Sporx Extra Arama Logo

Spor yazarlarından 2. hafta değerlendirmesi!
12
DÖRT BÜYÜKLERİ YORUMLADILAR
Süper Lig'de ikinci haftanın ardından Sabah Gazetesi'nin spor yazarları Gürcan Bilgiç, Levent Tüzemen ve Ali Gültiken; Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor'u değerlendirdiler. İşte spor yazarlarının yorumları...
11
F.BAHÇE, BEŞİKTAŞ, G.SARAY...

SORU: Beşiktaş takıldı, G.Saray kazandı. Herkes Taylan'ı övüyor. F.Bahçe, Hatay'ı geçemedi. Trabzonspor ise hakem hataları yaşadı. Bir değerlendirme yapar mısınız?

GÜRCAN BİLGİÇ: Fenerbahçe ve Beşiktaş kadrolarını kuramadılar, uyum dönemi geçirecekler. Trabzonspor hakemlerden şikâyet etmekte haklı olsa da, takımdaki 'kalite' eksiğini henüz gideremedi, yıldız oyuncularına da form tutturamadı. Buna dikkat çekmemiz gerekiyor. Kadrosunu koruyup, sistemini de geliştirmeyi başardığı için Galatasaray lige iki galibiyetle hem iyi başladı hem de güven veren bir oyunun sahibi oldu.

10
"RAKİBE GÖRE TAVIR"
GÜRCAN BİLGİÇ: Galatasaray rakibe göre tavır almaya başladı. Sistemlerine "önlem" kelimesi de girdi. Taylan Antalyalı, Belhanda ve kaleci Fatih Öztürk'ü konuşuyoruz ama defansif başarılarıyla. Fatih hocadan bu noktada ayrılıyorum; "Galatasaray gibi oynadık" diyor ama değil. "Kazanmak için oynadık" daha doğrusu olabilir.
9
F.BAHÇE'DEKİ SIKINTI...
LEVENT TÜZEMEN: Çok oyuncu almak çoğu zaman baş ağrıtır. F.Bahçe bunun sıkıntılarını yaşıyor. Erol hoca kadro konusunda özgür hareket edemiyor. Kulübede transfer edilen oyuncuların fazlalığı Erol Bulut üzerinde çok ciddi baskı oluşturuyor. F.Bahçe'nin henüz ideal kadrosunu yakalayamaması, sahada istikrarsız ve uyumsuz bir takım görüntüsü veriyor.
8
BEŞİKTAŞ'IN GOLCÜ EKSİKLİĞİ
LEVENT TÜZEMEN: Beşiktaş, şu anda iyi bir golcünün eksikliğini yaşıyor. Antalyaspor puan aldı ama oyunda üstün olan taraf kesinlikle Beşiktaş'tı. Beşiktaş'ın bir golcüsü olsaydı Larin'in kaçırdığı golleri kesinlikle atardı. Larin iyi niyetli bir oyuncu ama gol vuruşu konusunda çok eksikleri var.
7
TERİM'İN SİSTEMİ PARILDIYOR
LEVENT TÜZEMEN: Galatasaray, sadece kazanmıyor iyi futbolunu geliştiriyor ve Terim'in yeni sistemi parıldıyor. Kulübede oturan oyuncular da katkı sağlamak adına ışık saçıyor. Özellikle Taylan göz kamaştırıyor. Taylan'ı sadece G.Saray kazanmadı, Şenol hoca da Milli Takım'a çağıracaktır.
6
TRABZONSPOR MAÇINDA VAR...
LEVENT TÜZEMEN: Trabzonspor'un oyun yapısı, saha içi uyumu geçen seneki performansından uzakta. Ancak Denizli'de hakemin verdiği iki yanlış kararla 1 puana razı oldular. Özellikle oyunun bitimine doğru Serkan Asan'a yapılan penaltı MHK'nin kurslarında gösterilecek özellikteydi. Maalesef VAR yine devreye girmedi.
5
BEŞİKTAŞ'TA SIKINTI..
ALİ GÜLTİKEN: Beşiktaş'ın özellikle ofans bölgesini henüz tamamlayamamış olması maçlarda vitesi yükseltmesine engel oluyor. Aslında mücadele, sistem ve taktik olarak oyun anlayışı iyi. Ama skor bulmakta zorlanınca işler sıkıntıya giriyor.
4
EN HAZIRI GALATASARAY
ALİ GÜLTİKEN: G.Saray iştah olarak en hazır takım olarak görünüyor. Yaratıcı ve bireysel yetenekleri fazla çok oyuncusu var. Bu da şimdilik diğerlerine göre fark yaratıyor. Taylan'ın başarısı önemli. Bu tür oyuncuların gelişimi Milli Takım açısından da yüzleri güldürüyor.
3
FENERBAHÇE FORVETTE..
ALİ GÜLTİKEN: F.Bahçe, kervanı yolda düzmeye çalışıyor. Takım düzeni yerinde gibi görünse de özellikle forvet bölgesinde henüz istenen seviyeye gelemediler. Trabzonspor geçen seneki görüntüsüne göre oyun olarak da yıldız oyuncu eksikliği olarak da coşku olarak da geçen senenin çok gerisinde.
2
PENALTILARI VERMEDİLER

SORU: Merkez Hakem Kurulu'nun performansını şu iki haftada nasıl buldunuz? Özellikle Beşiktaş ve Trabzonspor, verilmeyen penaltılar nedeniyle isyan etti. Siz ne diyorsunuz?

LEVENT TÜZEMEN: Maalesef yeni Merkez Hakem Kurulu, geçtiğimiz sene deşifre olan hakemlere tekrar görev verince bir güvensizlik ortamı oluşmaya başladı. İki haftada VAR'a rağmen hakemler sonuca etki edecek çok ciddi yanlış kararlar verdi. Trabzonspor'un iki, Beşiktaş'ın bir penaltısı verilmedi, yanlış ofsayt bayrakları kaldırıldı. Seyircisiz başlayan sezona maalesef birçok hakem formsuz girdi.

1
TÜRKİYE PROTOKOLÜ VAR
GÜRCAN BİLGİÇ: Hakem duruşlarındaki güven dikkatimi çekti. Serdar Tatlı, "Gördüğünüzü çalın, ben sizi koruyacağım" demiş muhtemelen ve hepsi yanlış karar verseler de 'acaba' demiyorlar. VAR artık gri pozisyonlarda da devreye giriyor. Yani; artık Türkiye protokolü var.