Sporx Extra Arama Logo

Spor yazarlarından 3. hafta değerlendirmesi!
11
DÖRT BÜYÜK İÇİN NE DEDİLER?
Süper Lig'de 3. haftanın ardından Sabah Gazetesi'nin spor yazarları Ali Gültiken, Gürcan Bilgiç, Levent Tüzemen ve İskender Günen, dört büyükleri değerlendirdi. İşte spor yazarlarının Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor için yaptığı yorumlar...
10
BEŞİKTAŞ 'İNTİKAM' KOVALIYOR

SORU: Ligde 3 hafta geride kaldı. Derbide kazanan olmadı, Beşiktaş fark yedi, Trabzonspor kendine geldi. Bu hafta için yorumunuz nedir?

GÜRCAN BİLGİÇ: Beşiktaş "intikam" kovalıyor. Kadro dışı bırakmakla oyuncuları daha iyi hale getiremezsiniz. Sergen Yalçın çok çalışmak zorunda. Beşiktaş taraftarı bir anda takımın da yönetimin de Sergen hocanın da karşısına geçti. "Hayal kırıklığı" tamam da bu kulüp buhrandan çıkmak için kampanya yaptı, kaçı katıldı-katkı sağladı? Para yoksa, iyi oyuncu yok. Kaliten yoksa, istikrar da olmaz.

9
PSİKOLOJİLERİNE ZARAR VERİYOR
LEVENT TÜZEMEN: Beşiktaş'ta sular durulmuyor. Yönetimin sürekli indirim istemesi, yüksek ücretli oyuncuların psikolojisine zarar veriyor. Vida bu baskıdan olumsuz etkilenmiş olacak ki kendisine yakışmayacak bir oyun tarzıyla resmen Beşiktaş'ı Konya'da mağlup ettirdi. Bir futbolcu profesyoneldir. Sorunlarını sahada değil masada çözmelidir. Vida'nın hareketini amatör bir futbolcu bile yapmaz. Bu kadar kolay kart görülmez. Vida, Beşiktaş'ın savunmadaki vidasıydı. Kötü oyunu ve sorumsuzluğuyla o vidayı söküp attı.
8
BEŞİKTAŞ İÇİN ÜZÜCÜ OLAN...
ALİ GÜLTİKEN: Beşiktaş'ın durumu takımın içinde oluşan atmosferle alakalı gibi duruyor. Oyunun bu kadar erken kopması, oyuncuların reaksiyon verememesi, çok daha üzücü olan bu durumun saha içinde kabullenilmiş görüntüsü normal değil... Tabii durumu sonuç üzerinden okumak ayrı, Beşiktaş'ın genel durumu üzerinden okumak farklı bir şey. Değişim sancısı, istenen transferlerin yapılamaması ve sahadaki görüntüye baktığımızda aldığımız mesajdaki gibi gönderilmek istenen oyuncularla ilgili konuların neticelendirilememesi bu sonucu meydana getirdi.
7
BU DURUM İÇLER ACISI
İSKENDER GÜNEN: İki kez Şampiyonlar Ligi'ne giden bir takım için bugün gelinen nokta gerçekten içler acısı. Oyuncuların konsantrasyon eksikliği bu sonucu yaratan en büyük neden. Özellikle savunmada yapılan bireysel hatalar sonucu belirleyen en büyük etken. Kornerden gelen birinci gol, ardından Vida gibi takımın çok şey beklediği savunma oyuncusunun amatör çerçevede yaptığı büyük hatalar farklı skorun ortaya çıkmasına neden oldu.
6
F.BAHÇE DERBİDE GÜVENOYU ALDI
GÜRCAN BİLGİÇ: Derbilerin klasiği artık yenilmemek oldu. İki taraf da tedbirler ile oynuyor. Korku dağları sardı maçları bunlar. Fatih hoca "defans oynamadım" diyor ama 70'de iki ön liberoya dönüverdi. Yaptığı doğru bir hamleyi neden eleştiri gibi algılıyor, onu da anlamadım. Sonuçta Fenerbahçe'nin ve Erol Bulut'un önü açıldı. Yeni Fenerbahçe güvenoyunu aldı. Ceza alanına top getirmede 19'a 6 Fenerbahçe önde. Galatasaray defans yapmak zorunda kaldı. Maç trafiği, bu 'çekingenliğin' nedeni olmamalı. Hajduk on biri bambaşkaydı çünkü. Terim bu 90 dakikayı 'alınacak dersler' arasına koymalı.
5
KAYBETSE KRİZ YAŞAYABİLİRDİ
LEVENT TÜZEMEN: F.Bahçe derbiyi kaybetse ufak krizler yaşayabilirdi. Dikkatli ve akıllı oynadılar. F.Bahçe'nin 3 şeye ihtiyacı var; 1-Kadro istikrarı, 2-Birbiriyle oynama alışkanlığı, 3-Rekabet. Erol Bulut için önündeki en büyük sorun, geniş kadrodaki tüm oyuncular ilk 11'de oynayabilecek olmalıdır. Eğer oyuncular arasında Erol hoca formayı adaletli dağıtamaz, rekabeti körükleyemezse geniş kadro yönetilme konusunda sorun yaratabilir.
4
BELHANDA'NIN SORUMSUZLUĞU HORTLADI
LEVENT TÜZEMEN: G.Saray derbiyi kazanacak pozisyonları buldu ama son vuruşlarda beceriksizdi. Terim'i kazanamadı diye eleştirmek kasıtlı bir davranış olur. G.Saray, 15 günde 5. maçına çıktı. Bazı maçlar öncesi 2 gün dinlenebildi, diğerlerinde de 3 gün dinlendi. Bu 5 maçın ikisini deplasmanda oynadı. Şu anda G.Saray gibi 3 günde 1 maç oynayan başka bir takım yok. Ayrıca Başakşehir ve F.Bahçe gibi gövdeli iki maça 2'şer gün dinlenerek çıktı. Futbolcularda zihinsel ve fiziksel yorgunluklar yaşanması doğaldır. Çünkü Başakşehir ve F.Bahçe maçları hedef maçlardır. Kaldı ki G.Saray'ın F.Bahçe'ye bir tane pozisyon vermediğini görüyoruz. Maçı tersten okuyup 'G.Saray kötü oynadı, F.Bahçe rakibinden daha iyi oynadı' demek hayalcilik olur. F.Bahçe'nin oyunu G.Saray'ı oynatmamak üzerine kuruluydu. G.Saray, şu anda Türkiye'nin en istikrarlı kadrosuna sahip takım. Oyuncuların birbirleriyle oynama alışkanlığı konusunda sorunu yok. Rangers ve Kasımpaşa maçından sonra lige verilecek ara G.Saray için güçlenme adına bir fırsat olacaktır. Derbide Belhanda'nın sorumsuzluğunun hortlaması, dinlenmiş Arda'nın etkisiz oyunu hayal kırıklığı yarattı.
3
BU ORTAMDA BAŞARI İMKANSIZ
GÜRCAN BİLGİÇ: Bir galibiyet ile Trabzon'da "çatlak sesler" kesildi. Bir dahaki puan kaybına kadar... Böyle sabırsız ve sert ortamdan başarı çıkarmak mümkün değil. Ahmet Ağaoğlu kulübün başına geçme nedenini tekrar gündeme getirmeli. Yetiştiren kulüp olacaklarını hatırlatmalı taraftarlarına. Yoksa "o gitsin, hepsi gitsin" rüzgârına tekrar kapılırlar ki, tüm yapılanlar boşa çıkar.
2
GERÇEK TRABZONSPOR'U...
LEVENT TÜZEMEN: Transfer sezonu kapandıktan sonra gerçek Trabzonspor'u izleme şansımız olabilir. Çünkü Karadeniz fırtınasının henüz istikrarlı bir 11'i yok.
1
NEWTON SİSTEMİ DEĞİŞTİRMELİ
İSKENDER GÜNEN: Trabzonspor'un aldığı 3 puan, moral-motivasyon ve öz güven kazanma açısından önemliydi. Newton yeni bir sistemi takıma monte etmeye çalışıyor. Orta sahada oynayan 3 oyuncu da aynı özellikte. Yani klasik 8 numara. Top Trabzonspor'dayken önde iki, kenarda Nwakaeme ve A.Ömür içeri girerek pozisyon almaya çalışmakta ve iki kenar bek Nwakaeme ve A.Ömür'ün bıraktığı boşluklardan hücum girişimlerinde bulunmakta. Böylesi bir sistemi pozitif olarak yapabilmek için daha üst seviyede oyunculara gereksinim olduğu gerçeği var. Çünkü Malatyaspor gibi şu an henüz istenilen düzeyde bir takım görüntüsü içinde olmayan ekibe karşı özellikle maçın ikinci yarısında sorunlar ortaya çıktı. Eksikleri görüp daha farklı bir sistem içinde olmak gerektiği düşüncesindeyim.