Sporx Extra Arama Logo

Galatasaray'da 4 başkan adayının planları, vaatleri
40
BAŞKAN ADAYLARI KONUŞTU
Galatasaray'ın başkan adayları Burak Elmas, Metin Öztürk, Eşref Hamamcıoğlu ve İbrahim Özdemir, Ruşen Çakır'ın moderatörlüğünde Galatasaraylılar Derneği'nin düzenlediği yayında soruları yanıtladı. Yiğit Şardan ise bu yayına katılmadı. 3 saat süren yayındaki açıklamaları canlı olarak aktardık
39
GÖREVE NEDEN TALİP OLDUNUZ?
METİN ÖZTÜRK: "Galatasaray'ın içine doğdum. Rahmetli babam, 30 sene Galatasaray Adası'nın müdürü olarak görev yaptı. Lisanslı yüzücüydüm. GS İş Adamları Derneği'nin iki sene başkanlığını yaptım. Şahsi sponsorluklarım oldu. Sponsorlar buldum. Denetim mekanizmaları iyi çalışmadığı ve borçlar ötelendiği için bugün zor yönetilecek ve uzun süreli kredili yönetilecek bir Galatasaray olduğu için iyi bir yönetici olarak göreve talip oldum. Ben bir iş adamı bakış açısıyla yönetmeye talip oldum Galatasaray'a. 6 yıllık süreçte borçları yok etmek ana hedefimiz. Umarım başarırız."
38
İKİNCİ BAŞKAN ALİ FATİNOĞLU
İBRAHİM ÖZDEMİR: "Devlet, diplomasi ve bürokrasi geleneğini iyi biliyorum. Üç dönem milletvekilliği yaptım. Bakanlıkta görev aldım. Kıymetli ve işini bilen bir ekiple göreve talibiz. Eski bakanım. Devletin işleyen çarklarını iyi bilirim. İkinci başkanımız Ali Fatinoğlu olacak"
37
G.SARAY'I DÜZLÜĞE ÇIKARTACAĞIZ

EŞREF HAMAMCIOĞLU: "42 yıldır Galatasaray'ın içindeyim. Son 6 yılım Divan Kurulu'nda geçti. Galatasaray'ın sorunlarını analiz ettim. Divan Kurulu'nda başkanlık görevim bitince, taşın altına elimi koymam gerektiğine inandım. Sorumluluk alarak bu göreve talip olduk. Toplumsal erozyonun bir şekli, kulübümüzde de var. Sevgi ve saygı bitti. Gruplara ayrıştırıldık. Fikir ayrılıklarını bir zenginlik olarak düşünerek, enerjimizden güç çıkarmak istiyoruz. Son zamanlarda mali ve idari dengesizlik arttı. Galatasaray'ı gerçekçi projelerle, düzlüğe çıkartmak için göreve talip olduk."

36
G.SARAY'IN İÇİNDE BÜYÜDÜM

BURAK ELMAS: "23 yaşında altyapı sorumluluğu yaptım. Faruk Süren, Mehmet Cansun dönemlerinde yöneticilik yaptım. Galatasaray içinde büyüdüm ve eğitildim. Galatasaray'ın son zamanlarda arzu ettiğimiz şeyler olmadığı için çözüm üretmek istedik. Galatasaray'ın geleceği için yola çıktık. Teveccüh ile değil, inisiyatif alarak bu göreve soyunduk. Bugün bize karşı teveccüh olduğunu görüyoruz ve çok mutluyuz."

35
"OMUZ ATANLAR, KIRGINLIKLAR VAR"

"Galatasaray 25 yıldır yönetim zaafiyeti yaşıyor. Artık bu borçlar ödenemez hal geldi ve devlet de işe el koydu. Çocukluk aşkımızı, canımız kadar sevdiğimiz Galatasaray'a bu kadar birikimimiz varken, yardım etmemek bize yakışmazdı. Omuz atanlar, tepkiler, kırgınlıklar... Beş senedir birlik ve beraberlik bozuldu. Hep barış dili kullanıyorum ve bu dil, Galatasaray'a hakim olmalı. Biz böyle gördük."

34
OMUZ ATMA CEVABI
"Ortak noktamız Galatasaray, biz kucaklayıcı olacağız. Son 8 yılda kulübümüze yeni üyelerin sadece %18'i toplantılara katılmış. Acaba bu yeni üyelerimize, değerlerimizi anlatmak için ne yaptık? Yeni üyelere, divan üyelerin oryantasyon yapacağız. Polemiğe girme taraftarı değilim. Omuz atma meselelerini İbrahim Bey'in gündeme getirmesini yadırgıyorum. Divan Kurulu başkanı olduğumda, bey efendi Divan Kurulu üyesiydi. Gönül isterdi ki bey efendi o zaman çıkıp konuşsaydı. Keşke kürsüye çıkıp derdini anlatsaydı o zaman."
33
BİRLİKTE ÇOK ŞEY BAŞARACAĞIZ

"Atatürk'ün bir lafı var. Geçmişini bilmeyen, geleceğine yön veremez. Tüm kurumlarımızla güçlü olduğumuzda, Avrupa'da adını en tepeye yazan bir camiayız. Kutuplaşmaya izin vermeyeceğiz. Galatasaray'ı tanımayan yöneticiler nedeniyle sıkıntılar çekiyoruz. Galatasaray tek bir markadır. Birleşmeye çok önem veriyoruz. Uzun süredir süren sorunların çözümü, Galatasaraylıların birlikte hedefe gitme duygusuyla çözülür. Dijital iletişime ve aidiyet programımıza çok önem veriyoruz. Göreve geldiğimizde ilk gün aidiyet duygumuzu ön plana çıkaracağız. Galatasaraylıların gerçek duygusunu ve düşüncesine önem vereceğiz. Galatasaray'ı bu şekilde yöneteceğiz. O yüzden sloganımız 'Birlikte çok şey başaracağız.' Galatasaray'ı birlikte başarılı günlere götüreceğiz."

32
1 YIL SONRA YENİ SEÇİM İSTİYORUZ
"Pek çok büyüğümüzle konuştum, gelmekten imtina edeceklerini söylediler. Ancak bu seçim yapılmalı. Genel kurula gelmeyen bir Bankalar Birliği anlaşması var. Bunların hepsi açığa çıkmalı. Biz 6 yıllık hedefle yola çıkıyoruz. Bir sene sonra tüm hukuki pürüzleri temizleyip, rehabilitasyon gibi bir seçime götüreceğiz. Biz de aday olacağız, isteyenler de o zaman yine aday olabilir."
31
SIKINTILARI GİDECEĞİZ

"Tüzük, Galatasaray'ın anayasasıdır. Günün koşullarına göre ayarlanmalıdır. Tüzük Tadil Komisyonu şu ana kadar iki kez çalışma yaptı. Bunu Sayın Mustafa Cengiz'e devrettik. Elektronik oylama yapılmalı diye düşünüyoruz. Cumartesi ve pazar günleri genel kurulların yapılmasını önerdik. İdari ibrasızlık sonrası seçime girememe olayının kaldırılmasını düşündük. Üyelik konusu çok köpürtülen bir durum. Buradaki sıkıntıları gidereceğiz. Tüm tartışmaları sonlandıracağız. Tüzük tadilatı yapacağımız ilk işlerden."

30
SÜREKLİ SEÇİM OLMAZ

"Tüzük değişikliklerinde, iki kez genel kurul yapmak istiyoruz. Önce hızlı değişiklikler için bir tüzük genel kurulu yapmalıyız. Sonrasında genel sıkıntılar için tüzük genel kurulu yapmalıyız. Tüm Galatasaraylılara kararlarını sorarak, kararlarımıza dahil etmek istiyoruz. Tüzükte bir takım boşluklar var. Bunları tartışılmaz hale getirmemiz lazım. Metin Bey'in bir sene sonra seçim teklifine iyi niyetle bakıyoruz ama tekrar Galatasaray bir seçime girecek dönemde değil. Artık sürekli seçim, sürekli kaosun istenmediğini düşünüyorum. Galatasaray doğru yönetilirse, sorun kalmaz."

29
GÜVENOYU İÇİN GELECEĞİZ
"Üç sene Tüzük Komitesi'nde çalıştım. Adaylar içinde en çok tüzüğe zaman ayırmış kişiyim. Üç sene her gün toplantı yaptık. Burak Bey haklı, her dakika seçim kaos yaratır. Bir yıl sonra seçim dedik ama biz 6 yıl için göreve geliyoruz. Dünyada İspanyol gribinden 100 sene sonra bir şey gündeme geldi. Biz bir de ibra, ibrasızlık durumu yaşadık. Mahkeme durumu çözemedi, yönetimin süresi bitti. Biz seçilmemiz halinde güvenoyu için geleceğiz. Bazıları '800 kişi oy kullanamaz ve dava açarız' diyor. Bazıları da 'Bu mali tabloları bilmeden nasıl yapacaksınız?' diyorlar. Bizim özgüvenimiz fazla, 6 sene için geliyoruz. Mali genel kurul iki gün olmalı."
28
NE ZAMAN İSTENİRSE OLUR
"Tüzüğün yeniden yapılanmasını herkes istiyor. Üzerinde çalışıldı ama değiştirmeye fırsat olmadı. Ancak Galatasaray'ın acil ihtiyacı olan şey tüzük mü? Tüzük mü konuşacağız? Galatasaray'ı düzlüğe mi çıkaracağız? Galatasaray esasından koparak bir yere doğru gidiyor. Öncelik Galatasaray'ın içinde bulunduğu mali tabloyu düzlüğe çıkarmasıdır. Galatasaray, Türk sporunun lokomotifidir Galatasaray'a ehliyetli, liyakatli ve iş bilen yöneticiler gerekiyor. Sık sık seçim talepleri, ülkelerdeki istikrarı nasıl bozuyorsa, kulüpleri de bozabilir. Galatasaray'ın seçim yaparak kurtuluşa gideceği gündeme getirilirse, açık ve net söylüyorum, bütün seçimlere açığız. Ne zaman istenirse olur. Bizde bolca seçim yapalım isteği var İstikrar için buna karşıyım ama genel kurulun fikri, her şeyden öncedir. Galatasaray'ın menfaatlerine olacaksa, seçim yaparız."
27
HER KONUDA EKİP OLACAĞIZ
"Benim avantajım var, genç yaşta Galatasaray futbol şubesinde çalıştım. Ve tarihin en başarılı döneminde, futbolun içinde yöneticiydim. Geçen yıllarda uygulanmayan şeyleri biliyorum. Futbol için detaylı çalışma yaptık. Aslında bütün branşlar için bunu yaptık. Kişilerin değil, şubelerin stratejilerini yaptık. Sürekli başarılar böyle gelir. Futbolda dijital çok önemli. Artık dünyada böyle. Oyuncu izlemede, mevcut futbolcuların takibinde teknolojiyi kullanacağız. Galatasaray stratejisiz yönetiliyor. Gelen yönetim ve teknik adam, kendi stratejisini uyguluyor. Biz kulüp stratejisi belirleyeceğiz. Oyuncu seçiminde, altyapıda dijital verileri kullanacağız. Altyapı yan iş gibi yapılamaz. Altyapı vizyonla yönetilir. Avrupa'da incelemeler yaptık. Altyapıya bakış ve yönetim şekli değişecek. Birkaç pilot takımla ön anlaşma yaptık. Galatasaray A Takımı'na altyapıdan direkt oyuncu oynatmak kolay değil. Altyapıdaki oyuncuları, ön anlaşmalar yaparak, oynama garantisiyle pilot takımlara göndereceğiz. Ayrıca bir takım almayı düşünüyoruz. Başarı takım olursanız gelir. Biz her konuda iyi ekip olacağız. Ekip olarak yöneteceğiz."
26
100 YILLIK BORÇ 1 SENEDE GELDİ
"19 Haziran'da seçilirsek, 20 Haziran'da Fatih Terim'i göreve çağıracağız. Şu an onun listesi üzerinden takım gidiyor. Mevcut yönetimde işler tek kişi üzerinden gitti. Sayın Abdurrahim Albayrak üzerinden gittik. 31 gol atmış Bafetimbi Gomis'i gönderdik Abdurrahim Bey planlarının olduğunu söyledi ama planlarının olmadığını gördük. Gomis gönderilince Şampiyonlar Ligi'nde gruptan çıkamadık, zarar ettik. Sonra Diagne olayı çıktı. Mbaye Diagne'yi aldık, bize 20 milyon euroya patladı. Kostas Mitroglou konumuz oldu. Arkasından Falcao geldi. Falcao'ya da itiraz etmiyoruz ama ekonomimiz uygun değil. Biz burada 50 milyon euro kaybettik. 4 kişilik bir ekiple teknik ekip ve yönetim arasındaki koordinasyonu yöneteceğiz. 100 yılık borcu, 1 senede yaptık. Averajla şampiyon kaybettik, bu da bize 30-40 milyon euroya mal oldu."
25
AJAX, BENFICA, PORTO GİBİ OLMALIYIZ
"Burak Bey, bizim evladımız. Çocuklarımızın da arkadaşı. Genç yaşta yöneticilik yaptı, kayınpederi Faruk Süren ile birlikte bizim arkadaşımız. Ancak ben Türk spor sistemini yönettim. Galatasaray'a faydalı olabilecek, temsil kabiliyetinde birkaç seviye yukarı atlatacak ilişkilerim var. Fatih Hocamızı, bütün arkadaşlardan önce tanıyan benim. Milli Takım için Piontek'ten sonra kendisine desteğim de olmuştur. Bundan da çok mutluyum. Fatih Terim'i ayrı bir yere koyalım, onu yıpratmayalım diye hep söyledim. Fatih Hocama çağrıda bulundum. Hep koruduk ama bugüne kadar ondan bir ses gelmedi. Burak Bey kardeşimizin listesine avukatını verdi. Bu doğrudur ya da yanlıştır. Fatih Hoca gibi değerli biri, bu yanlışa düşmemeli. Ancak Fatih Hoca'ya şunu söylüyorum, destekliyor musun, desteklemiyor musun? Türk futbolu ve Galatasaray altyapı çukuruna düştü. Genç yetenekler bulmalıyız. Genç yaşta takıma girmeliler. Avrupa'da 20 yaşında çocuklar milyon dolarlara satılıyor, biz yerlerde sürünüyoruz. Dünyayı yeniden keşfetmeye gerek yok. Bizim futbol aklımız oldukça iyi ve dış dünya ile iyi ilişkilerimiz var. Ajax, Benfica veya Porto gibi olmalıyız. Gedson Fernandes'i biz parlattık, şimdi kaç milyon euro istiyorlar, bilmiyorum. Bunları halletmeden Galatasaray'ın iki yakası bir araya gelmez."
24
YÖNETİMDE CENK ERGÜN OLACAK
"Galatasaray'ın futbol şubesi artık gider merkezi değil, gelir merkezi olmalı. Galatasaray kendi değerlerini yaratmalı ve pazarlamalı. Bu yüzden altyapı diyoruz. Altyapı hocalarını ve scouting sistemini geliştirmek lazım. Son sezonda Galatasaray altyapısından yetişen oyuncuların aldığı süre %4,5! Beşiktaş'ta %16, Trabzonspor'da %24. Galatasaray'da kimse bu tabloda altyapıdan söz edemez. Burak Elmas geçmiş dönemlerde futbolun içinde yer aldığını söylüyor ama bu başarıları, paraya çeviremedik. İçinde bulunduğumuz kötü durum, o dönemlerden başladı. Artık devlet bu işe el koydu. Popülist yaklaşımlardan uzak durmalıyız. Oyunun kuralı değişmeli. Sportif başarıdan uzaklaşmalıyız demiyorum, kendi kaynaklarımızı yaratmalıyız. Ajax'ın %75'i altyapısından oluşuyor. Yönetimde Cenk Ergün olacak, Ebru Köksal destek verecek. Yurtdışında görev yapan Türk teknik adamlardan destek alacağız. Bandırmaspor ile altyapı için işbirliği yapacağız."
23
NELER YAPACAKLAR?
"2019 Mart ayından sonra Mayıs gibi çalışma grubumuzu topladık ve neleri yapacağımızı planladık. 2020'nin Mart ayında 176 kişiyle çalıştay yaptık. Bu sefer küçük çalıştaylarla devam ettik. 140 toplantı yaptık ve 1500 üyeyle görüştük. Kulübün genel sorunlarını ve mali tabloları görüştük. Pandemi döneminde, mali genel kurulların yapılmaması bugünkü sıkıntıları getirdi. İki tane gecikmiş ve bir tane de kendi mali genel kurulumuzu yapacağız. Tek maddeli bir tüzük genel kuruluyla, 2022 Mayıs'ta önü açılmış bir Galatasaray izleyeceksiniz. Bu borcu azaltmak şart! Bir yılda Kemerburgaz'a dört tane antrenman sahası yapacağız. Görüştüğümüz sponsorlar var. Kaynak bulamazsak, biz yaparız. Florya'nın Kemerburgaz'a taşınmasını sağlayacağız. Florya şehrin çok ortasında ve Galatasaray borcu çok yüksek. Kemerburgaz, stadımıza 4 dakika mesafede. Ve yeni yapılacak yer, tüm ihtiyaçlarımıza karşılık verecek. Stat isim hakkı için 3 yabancı firmayla görüşüyoruz. Stadın isim hakkı ve Florya'nın satışıyla, borçların yarısını kaldıracağız. Bankalar Birliği hakkında yeterli seviyede bilgi vermiyorlar. Seçildikten sonra daha detaylı bilgi alacağız."