de sistemin gelmesi için henüz oy vermedi. Dünya Kupası'nda ilk kez denenecek olan sistemi görmek isteyen kulüpler, aralık ayında oylama yapacak.

8
ŞU AN ÇİZGİLER 'MANUEL'

Şu anda ofsayt çizgileri, VAR teknisyenleri tarafından çiziliyor. Bu da uzun gecikmelere neden olduğu için zaman zaman eleştiri alıyor. Ancak, yeni sistem anlık kararlar vermesi için yapay zekayı kullanıyor.

7
KULÜPLERİN YARISI SİSTEME ADAPTE

Bu sezon Şampiyonlar Ligi'nde mücadele eden Manchester City, Liverpool, Tottenham ve Chelsea 'hawk-eye' sistemine sahip. Ayrıca Arsenal, Manchester United, Brighton, Southampton ve Nottingham Forest kulüpleri de temel 'hawk-eye' sistemlerini stadyumlarında bulunduruyor. Bir takım ekstra kameraların kurulumuyla birlikte Premier Lig'de bulunan kulüplerin neredeyse yarısı bu sisteme mükemmel bir şekilde uyum sağlamış olacak.

6
EKSTRA MALİ YÜK

Ekstra mali yükler getirecek olsa da sistemin kusursuz ve anlık olarak çalışacak olmasından ötürü Premier Lig, bu sistemi getirmek için kulüpleri ikna etmeye çalışıyor.

5
JUVENTUS - SALERNITANA MAÇI TETİKLEDİ

Hafta sonu İtalya Serie A'da skandal niteliğindeki ofsayt kararının ardından, Premier Lig yönetimi benzer bir durumun kendi liginde olmasını istemiyor. Bu maçta, Juventus'un galibiyet golü için ofsat kararı verilmiş ancak VAR operatörünün sadece ceza sahası içinde yer alan oyunculara odaklandığı ve ceza sahası dışında ofsaytı aleni şekilde bozan Salernitanalı oyuncuyu gözden kaçırdığı ortaya çıkmıştı.

4
UEFA: "DAHA SEVİNMEDEN BELLİ OLACAK"

Yarı otomatik ofsayt sistemini anlatan bir UEFA yetkilisi, "Uyarılar anlık olarak veriliyor. Bu yüzden golden birkaç saniye sonra hakeme uyarı gidiyor. Bu nedenle oyuncular daha gol için sevinemeden pozisyonun ofsayt olup olmadığı bilgisi hakemde olacak." açıklamasını yaptı.

3
UEFA DENEDİ

Yarı otomatik ofsayt sistemi, geçen sezon UEFA tarafından Şampiyonlar Ligi maçlarında perde arkası olarak denendi. UEFA, sistemin ne kadar verimli çalıştığını denetledi ve kullanma kararı aldı. FIFA da belirli özel maçlarda sistemi aktif olarak denedi ve Dünya Kupası'nda kullanma kararı aldı. Ayrıca, İtalya Serie A da şu an sistemi kapalı olarak deniyor ve gelecek sezon kullanmayı planlıyor.

2
"OFSAYT ÇİZGİLERİ %100 DOĞRU DEĞİL"

Collina, "Ofsaytları kontrol etme sürecinin, özellikle çok ince ofsayt olduğunda olduğunda kontrol süreleri uzuyor. Ayrıca saha içerisinde çizgilerin konumlanması ve ofsayt çizgisinin çekilmesi %100 doğru olmayabiliyor. Bu nedenle FIFA, daha hızlı ve daha doğru cevaplar sunacak bir teknoloji geliştiriyor. Buna yarı otomatik ofsayt sistemi diyebiliriz." dedi. Collina, bu yeni teknolojinin ilerlemesine kawrşın yan hakemlerin rolünün gereksiz hale getirilmeyeceğini savunarak, "Ofsayt için karar, oyuncuların saha içindeki konumlarını analiz ettikten sonra değil, aynı zamanda oyuncunun o an oyuna katılımıyla da verilir. Teknoloji bir çizgi çizebilir ancak değerlendirme hakemindir. Bu çok önemli olmaya devam edecek." açıklamasını yaptı.

1
YARI OTOMATİK OFSAYT NASIL ÇALIŞACAK?
FIFA Futbol Teknolojileri ve İnovasyon Direktörü Johannes Holzmüller, modern futbol için teknolojinin itici bir güç olduğunu söyledi. Yarı otomatik ofsayt sisteminin nasıl çalışacağını açıklayan Holzmüller, "Bu sistem, futbolcuların üzuvlarını takip etme sistemine dayanıyor. Stadyum çatısının altına 10-12 kamera yerleştireceğiz. Bu kameralar oyuncuları takip edecek. Saniyede 50 kez 29 veri noktasına sinyal gönderecek. Bu veriler neredeyse gerçek zamanlı olarak yapay zeka ile işlenecek ve hesaplanacak. Bu otomatik olarak VAR'a ve VAR operatörüne gönderilecek." dedi.