Sporx Extra Arama Logo

Spor yazarları Alanyaspor - Trabzonspor maçını değerlendirdi
9
YAZARLAR YORUMLADI
Spor yazarları, Süper Lig'in 8. haftasında oynanan Alanyaspor - Trabzonspor karşılaşmasını köşelerinde değerlendirdi.
8
"NEWTON'DAN ÇOK DAHA İYİ"
ZEKİ UZUNDURUKAN/FOTOMAÇ: 1982'den beri Trabzonspor kulübünün içinde bulunan Futbolcu İzleme Komitesi Direktörü İhsan Derelioğlu, takıma yaptığı dokunuşlarla Newton'dan çok daha iyi bir teknik adam olduğunu dünkü maçta gösterdi. Newton, Trabzonspor'un adeta canına okuyarak gitti. Fenerbahçe ile birlikte ligin en iyi futbolcunu oynayan Alanyaspor'a karşı Trabzonspor, 4 net pozisyon buldu. Ve rakibine maç boyunca net fırsat vermedi.
7
"HER MAÇ GERİYE GİDİYOR"
ZEKİ UZUNDURUKAN/FOTOMAÇ: Abdülkadir Ömür, her maç daha da geriye gidiyor. Teknik heyetin Abdülkadir'i terapi edip, eski formuna kavuşturması şart. Dün sakatlanana kadar sahada kaldığı süre içinde takıma katkı veremedi, sakatlandığı pozisyon ise Abdülkadir Ömür'ün ne kadar güçsüz olduğunun bir göstergesi. Oysa Yusuf Yazıcı'yı örnek alsa, şu anda Milli Takım'ımızın da değişmez oyuncusu olurdu. Abdülkadir'de Allah vergisi bir yetenek var ama nerede o eski Abdülkadir...
6
"BÜYÜK ÖLÇÜDE BAŞARILI"
ÖMER FARUK ÜNAL/TÜRKİYE: Şuradan başlayalım; dünkü Trabzonspor’un futbol aklı yani İhsan Derelioğlu’nun kurgusu, Newton’un futbol aklından katbekat üstündü. Kolay değil; üst üste üç maç kaybetmişsin. Rakip ise  leblebi gibi gol atan ve ele avuca sığmayan bir takım, üstelik deplasmandasın! İhsan Hoca, “Parmak, Pereira, Flavio” gibi direnci yüksek bir üçlü düşünmüştü. Bu da büyük ölçüde başarılı oldu. Alanya’nın hücum hattı istediği toplarla buluşamadı. Efecan, Davidson hele de Bakasetas rakip ceza sahasına pek giremediler. Alanya ilk yarıda etkili görünüyordu ama pozisyonları bulan Trabzonspor oldu! Djaniny ne kadar sıradan bir oyuncu olsa da kaleci Marafona hep zamanında çıktı, vuruş açılarını hep zamanında kapattı?
5
"CESARETİ SORGULANIR"
ÖMER FARUK ÜNAL/TÜRKİYE: Djaniny ile Afobe arasındaki kalite farkı dün belli oldu. Trabzon her zaman Afobe ile başlamalı. Afobe, Alanya savunmasına ciddi hatalar yaptırdı. Her ne kadar Caulker golü kendi kalesine atmış olsa da Afobe’nin payı çok büyüktü. Tartışmasız dün sahanın en kötü futbolcusu Ekuban’dı. Hiç ama hiç yoktu. Sadece bedeni değil kafası da maçta değildi. Ömür’deki düşüş devam ediyor. Serkan’ın enerjisi keşke Ömür’de, Ekuban’da da olsa... Anlaştığınız teknik adam; “Şu Alanya maçı geçsin, ben öyle başlayayım, kötü bir start olmasın” dediyse, o teknik adamın “cesareti ve kendine olan güveni” her zaman sorgulanır! Arkadaş galiba takımı “tam dipten” almak istedi!
4
"1 PUAN KÜÇÜMSENMEMELİ"
İSKENDER GÜNEN/SABAH: Trabzonspor zorlu süreçten geçen bir takım. Alınan başarısız sonuçlar ve de kaybedilen puanlar göz önüne alındığında gelinen nokta büyük bir hayal kırıklığı. Bu yüzden Alanyaspor gibi ligin zirvesinde olan bir takımdan alınan 1 puan hiç de küçümsenmemeli. Newton'un ayrılmasından sonra bu maç için görev alan İhsan Derelioğlu'nun oyun anlayışı ve de oyuncu tercihleri son derece doğru. Yalnız önde Djaniny'nin yerinde Afobe ile başlaması daha doğru olurdu.
3
"EN BÜYÜK PAY UĞURCAN'IN"
İSKENDER GÜNEN/SABAH: Atılan beraberlik golünde asisti yapan Serkan ama daha önce kaleci Uğurcan'ın attığı uzun toptan kaynaklandığını hatırlatmak isterim. En büyük pay Uğurcan'ın. Her türlü olumsuz koşulara rağmen bu maçta ortaya konan oyun ve mücadele yarınlar için umut vadediyor. Bu maç gösterdi ki, futbolcunun yeteneklerine göre bir oyun anlayışını sahaya yansıttığınızda olumlu görüntüler ortaya çıkıyor. Bu arada ilerlemiş yaşına rağmen ilk kez orta alanda görev alan Pereira'nın mücadelesine saygı duymak gerekiyor. Gerçek bir profesyonel.
2
"TOPARLANMIŞ GÖZÜKTÜ"
AHMET ÇAKAR/SABAH: Sorunlu günler geçiren Trabzonspor, toparlanmış gözüktü ve bence galibiyeti kaçıran taraf oldu. Özellikle ilk yarıda karşı karşıya kaldıkları iki pozisyondan birini gol yapsalar, Alanyaspor gibi çok zor deplasmandan pekala galibiyetle dönebilirlerdi. İkinci yarıda duran toptan, yerleşim hatasından ucuz bir gol yediler. Ondan sonra yılmadılar, Serkan sağdan getirdi, Alanyaspor kalecisi Marafona elinden kaçırdı ve Trabzonspor golü buldu. Aslında Alanyaspor önceki haftalara nazaran daha vasattı. Baktığımız vakit çok fazla pozisyonlarda yok ama yukarıda da belirttiğimiz gibi Trabzonspor belki de puanları ilk yarıda kaybetti.
1
"DAHA İYİYE GİDECEK"
AHMET ÇAKAR/SABAH:  Abdulkadir Parmak'ın dönüşü Trabzonspor için çok önemli. Dün bordo-mavili takım, Alanyaspor'un etkili ve coşkulu oyununu bozmuşsa da bunun baş aktörü Trabzonspor'un orta sahasının dinamizmidir. Sonuçta iki takım için de birer puan kötü değil. Ama Trabzonspor'un futbolunun toparladığını ve daha iyiye gideceğini öngörüyorum. Mücadelenin hakemi Ali Palabıyık çok formda. Dün de çok iyi bir maç yönetti.