Sporx Extra Arama Logo

Moise Kean'in hırsızlıkla başlayan futbol hikayesi
7

"BU İSMİ HATIRLAYIN"

Juventus'ta geçen sezon yükselen ve sonrasında Everton'a transfer olan yıldız adayı Moise Kean, Player's Tribüne için hikayesini kaleme aldı. İşte Kean'ın "Bu ismi hatırlayın" başlıklı yazısı...
6

"BİZİM MAHALLEDE TOP OYNAMAK İÇİN..."

Bir gün çok futbol oynamak istiyordum, o yüzden bir rahibin topunu çaldım. Torino'ya yakon olan Asti'de büyüdüm. Bizim mahallede top oynamak istiyorsan, evimizin yakınında bulunan ibadethanede papaz ofisinden futbol topu almak zorundaydın.
5

"PAPAZ OFİSİNDEN TOP ALIYORDUM"

Rahibimiz iyi bir adamdı ve topları dolabın gözünde saklardı. Ama hiçbir zaman kilit altında tutmazdı. Kendi topumu her kaybettiğimde, kaybediyordum çünkü çitlerin arkasına kaçıyordu, papaz ofisine gidiyordum ve onun üst kata çıkmasını bekleyerek dolaptan bir top daha alıyordum. Asti'de büyüdüysem, bazen futbola ihtiyacım oluyordu.
4

"FUTBOL İÇİN PARA ÇALDIM"

Kilisenin arkasındaki asfaltta top oynuyordum. 6'ya 6. Her oyuncu 10 euro ödemek zorundaydı. Bu parayı bulmak için bütün hafta dileniyordum, ödünç alıyordum, çalıyordum ve biriktiriyordum. Kazanan takım tüm parayı alıyordu. Asti'de herkes orada top oynamaya gelirdi. Parası olan çocuklar, olmayanlar, turistler, yerel halk... Herkes. Her hafta bir savaş vardı. Sana bir müdahale yapıldığında canın yansa bile yanmamış gibi yapmalıydın çünkü kimse sana yardım etmezdi. Futbolu böyle öğrendim. Maceram böyle başladı.
3

"CHIELLINI KÖTÜ BİR ADAM"

Böyle futbol oynadığın zaman, aç gibi oynamayı öğreniyorsun. Futbolun da hayat gibi iniş çıkışları olduğunu öğreniyorsun. Bazen son dakikada gol atıyorsun ve herkes için 60 euro kazanıyorsun, bazen kazanamıyorsun. Rakibine bacak arası yapmak da gol atmak kadar özeldi. İşin ucunda para varken rakibine bacak arası atarak büyüdüysen, idmanda Giorgio Chiellini'ye bunu yapmak artık korkutucu gelmiyor. Yani, aslında bu tam doğru değil, aslında çok, çok korkutucu. Ayak bileğimde Chiellini'ye en son bacak arası yapmaya çalıştığım dönemden bir yara izi var. O çok kötü bir adam.
2

"ŞİMDİ İDMANDA DYBALA'YI GÖRÜYORUM VE..."

Şu anda idmana gittiğimde, Paulo Dybala gibi bir oyuncu görüyorum ve kendi kendime diyorum ki, "Bu adam bizim mahallede herkesi yerle bir ederdi". Her zaman oradaki çocukları düşünüyorum, çünkü her şey orada başkadı.
1

"EVET, ZAMANINDA ÇALDIM AMA..."

Evet, zamanında bir rahipten top çalarak futbol oynayacak kadar çaresizdim. Tanrı'ya şükürler olsun ki, her gün bunu yaptım.