Sporx Extra Arama Logo

Galatasaray'da Onyekuru için B planı devrede
9
ONYEKURU ALINABİLECEK Mİ?
UEFA ile 2018 yılında yaptığı Finansal Fair Play (FFP) anlaşması gereği ‘sattığı kadar transfer harcaması yapabilen’ G.Saray, hareket alanını kısıtlayan bu kural nedeniyle çareyi kiralama yönteminde bulmuştu. Kulüpleri ile sözleşmeleri süren futbolcuları genelde satın alma opsiyonlu olarak kiralayan sarı kırmızılılar, son ara transfer döneminde 3. kez kadrosuna kattığı Henry Onyekuru’yu da bu yolla transfer etti. Bu futbolcu için 650 bin Euro kira bedeli ödeyecek olan Galatasaray, haziranda 4 milyon 350 bin Euro vermesi halinde bonservisi satın alma hakkına sahip.
8
UEFA İLE TEMAS
Hürriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre; FPP anlaşmasına bugüne dek harfiyen uyan sarı kırmızılı yönetim, geçtiğimiz günlerde UEFA ile temasa geçerek, kısıtlamaların kaldırılmasını istedi.
7
2021 YAZ DÖNEMİNDE GEÇERLİ
Ancak görüşmeler sürdüğü için, ‘satmadan oyuncu alamazsın’ kuralının 2021 yaz transfer döneminde de geçerli olacağı bildirildi. 
6
B PLANI ŞART
Bu da Onyekuru’nun bonservisini almayı planlayan Galatasaray’ın ‘B’ planını devreye sokup futbolcu satmasını zorunlu hale getirdi.
5
FORMÜL ARANIYOR
Sarı kırmızılı yönetim, Mbaye Diagne veya Christian Luyindama’yı 6 milyon Euro civarında rakamlara satarak, Onyekuru’yu almaya çalışacak. Bu sezon için Monaco'dan 650 bin Euro'ya kiralanan Henry Onyekuru'nun sezon sonunda geçerli olan satın alma opsiyonu ise 4 milyon 350 bin Euro.
4
SÜPER LİG KAPSAMA ALANI DIŞI
Galatasaray’ın UEFA ile yaptığı anlaşma Süper Lig’i kapsamıyor; sarı kırmızılı takımın Avrupa kupalarındaki kadroları baz alınıyor. 
3
RANGERS MAÇI DİKKATE ALINACAK
 FFP kriterleri Galatasaray’ın Avrupa kupalarında son oynadığı Glasgow Rangers maçı dikkate alınarak uygulanacak. Rangers karşılaşmasında UEFA’ya bildirilen kadrodan ayrılan ve transfer edilen oyuncuların bonservis, kiralama gelirleri hesaplanarak sarı kırmızılı kulübün mali durumu ortaya çıkacak.
2
AVRUPA'DA OYNAYAMAZ
Sabah Gazetesi'nde yer alan habere göre ise; Onyekuru için 4 milyon 350 bin Euro ödeyecek olan Galatasaray, satış gerçekleştiremezse, FFP'ye takılacak. UEFA listesine yazılamayacak Nijeryalı yıldızı da önümüzdeki sezon Avrupa kupalarındaki maçlarda oynatamayacak.
1
MUHAMMED'DE SORUN YOK
Onyekuru gibi satın alma opsiyonuyla kiralanan Mostafa Mohamed'de ise sorun bulunmuyor. Mısırlı golcünün bonservisi FFP anlaşması sona erdikten sonra 2022 yazında 4 milyon dolara alınacak.