Arama Logo
SENİN İÇİN SEÇTİĞİMİZ

"Trabzonspor, büyük kulüpleri geride bıraktı"
9
MUHSİN ERTUĞRAL'DAN ÖZEL AÇIKLAMALAR
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından Milli Takım Uluslararası Teknik Danışmanı olarak görev yapan Muhsin Ertuğral, şimdilerde Güney Afrika'da ciddi bir organizasyonun içinde. Güney Afrika'da bulunan Muhsin Ertuğral, Sporx'e özel açıklamalar yaptı. Emrah Karalinç'in sorularını yanıtlayan Ertuğral aldığı teklifleri de paylaştı.
8
"TÜRK FUTBOLU YOKUŞ AŞAĞI GİDİYOR"

Türk futboluyla ilgili değerlendirmelerini paylaşan Ertuğral, sürekliliğin önemine dikkat çekti. Ertuğral, "Bizim uzun yıllardır yokuş aşağı gittiğimiz gerçeği var. Bir girdabın içine girdik. Bunun sıkıntısı oldu. Avrupa'daki üst düzey takımlarla yarışacak durumda değiliz. Son 10-15 yıl içinde altyapı ve geleceğe yatırım yapmadık. Yayıncı kuruluşun beIN Sports olması sonrasında Türk futboluna bir boyut geldi ama bence bunu da kullanamadık. Ligin değerini çok düşürdük. Günlük yaşıyoruz. Süreklilik, devamlılık ve eğitim başarı getirir. Bunları yaparsanız başarılı olursunuz. Altyapılara yatırım yapmıyoruz. Şimdilerde ise Rezerv Lig konuşuluyor. Bu da tartışılır. Daha farklı platformlar oluşturabilmek ve sürekliliği sağlamamız gerek" dedi.

7
"YÖNETİM, AVCI'NIN SİNERJİSİNİ SÜRDÜRMELİ"

Daha önce görev yaptığı Trabzonspor'u planlı şekilde hareket ettiğini belirten Ertuğral, "Trabzonspor'da 96-97'de çalıştım. Başarılı bir dönem geçirdik. Trabzon gerçek bir futbol şehri. Futbolla yatıp, kalkıyorlar. Küçük bir şehir ama orada çok şey yapılabilir. Bunu yakaladı Trabzonspor. En büyük faktör; yönetimin doğru kararlar alması. Şampiyonlar Ligi'nde yola devam etmek de önemli. Trabzonspor'a çok ciddi finansal kaynaklar akabilir. Doğru analiz yapılırsa, Trabzonspor şampiyonlukta var olacak. Devamını getirebilecek. Avrupa'da Trabzonspor ilerleyebilirse ciddi rakamlar yakalar. Umarım yönetim, Abdullah Avcı'nın getirdiği sinerjiyi devam ettirir. Süreklilik çok önemli. Bunu yapabilirse Trabzonspor şampiyonluk yarışında istikrarlı devam eder" ifadelerini kullandı.

6
"JESUS, ÇABUK ADAPTE OLACAK BİR EKİP OLUŞTURDU"

Galatasaray, Beşiktaş ve Fenerbahçe'nin planlama açısından Trabzonspor'dan geride kaldığını söyleyen duayen futbol adamı, "3 büyükler yapılanmayı iyi yapamıyorlar. Galatasaray adına örneğin çok talihsiz bir durum oldu. Sezon başlarken yönetim seçiliyor. Galatasaray birçok şeyde geç kalacak. Dünya futbolunda durum böyle değil. Galatasaray, Beşiktaş biraz geride kaldı. Fenerbahçe yatırımları bu sezon daha doğru yapmaya başladı. Jorge Jesus gibi bir teknik adam göreve getirildi. Çabuk adapte olacak bir teknik heyet oluşturdular. Fenerbahçe genç ve dinamik bir yapı oluşturuyor. Şampiyonluk yarışında olacaklarını düşünüyorum" açıklamasını yaptı.

5
"MESUT FENERBAHÇE'DE DEVAM ETMELİ"

Fenerbahçe'de kadro dışı kalan Mesut Özil'le ilgili çarpıcı mesajlar veren Ertuğral, "Mesut Özil, genetiğimizi taşıyan nezih bir oyuncu. Alman futboluna damga vuran bir isim. Fenerbahçe'ye çok şey vereceğini düşünüyorum. Halen böyle düşünenlerin olmasını isterim. Mesut Özil takıma dönerse Jesus için de çok faydalı olacaktır. Yıllarca üst düzeyde futbol oynadı, o seviyelerde kaldı. Şu anda elbette düşüşte. Mesut'un Türkiye'deki beklentileri daha farklıydı. Psikolojik açıdan da rahatlatılmalı. Çok bireysel düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

4
"ISMAEL KENDİSİNİ GELİŞTİRİYOR"

Beşiktaş ile ilgili görüşlerini de paylaşan Muhsin Ertuğral, siyah-beyazlıların teknik patronu Ismael'in kendisini geliştirdiğini ve yinelediğini şu sözlerle anlattı:

"Valerien Ismael için devamlılık önemli. Çok ciddi bir deneyimi yok. Ama teknik direktörlük adına ilerlemeler kaydetti. Ben de bir dönem o yoldan geçtim. Dünya futbolu ve Türkiye farklı bir yer. Ben Beşiktaş'a faydalı olacağını düşünüyorum. Ligi daha iyi tanıyacak. Beşiktaş'ın yarış içinde olması gerek. Ciddi yapılanma içine girmek durumundalar. Çok fazla teknik adam değiştirmemek gerek. Ismael sezon sonunu getirebilirse tabi."

3
"KUNTZ İLE NEDEN OLMASIN?"

TFF'de de görev yapan Muhsin Ertuğral, Stefan Kuntz dönemini değerlendirdi. Deneyimli futbol adamı, "Şenol Güneş ile birlikte çalışmıştım. Tabi ciddi bir düşüşe giren bir milli takım vardı. Şu anda rakipler düşük seviyede. Momentumu yakaladık. Buna katılıyorum. Stefan Kuntz ile birlikte takıma güven geldi. Bizim artık bir oyun formatı bulabilmemiz gerek. Biz Almanya'yı kopya edemeyiz. Biz Alman ekolünü getirmedik, oradan bir teknik adam getirdik. Bir altyapı hocasını getirdik. Zamanlaması bence çok tersti. Biraz sabırlı olmak gerek. Stefan Kuntz ile neden olmasın? Takım içinde de gereken desteği görüyor. Ciddi rakiplerle karşılaştığımızda milli takımın durumunu göreceğiz" dedi.

2
"AFRİKA'DA AKADEMİ VE ALTYAPI KURUYORUZ"

Muhsin Ertuğral, Güney Afrika'da yeni bir projeye başlıyor. Şu anda onun için Güney Afrika'da bulunan Ertuğral, "Türkiye benim kendi ülkem. Şenol Güneş ile birlikte çalışmak da güzeldi. Afrika'dan bana teklifler var. Ama macera aramıyorum. Öyle diyeyim. Türkiye'ye gelmem için bir proje olması gerektiğini düşünüyorum. Altyapıya çok önem veriyorum. Şu anda bir proje için buradayım. Cape Town ile ilgili bir akademi ve altyapı kurmak üzereyiz. Birkaç çeşitli ülkeyle bağlantılı bir akademi kuracağız. Arap ülkelerinden teklifler alıyorum. Ama dediğim gibi macera aramıyorum" açıklamasını yaptı.

1
"ŞENOL GÜNEŞ, YURT DIŞINDA İLGİ GÖRÜYOR"

Şenol Güneş ile yakın ilişkileri bulunan Ertuğral, "Şenol Güneş çok değerli bir isimdir. Kafasında bir takım istekleri var. Futboldan kopmuş değil. Şenol Güneş yurt dışında görülen bir hoca" diyerek sözlerini tamamladı.