Sporx Extra Arama Logo

Shane Larkin'den sezon öncesi flaş açıklamalar
20
SHANE LARKIN'DEN FLAŞ AÇIKLAMALAR
Anadolu Efes'in yıldız oyuncusu Shane Larkin, on-line basın toplantısında soruları yanıtladı. İşte Shane Larkin'in açıklamaları...
19
"ANADOLU EFES BİR AİLE ORTAMI"
Bizim takımımızda kıskançlık yok, egolar yok. Arkadaşlarınızla böylesi bir ortam yarattığınız zaman kendinizi tam anlamıyla ifade ediyorsunuz. Basketbol oynamaktan keyif alıyorsunuz. Kimin sayı attığı, bireysel katkıları, istatistik kağıdının bir anlamı yok. Takım başarısını hedefleyerek oynuyorsunuz. Arkadaşlarınızla basketbol oynayınca, aile ortamında gerçek basketbol keyfini alıyorsunuz.
18
"DAHA EN İYİ LARKIN'İ GÖRMEDİNİZ"
Son 2 senedir bazı ağırlarım vardı. Bu ağrılara rağmen oynuyordum. Pandemi sürecini tedavimle geçirdim. Tam formda, %100 olarak takıma dönebileyim diye. O ağrıları çekerek oynamıştım ama sağolsun ki kulübüm, minnettarım bu konuda, sıfır ağrıyla, sakatlıkla sahaya çıkma fırsatını bana vermiş oldular. Bu fırsattan istifade bu süreci tedavi için kullandım. Kulübüme teşekkür ediyorum. Tam anlamıyla sağlıklı olacağım için daha da iyi bir performans sergileyeceğim. Aynı sistem, aynı takım arkadaşları olacağını düşünecek olursak daha en iyi Shane Larkin'i görmediniz. Göstermeyi büyük bir sabırsızlıkla bekliyorum.
17
"BEN 15 YILDIR BÖYLE YAŞIYORDUM"
Böylesi bir duruma hazırlıklıydım. Böylesi bir duruma hazır olmadığımı söyleyemem. Benim hayatımda bu knuyla ilgili olarak hiçbir şey değişmedi. Sanki böyle bir ortam varmış gibi 15 yıldır yaşayan biriyim. Her zaman ellerimi yıkayan, dezenfektan kullanan biriyim. Bu durum çok ironik. Şimdi bu virüse kapılmamak için tüm insanlar ellerini yıkıyor, dezenfektan kullanıyor. Benim açımdan hiçbir değişiklik olmadı. Çünkü, ben 15 senedir böyle yaşıyorum.
16
"EN ZORLU BİREYSEL RAKİP MIKE JAMES"
Bu yapılan değerlendirmeler, anketler güzel bir duygu uyandırıyor. Rakiplerinizin size saygı göstermesi çok güzel. Bu da bende rakiplerime saygı duygusu uyandırıyor. Bireysellikten öte duruma takım olarak bakıyorum. Antrenörlerim, takım arkadaşlarım olmadan ben hiçbir şeyim ve bir şey ifade etmem. Bireysel olarak en zor eşleşme Mike James. Takım olarak gördüğüm için meseleyi, CSKA Moskova, Real Madrid, Barcelona gibi hep bu seviyelerde oynayan takımlar en zorlu rakipler. Onlara baktığınız zaman en üst seviyelerdeki takımlar. Bu yaz yaptıkları transferler ile de güçlenen takımlar. Zorlu takımları ifade etmek adına bu takımları söyleyebilirim.
15
"ŞAMPİYONLUK İÇİN AÇIM"
Ben her zaman çok aç bir oyuncu oldum. Her zaman daha iyisini isteyen, mükemmel olmayı isteyen bir oyuncu oldum. Will Clyburn ve Bryant Dunston da sakatlık yaşadılar geçen sezon, onlar da en az benim kadar oynamaya açtır. Ruh halime bakacak olursak; geçen sezona bakınca biraz kızgınım. Kendimi adadım. Ne gerekiyorsa yapmaya hazırım. Final Four'a yeniden dönmek, şampiyonluk yaşamak için çok açım.
14
"TAMAMEN KAZANMA HEDEFİMDEYİM"
Aslında baktığınızda amaç bu, şampiyonluk. Odaklandığımız, başarmak istediğimiz şey bu. NBA, NBA'dir. Orada oynamak hedefim. Yaz döneminde bazı teklifler geldi ama olumlu neticelenmedi. Bu nedenle Anadolu Efes'te devam ediyorum. Burada elde edeceğimiz başarılara, şampiyonluklara odaklanmış durumdayım. Tamamen kazanma hedefimdeyim. 27 yaşımdayım. Önümde uzun bir süre var. NBA yine olacaktır. Şu andaki bütün amacımız, hem kulübü, hem ülkeyi, hem de taraftarları gururlandıracak başarıları elde etmektir.
13
"BU SENE DAHA FAZLASINI GÖRECEKSİNİZ"
Son dönemin, gelmiş geçmiş en iyi performansını sergiledim mi söyleyecek kişi ben değilim. Herkesin söylediği, gözlemlerine dayanarak söylediği, istatistiklerin ortaya koyduğu bir şey var. En iyi performans olsaydı ama bunu ancak ve ancak şampiyonlukla taçlandırabilseydik, gösterebileceğim bir ödülüm olsaydı pandemi nedeniyle sezonu neticelendiremediğimiz için olmadı. Çok üzüldük. Günün sonunda, kişisel olarak her geçen gün üzerine koyarak daha iyi olmaya devam ediyorum. Sezon boyunca hem skorer tarafımı, hem de yaratıcılığımı sergileme fırsatı gösterdim ama çabukluk, hızlılık, atletiklik noktasında tam anlamıyla performansımı ve yüzde 100'ü sergilediğimi düşünmüyorum. Daha önceki performansım, yüzde 85 gibiydi. Yeni tedaviyle birlikte yüzde 100'e çıkacağıma inanıyorum. İşte o zaman nasıl bir Larkin olacak, nasıl bir performansım olacak beni bile heyecanlandırıyor. Son 2 sezondur, yüzde 100'ümü ortaya koyamadım. Dolayısıyla, bu sene geçtiğimiz sene gördüklerinizi unutun. Çok daha fazlasını göreceksiniz.
12
"TABİİ EN ÖNEMLİSİ HAYATLARDI"
Zorlu bir süreç yaşandı. Virüs nedeniyle çok kişi etkilendi bu durumdan. İptal kararı, BSL ve EuroLeague açısından zor bir karardı. Sezonun bir şekilde bitmesini çok istiyorduk. En önemli favoriydik iki kulvarda da. Çok büyük bir tatsızlık ve hayal kırıklığı oldu. Bir taraftan da bu durumdala barışmak zorundaydık. Söz konusu olan hayatlardı. Tabii ki bu çok daha önemli bir durum. Sezon bir şekilde devam etseydi, bir oyuncuya ya da ailesine bir şey olsaydı bu çok daha üzücü olurdu. Bu konuda, bence doğru kararlar alındı. Aynı takımız, aynı oyuncular, aynı koçlar, hepimiz buradayız. Neden olmasın yine bu sezon. EuroLeague'de önemli takımlar var ama bizim gibi aile ortamını sağlayan Real Madrid dışında takım yok. Hep birlikte olursak, aile birlikteliğini yaşatırsak ben yine en önemli favorilerden bir tanesi olduğumuzu söylemek isterim.
11
"ERGİN ATAMAN NBA KALİTESİNDE BİR KOÇ"
Ergin Ataman'ın NBA stili bir koçluk yaptığını söyleyebiliriz. Avrupa'daki koçlar, belli setlerle ve belli kalıplar içinde oynuyor. Ergin Ataman'ın NBA'vari tarzı sayesinde NBA takımları gibi hızlı oynuyoruz. Dolayısıyla, Anadolu Efes bir NBA takımı gibi oynuyor. Ben olayım, Vasilije, Rodrigue, Krunoslav olsun NBA kalitesinde oyuncular var kadromuzda. Belki ilk maçlarda sıkıntı yaşadık ama Ergin Hoca'nın benden ne istediğini, sahada nasıl bir şey beklediğine dair birbirimizi anlama konusunda sıkıntılar yaşadık. O sıkıntıları atlattıktan sonra başarı gelmeye başladı. Oyuncularını özgür bırakan bir başantrenörlük var. Oyuncular birlikte nefes alıp, veriyor. Oyuncularıyla birlikte yaşıyor ve ölüyor. Ergin Ataman olmasaydı, iki sezondur yakaladığımız başarıyı yakalayamazdık. Ergin Ataman, NBA'de koçluk yapabilecek düzeyde birisi. Tabii ki hayatın neler getireceği belli olmuyor. Belki de önümüzdeki dönemde NBA'de koçluk yapabilir.
10
"ANADOLU EFES TARAFTARINI SEVİYORUM"
Son iki yıldır elde ettiğimiz başarılarla birlikte taraftar sayımızda artış olduğunu görüyoruz. Onlar bize müthiş bir destek ve enerji veriyorlar. Bizi bir takımın Sinan Erdem'de yenmesi kolay değil. 49 sayı attığım maç sonrası, taraftarlar, takım arkadaşlarım olmadan rekor kıramayacağımı söyledim. Onlar olmadan bu başarılar mümkün değil. Maalesef bu sezon seyircisiz başlayacağız ama bir an önce salonda olmalarını sabırsızlıkla bekliyorum. Gülen yüzlerini, pozitif enerjilerini görmeyi bir an önce bekliyorum. Her bir Anadolu Efes taraftarını gerçekten seviyorum ve onları özlüyorum.
9
'BLACK LIVES MATTER'
Amerika'da yaşananlar çok üzücü. Bu neredeyse her gün yaşanan bir durum. Bu işin içerisinden nasıl çıkarız, nasıl çözeriz bilmiyorum. Hep birlikte kafa kafaya vermeli, bu durumu çözmeyi düşünmeliyiz. Toplu reaksiyonlardan öte, herkes bireysel olarak ne yapabileceğini düşünmeli. Günün sonunda bu yaklaşımda olursak bu durum geride bırakılabilir.
8
"GERİ DÖNÜŞLE İLGİLİ TARİH VEREMİYORUM"
Geri dönüşümle ilgili kesin bir tarih veremiyorum. Geç olsun, güç olmasın. Önemli olan kendimi nasıl hissedeceğim. Yüzde 100 olarak sahaya çıkmam önemli.
7
"1 NUMARALI KAYGI, İNSAN SAĞLIĞI"
Taraftarların salonda olması, destek vermesi çok güzel. Size ev sahibi avantajını da veriyor. Bir yandan da koronavirüs mücadelesi var. Bu da son derece önemli. Daha akıllıca davranmak gerekiyor. Taraftar aldınız, Sinan Erdem'de 16 bin kişi var ve 1 kişi de virüs var. Yaydığını düşünün. Vaka sayıları artabilir. Burada eğer risk varsa, çok dikkatli olmak gerekiyor. Eğer, bir şekilde seyircili oynanacaksa en güvenli şekilde, riske girmeden yapmak gerekiyor. Çünkü, bizim 1 numaralı kaygımız herkesin sağlığı. Salonda olan herkesin sağlığı düşünülmeli. Hepimiz basketbol oynamayı ve izlemeyi özledik. Bu zaten benim elimde olan bir durum da değil. Nasıl kararlar verilecek, süreç nasıl en sağlıklı şekilde yürütülecek takip ediyor olacağız.
6
NBA VE EUROLEAGUE İÇİN İKİŞER NEDEN...

NBA izlemek için iki neden sayacak olursam; en yetenekli oyuncular NBA'de. Görüp görebileceğiniz en atletik oyuncular NBA'de oynuyor.

EuroLeague izlemek için iki neden sayacak olursam; çok iyi antrene edilen oyuncular izleyeceksiniz. Enerjinin, tutkunun, adanmışlığın her topta olduğu bir lig.

5
SAVUNMA? NBA'DE KURALLAR FARKLI...
Avrupa'da takım savunmaları daha iyi ama NBA'de kurallar farklı. NBA'de oyuncuların atletizmi ve yetenekleri nedeniyle savunmadan daha fazla konuşulmaz.
4
"BU ÜLKE İÇİN BAŞARILI OLMAK İSTİYORUM"
"Türkiye formasını giymeyi uzun süredir bekliyorum. Bu ülke için başarılı olmak istiyorum."
3
"TRİBÜNLER DAHA GÜZEL OLACAK"
"Hiçbir şey gerçek taraftarın bize verdiği büyük enerjinin yerini tutamaz ama bu da çok güzel. İlginç bir atmosfer olacak. Tribünler daha farklı ve güzel olacak."