Sporx Extra Arama Logo

Jaja: "Real Madrid beni transfer etmek istedi"
13
JAJA BİLİNMEYENLERİ ANLATTI
Trabzonspor'un eski yıldızı Jaja Coelho çarpıcı açıklamalarda bulundu.  İşte Jaja'nın röportajından öne çıkanlar:
12
"17 TAKIM MI, DOĞRUDUR!"

"Futbol kariyerinde kaç takımda oynadın, hiç saydın mı?"

- Hiç saymadım. 11 mi?

"17!"

- Evet, doğru olabilir.

11
"PARA FUTBOLU MAHVETTİ"

"Bunu nasıl başardın?"

- Neden olmasın ki? Futbol tüm hayatım boyunca benim asıl tutkumdu. Her zaman oynamak istedim. Kenarda oturmak bana göre değildi. Şimid futbolda ne oluyor? Olay tamamen pazarlamaya, ticarete dönüştü. Futbol, saf ticaret oldu. Herkes böyle yapıyor, oyuncular, takımlar, menajerler. Son 5-6 yılda bu iş sadece paraya dönüştü. Futbolcular Avrupa dururken bu nedenle Asya'ya, Çin'e gidiyor. Çünkü normalde kazanacaklarından 5 kat fazla parayı Çin'de kazanıyorlar. Bunu kim reddedebilir? Günümüz futbolunda herkes paraya bakıyor. Bu para futbolu mahvetti.

10
"REAL MADRİD BENİ İSTEMİŞTİ"

"Geri dönecek olsan, kariyerinde neyi değiştirirdin?"

- Hiçbir şeyi! Kariyerim boyunca hatalar yaotım ama bunları beni ben yaptı. Bir şeyi değiştirecek olsam Ukrayna'ya dönmezdim mesela diyelim. Ancak, Metalist'i çok özlüyorum. Ben her zaman mücadeleleri sevdim. Brezilya'dan ayrıldıkta sonra Hollanda'ya gittim, Belçika'da oynadım. 6 ay sonra Real Madrid beni istedi. 18 yaşımdaydım. Real Madrid'e gidebilirdim ama hala bir çocuktum. Her çocuğun olduğu gibi benim de aklım başımda değildi.

9
"UKRAYNA'DAKİ SOĞUK ÇOK BAŞKAYDI"

"Ukrayna'dan ayrılırken aklında nasıl bir izlenim vardı?"

- Metalist'ten önce Belçika'da Genk ve Westerlo'da oynadım. Belçika, Brezilya'ya göre soğuktu. Ancak, Ukrayna'daki soğukla kıyaslanmazdı bile. İlk birkaç ay boyunca ben buraya neden geldim dedim. Dostça görünmüyordu hiçbir şey. Aylar sonra insanları tanımaya başladım. Önceleri bana şüpheli yaklaşanlar, diğer yüzlerini gösterdi. Kharkiv'i sevmeye başladım. Her şey bir anda zirveye çıktı. Taraftarlara, kulübe aşık oldum.

8
"BEŞİKTAŞ MAÇINI UNUTAMAM"

"Metalist'teki kariyerinden aklında kalanlar neler?"

- Metalist'te kariyerimin zirvesindeydim. Avrupa'da tarih yazdık. Bizden önce Metalist, Avrupa'da grup aşaması görmemişti. Beşiktaş'ı eledik ve gruplara kaldık. Ardından harika bir grup performansı gösterdik. Galatasaray, Olympiakos ve Benfica'yı yendik. Avrupa bizi tanıdı. Dünya futboluna isim bıraktık. Metalist'te Beşiktaş'a karşı oynadığımız maçı unutamam. Çok uzaklardan bir gol atmıştım. Ayrıca, Shakhtar'a 2 gol attığım bir maç da çok iyiydi.

7
"FERNANDINHO BAŞKA BİR ŞEYDİ"

"Ukrayna'da karşılaştığın en iyi 3 oyuncu kimdi?"

- Fernandinho! Shakhtar'ın birçok iyi oyuncusu vardı ama Fernandinho kesinlikle başka bir şeydi. Shakhtar ile mücadele etmek çok zordu. O dönem Dinamo Kiev'den bile güçlülerdi.

6
"SHAKHTAR BANA TEKLİF YAPTI, OLMADI"

"Shakhtar'a sana teklif yaptı mı?"

- Evet. Metalist'teki ilk yılımdan sonra bir teklif geldi. Çok iyi maçlar oynamıştım. Sezon bittikten sonra Brezilya'da tatildeydim. 'Seni istiyoruz. Anlaştık' demişlerdi. Ben de tatili yarıda kesip Donetsk'e gittim. Dizimde bir problem çıktı. Shakhtar beni Barcelona ve Montpellier'deki doktorlara gönderdi. Dizimde bir sıkıntı vardı ama ameliyata bile gerek yoktu. Ukrayna'ya döndüm. Bu gelişme üzerine Metalist Başkanı Yarsolavsky, isteğini 20 milyona çıkardı. Shakhtar da 15 milyon euro ve 3 oyuncu verdi. Yaroslavsky, 20 ya da asla dedi. 1 hafta sürdü görüşmeler ama sonuç çıkmadı. Yaroslavsky bu olaylar sonrasında beni arayıp, 'Metalist'te kalmanı istiyorum. Sana çok saygı duyuyorum. Elbette durum istediğimiz gibi gelişmedi.é dedi. Ben de sakince Metalist'te oynamaya devam ettim.

5
"BEŞİKTAŞ'I ELEYİNCE 100 BİN DOLAR ALDIM"

"Yaroslavsky, Beşiktaş karşısında turu geçtiğiniz için sana 100 bin dolar prim verdi mi?"

- Hafızam beni yanıltmıyorsa, oyuncu başına 75 bin dolar teklif etmişti. Turu geçtikten sonra beni ofaisine çağırdı ve maç için bana teşekkür edip 100 bin dolar verdi. Grup aşamasını da geçince tüm takıma ayrıca 75'er bin dolar para ödedi.

4
"TRABZONSPOR DOĞRU KARARDI"

"Metalist'ten ayrılıp Trabzonspor'a gitmek doğru bir karar mıydı?"

- 2 yıl boyunca Ukrayna'da oynadım. Birçok harika kulüp beni istedi. Çok para verdiler ama her seferinde Metalist daha çok para istedi. Ancak kulüpte bir ekonomik kriz çıktı. Trabzonspor o arada devreye girdi. Doğru andı. Güçlü bir takımdı ve Avrupa'da oynadıkları birkaç maçı görmüştüm. Ukrayna'dan Avrupa'nın büyük bir kulübüne gitmek zordur. Türk Ligi, Ukrayna Ligi'ne göre Avrupa'ya transfer olmamın daha kolay olabileceği bir ligdi.

3
"TRABZONSPOR'DA ÇOK MUTLUYDUM"

"Türkiye'de mutlu muydun?"

- Çok mutluydum. Trabzonspor'da harika sezonlar geçirdim. Fenerbahçe ile aynı puan toplayıp averajla ikinci olmuştuk. Şampiyonlar Ligi'ne gitmiştik. Türkler futbolu çok sever. Dünyada futbolu Türkler kadar seven ülke sayısı çok azdır. Çok çılgını ve harikalardır.

Kharkiv'de 'cool' taraftarlar var ama Türkler çok farklı. 90 dakika boyunca çıplak bir şekilde eksi 20 derecede takımını destekleyen Metalist taraftarları gördüm. Ancak tutku açısından Trabzonsporlular farklıydı.

2
"RIHANNA'YLA BİRA İÇMEK İSTEDİM"

"Favori hayvanın tavşan mı?"

- Hayır. Aslan.

"Hiç gitmediğin ama hep gitmek istediğin bir ülke var mı?"

- Yunanistan.

"Birlikte bira içtiğin en ünlü kişi kimdi?"

- Rihanna.

"Yapamadığın ama yapmak istediğin 3 şey?"

- Piyano çalmak. Fransızca konuşmak. Para kazanmak.

1
"FUTBOLCU DOĞULUR"

"Issız adaya gitsen yanına alacağın 3 şey?"

- Su, kadın, sınırsız bira.

"Futbolcu doğulur mu, olunur mu?"

- Doğulur.

"Futbolcu olmasaydın ne olurdu?"

- Basketbolcu. Çok iyi basketbol oynarım.