Sporx Extra Arama Logo

Sağlık Bakanı Koca, doluluk oranlarını paylaştı
12
FAHRETTİN KOCA'DAN AÇIKLAMALAR
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs salgınıyla mücadelede son durumu anlattı ve değerlendirmelerde bulundu.
11
ASIL UYARICI HASTA SAYISI
Hastanelerde tedavi gören hasta sayımız endişe verici şekilde yükseldi. Şikayeti olmayan fakat test sonucu pozitif sonucu çıkan kişi sayısındaki artış aynı derecede olmasa da önemlidir. Asıl uyarıcı olan hasta sayısıdır. Bu sayıyı azaltmak salgına karşı başarı sağlamak, taşıyıcı kaynaklı yayılımı hızla önlemeye bağlıdır.
10
YENİ İMKANLAR SAĞLADIK
Burada sabah saatlerinde başlayan çalışma programımızda Samsun, Amasya, Çorum, Ordu, Sinop ve Tokat için detaylı değerlendirmeler, planlamalar yaptık. Salgına karşı aldığımız sonuçlarla Samsun ve çevre illerde yapacağımız sağlık yatırımları, hastanelerimize sağladığımız yeni imkanları birazdan anlatacağım.
9
SONBAHARDA DİKKAT
Geldiğimiz nokta dünyadaki durum örneği olmadığı sağlık ordumuz konusunda önemli hatırlatmalar, açıklamalar yapmak istiyorum. Sağlık alevlendiği zaman tüm dünyada birden alevleniyor. Kovid 19 sayısı tüm dünyada hayatını kaybeden insan sayısı 1 milyona, virüsün bulaştığı insan sayısı 33 milyona yaklaşmıştır. DSÖ ülkeleri daha etkin mücadeleye davet etmektedir. Sonbahar günlerinin birbirini ölümler dalgası halinde izleme ihtimaline işaret edilmektedir.
8
KARŞIMIZDA ARTIK 2 VİRÜS VAR
Koronavirüse karşı aldığımız tedbirleri ihmalsiz uygularsak, virüsün yol açtığı gripten de korunmuş oluruz. İki virüsle aynı anda mücadele etmek zorunda kalmayız. Sebebi grip olan bazı şikayetlerle siz Kovid19 olduğunu düşünebilirsiniz. Grip halsizlik, baş ağrısı, kuru öksürüklerle ortaya çıkan mevsimsel hastalıktır. Aynı şikayetler Kovid19'da da ortaya çıkmaktadır. Asıl düşmanımız olan salgınla mücadele olan zaman azalacak. Karşımızda artık iki virüs var, elimizde ikisini de yenecek üç tedbir bulunuyor; temizlik, maske, mesafe...
7
BULAŞICI HASTALIKLARI HAFİFE ALMAYIN
Bir nefeslik sıhhatin ne anlama geldiğini entübe edilen hastalarımızla müşahade ettik. Sizden ricada bulunuyorum, bulaşıcı hiçbir hastalığı hafife almayın. Virüs belki size güç yetiremeyebilir sizden bulaştığı kişinin hayatını ise altüst eder, onu bir tek nefese muhtaç bırakır. 1 milyon 100 bini aşkın sağlık çalışanımız bulunuyor. Bu gücü ayakta tutmak salgınla mücadelenin altın kurallarından biridir, omuzlarındaki yükü azaltın.
6
TOPLUMUN DIŞLAMASI HAPİS KADAR ÖNEMLİ
Şiddet maruz kalana fiziken zarar verir ama failini ruhen küçültür. İnancıma göre bu toplum sağlık çalışanına şiddet gösterini dışlar. Toplumun dışlaması ise hapis kadar ciddi cezadır. Aşı ile ilgili haberler dünyanın eline tutuşturulmuş bir şey değildir. Tünelin ucunun göründüğünü bilerek sıkı tedbirle salgın kararlılığından çıkalım. Bizleri layıkıyla görevimizi yerine getirmeye çalıştığını bilin. Günlük test sayımız 110 binin üzerinde. Filyasyon ekiplerimiz 783 bin 500 kilometre karede virüsün izini sürüyor. Yeni takviyelerle 11 bin 897 kişiye ulaştı. Tedavinin isabeti yeni araştırmalarla belgeleniyor.
5
YEREL TEDBİRLER VAR
Kullandığımız ilacın durumu ciddi hastalardaki ölüm oranını yüzde 30 düşürdüğünü göstermektedir. Kurallara ihmalsiz uyarak virüse karşı birbirimize teminat vermektir. Felaket tellallığı yapanlara ise maskemizin altından gülebiliriz. İçişleri Bakanlığımızla işbirliği içinde ülke genelinde alınan tedbirlerin yanısıra illerimizde hıfzıssıha kurulumuzda yerel tedbirler var. Yerel şartlara göre yerel mücadele stratejisinden burada da sonuç almaktayız.
4
YATAK DOLULUK ORANI YÜZDE 61
Türkiye'de yatak doluluk yüzde 61, yoğun bakım yüzde 68, solunum cihazı doluluk oranı yüzde 33. Filyasyon ise tüm Türkiye'de aşı çözümüne, hastalık son bulana kadar önemini korumaya devam edecek. Yüzde 98,7'ye filyasyon ekibimiz ulaştı.
3
VAKA SAYILARI ÖNEMLİ ORANDA DÜŞTÜ
Eğitim alan öğrenciler açısından bir artış olmadığını söyleyebilirim. Türkiye genelinde 3-4 il dışında vaka sayılarının önemli oranda düşüş olduğunu ifade etmek istiyorum. Bilim Kurulu'muz önümüzdeki günlerde kademeli geçisi gündeme alacaktır, onu da paylaşırız.
2
SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI OLACAK MI?
Şu anda ilave sert tedbirler alma planımız olmadığını söyleyebilirim. Bazı illerimizde artış söz konusu olduğunda il hıfzıssıhhalarımız bu kararları alabilme yetkisine sahip. Türkiye genelinde şu anda alınan kararlar dışında ilave bir yasak düşünülmüyor. Şu dönemde, tedbirlere uymamız son derece önemli. Önümüzdeki 1-2 ay içinde kapalı ortamlarda bulunmanın artması doğrultusunda artış olabileceğini biliyoruz. Bu etkinin azalabilmesinin en önemli engelleri mesafe ve maske olacak. Mesafe ve maskeyi daha hassas şekilde uygulanmamız gerekiyor.
1
GÜNÜN KORONAVİRÜS TABLOSU